Автоклав – це герметично закритий пристрій, зовні схожий на величезну кастрюлю. У ньому на високій температурі під тиском готується консервація. Через це одночасно стерилізуються банки і продукти доходять до потрібної міри готовності.
Автоклав – це герметично закритий пристрій, зовні схожий на величезну кастрюлю. У ньому на високій температурі під тиском готується консервація. Через це одночасно стерилізуються банки і продукти доходять до потрібної міри готовності.
Газові та електричні автоклави: “розумні консерви” у вас вдома
Полюбляєте мариновані огірки, але не маєте часу їх консервувати? Домашній автоклав вирішує цю проблему просто. З ним ви назавжди забудете про стерилізацію банок та закочувальні ключі. Завдяки йому можна законсервувати від 20 літрів продукції за один раз. До того, варіантів домашніх заготівель побутовий автоклав пропонує набагато більше, ніж звичайний спосіб консервації.
Цікаво? Тоді читайте далі, і дізнаєтесь:
-
що таке автоклав;
-
як працює пристрій;
-
як правильно обрати автоклав для консервації;
-
які моделі цієї техніки найкращі.
Що таке автоклав?
Автоклав – це герметично закритий пристрій, зовні схожий на величезну кастрюлю. У ньому на високій температурі під тиском готується консервація. Через це одночасно стерилізуються банки і продукти доходять до потрібної міри готовності.
Завдяки великому об’єму в автоклав можна закласти від 12 до 125 літрів продукції. Все готується швидко. Всього за 0,5-1 годину ви отримуєте смачні консерви, створені за улюбленими рецептами.
Такий спосіб обробки забезпечує максимальне збереження вітамінів та мінералів у продуктах. Патогенна мікрофлора зникає. Якщо ви піклуєтесь про здоров’я родини, автоклав стане вашим першим помічником.
Переваги домашніх автоклавів
-
Висока швидкість та простота приготування.
-
Зручна експлуатація.
-
Велика кількість рецептів, які можна використовувати.
-
Високий рівень харчової безпеки.
-
Великий об’єм.
-
Проведення консервації в комфортних умовах (без стерилізації і закочувальних ключів).
Принцип роботи домашнього автоклава
Основна технологія – це нагрів під високим тиском. Підтримка високого рівня тиску зсуває точку кипіння води. У завантажувальній камері апарату вода нагрівається до 110-120°С. Тиск досягає позначки 0,32-0,39 мПа. Це неможливо в звичайних умовах (якщо пам’ятаєте, температура кипіння 100°С). Завдяки такій особливості автоклава консерви готуються швидко і залишаються максимально корисними.
У роботі пристрою можна виділити 3 основні етапи:
-
нагрівання,
-
стерилізація+готування,
-
охолодження.
Як бачите, все досить просто.
Головне пам’ятайте: не відкривайте автоклав одразу після приготування консервів, дайте банкам охолонути.
Принцип роботи пристрою залежить ще від типу автоклаву.
-
Автоклав з накачуванням тиску працює за такою схемою. Спочатку воду нагрівають до 60 градусів. Потім завантажують банки з продуктами і за допомогою спеціального насосу накачують потрібний тиск. Далі пристрій нагрівається до необхідної температури. Рівень температури разом з тиском утримують стільки часу, скільки вказано у рецепті. В кінці автоклаву дають остигнути, спускають тиск та зливають воду.
-
Автоклав без накачування тиску працює досить просто. В камеру з водою завантажують банки. Воду потрібно наливати, залишаючи 2-3 см від краю. В автоклаві касетного типу вода повинна бути вища за кришку касети. Після цього пристрій нагрівають і слідкують за показниками температури і тиску за приборами. Коли нагрів припиняють, чекають, поки остигне автоклав, і зливають воду. Залишається лише дістати готові консерви.
Як обрати побутовий автоклав для консервування?
Зрозуміти, який автоклав потрібно купити саме вам, можна лише ознайомившись з видами пристроїв. Ми вам в цьому допоможемо.
За матеріалом виготовлення автоклави бувають:
-
З чорного металу – цей вариант підходить, якщо потрібно купити автоклав максимально дешево. Низька ціна пристрою, мабуть його єдина перевага. В іншому – він не дуже довговічний, чутливий до механічних пошкоджень та потребує ретельного догляду. Після кожного використання його потрібно не тільки мити, але і добре висушувати. Зберігати автоклав з чорного металу потрібно у сухому та провітрюваному місці.
-
З високовуглецевої сталі – покриття у такого пристрою порошкове. Ці автоклави більш довговічні, і ціна в них демократична. Але вони чутливі до пошкоджень, тому потрібно бути обережними під час експлуатації.
-
З нержавіючої сталі – ці автоклави відрізняються міцністю та довговічністю. Коштують вони дорожче, ніж агрегати з інших матеріалів, але і прослужать довго: до 50 років.
За способом нагріву вирізняють:
-
Газові автоклави – досить важкі пристрої, які нагріваються від газової плити. Їх перевага у швидкості нагрівання та, відповідно, приготування консервів. Але через високу вагу одній людині буде важко підняти автоклав, щоб поставити на плиту. Жінка, наприклад, може з цим не впоратися.
-
Електричні автоклави працюють від ТЕНів – вбудованих нагрівачів. Підіймати на плиту їх не потрібно. Можна встановити у зручному місці, навіть на підлозі, та підключати до розетки. Існують ще електричні автоклави з вбудованим блоком керування. Користуватися такими зовсім просто. Достатньо лише виставити потрібну програму, як у мультиварці, та діждатись її завершення.
За об’ємом існують автоклави:
-
Невеликі: 17-22 літра. В них можна загрузити 7 півлітрових або 5 літрових банок. Для маленької родини з 4 людей такий варіант оптимальний.
-
Середні: 30-55 літрів. Вміщує 9 літрових або 24 півлітрових банки. Ідеальний варіант для великої родини.
-
Великі: 100-125 літрів. Такі автоклави обирають власники господарств, яким потрібно обробити багато продукції. Виготовленої консервації вистачить навіть для продажу.
Як бачите, вибирати автоклав, потрібно, враховуючи свої фінансові спроможності, сили та кількість продукції, яку плануєте обробляти.
Список кращих газових та електричних автоклавів
Якщо, ви бажаєте купити хороший газовий автоклав, то зверніть увагу на моделі:
-
серії “УTех”,
-
серії “Че”
українского виробника. Вони зарекомендували себе як надійні та доступні по вартості агрегати.
До кращих електричних автоклавів справедливо відносять моделі з нержавіючої сталі:
-
«А16 електро»,
-
«А24 електро»,
-
«А32 електро».
Якщо ви спробуєте автоклав, до звичного способу консервування вже не захочете вертатися. Яку модель обрати, вирішувати тільки вам.