Розпочавши повномасштабну військову агресію проти України 24 лютого 2022 року, росія з перших днів обстрілювала об’єкти інфраструктури. Та особливо важким видався жовтень, вчергове продемонструвавши всьому світові терористичний характер агресії. Адже обстріли цивільної інфраструктури є воєнним злочином, спрямовані на знищення народу та мають ознаки геноциду.
Розпочавши повномасштабну військову агресію проти України 24 лютого 2022 року, росія з перших днів обстрілювала об’єкти інфраструктури. Та особливо важким видався жовтень, вчергове продемонструвавши всьому світові терористичний характер агресії. Адже обстріли цивільної інфраструктури є воєнним злочином, спрямовані на знищення народу та мають ознаки геноциду.
У цих умовах одні з найбільших страждань випали на долю мешканців Херсонщині, адже область опинилася в окупації. І хоча ракетних обстрілів та атак дронами-камікадзе регіон не зазнав, руйнування тут чи не наймасштабніші.
Складно довелося працівникам Херсонобленерго, керівництво якого пізнало нелегку долю захоплених російськими військами територій. Їхня поведінка нічим не відрізнялася від інших завойованих регіонів, де вони займалися руйнуваннями та грабунком. Новопризначений колаборант думав лише про організацію шахрайських схем, а не про відновлення електропостачання та пошкоджених мереж. Як тепер відбуватиметься робота ПАТ Херсонобленерго, чи плануються віялові відключення? На це питання пропонуємо дізнатися відповіді вже зараз.
Стан енергетики в країні
Свідчення воєнних злочинів в Україні збирає Офіс Генерального прокурора. За їхніми даними, від початку широкомасштабного вторгнення не було жодного місяця без ураження цивільних об’єктів.
Атаки росіян на енергетичну інфраструктуру
Місяць |
Кількість уражених об’єктів |
Лютий |
5 |
Березень |
3 |
Квітень |
1 |
Травень |
2 |
Червень |
4 |
Липень |
4 |
Серпень |
3 |
Вересень |
12 |
Жовтень |
51 |
Усього |
86 |
У результаті з ладу було виведено 40% ТЕЦ, ТЕС, електромереж, розподільчого обладнання. Про це говорив Президент Володимир Зеленський на зустрічі з єврокомісаром із питань енергетики Кадрі Сімсон. У тому числі постраждали об’єкти, що забезпечували Херсонську область. Раніше ця втрата не була б такою болючою, адже основну частину електрики в Україні виробляють атомні станції. ТЕС лише перекривають тимчасову потребу в пікові години. Але зараз росіяни захопили Запорізьку АЕС, яка виробляла 25% від загального обсягу, та зупинили її роботу.
Електроенергія ― специфічний товар, який не можна накопичити перед споживанням. Тому її виробляють під потреби. Надлишок, який раніше утворювався від великої кількості станцій, експортували. Наразі про постачання за кордон не йдеться, адже не вистачає для власних потреб, особливо, у пікові вечірні та ранкові години.
Що відбувалося в енергосистемі Херсонської області під час окупації
Бої за регіон були важкими через сили супротивника, що переважали в декілька разів, застосування артилерії та авіації. Хаос, який виник через вторгнення 24 лютого 2022 року, очільникам регіону не вдалося приборкати, врешті вони евакуювалися. Ніким некерована місцева оборона залишилася без координації та була розгромлена. ЗСУ довелося відступати.
28 червня 2022 року на офіційному сайті Херсонобленерго керівництво виклало звернення. У ньому йшлося про те, що:
- Відбулося захоплення деяких об’єктів із розподілу та постачання електрики в регіоні.
- Провину покладено на начальника служби повітряних та кабельних мереж Херсонобленерго та колаборантів, призначених управлінцями ФСБ росії.
- Співробітники зазнали тиску від окупантів, які вимагали співпраці.
- Обстріли, руйнування, мародерство росіян спричинили зникнення електроенергії в багатьох населених пунктах Херсонщини.
- Від попереднього дня підприємство втратило контроль над мережами.
Хоча документацію та частину працівників вдалося евакуювати, вивезти майно було неможливо. Попереднє оцінювання збитків оголосив Віліс Дамбінс ― один із європейських інвесторів групи VS Energy, у власності якої перебуває Херсонобленерго. За його даними втрати становлять більш ніж 2 млрд грн, адже окупанти викрали техніку та обладнання. «Після того, як ми матимемо точні цифри, ми будемо подавати судові позови до росії в міжнародні суди. Наші юристи готують відповідні матеріали». ― сказав бізнесмен.
Окупаційна адміністрація намагалася ошукати абонентів, надаючи їм фейкові реквізити для оплати за послуги в російських рублях. Але оскільки постачання електроенергії в область забезпечується з регіонів, підконтрольних Україні, розрахунки за нього мали відбуватися з нею в гривнях. На підставі цього правоохоронні органи отримали заяву щодо порушення карної справи.
Відновлення АТ Херсонобленерго контролю над власними активами
11 листопада 2022 року настала одна з найочікуваніших подій у російсько-українській війні. Сили оборони деокупували місто Херсон і обленерго, наразі здійснюються роботи з відновлення електропостачання, де це можливо. У деяких місцях потрібно дочекатися, доки сили оборони розмінують територію.
Голова правління Херсонобленерго Ігор Сафронов повідомив, що електрика повернеться до кожної оселі. Але для цього потрібно трохи зачекати. «Роботи з оперативного відновлення енергопостачання на звільнених ЗСУ територіях Херсонської області дуже багато. Ситуація з енергопостачанням у Херсоні надскладна. Але ми вже готові приступити до процесу відновлення електромереж міста одразу після офіційного дозволу українських військових на вхід у місто». ― сказав керівник.
Для прискорення ремонтних робіт:
- Створили координаційну групу, до якої увійшли представники ДТЕК, Херсонобленерго, військових адміністрацій цієї та Дніпропетровської областей.
- Розробляється режим допуску бригад до об’єктів та узгоджується зі ЗСУ.
- До регіону вирушили фахівці з інших підприємств, що входять до складу ВС Енерджі: Рівнеобленерго, Кіровоградобленерго, Житомиробленерго, Чернівціобленерго.
Усе, що пошкоджено, буде відремонтовано та замінено. Пообіцявши повернути електропостачання в Херсон, обленерго закликало міжнародні та українські організації допомогти їм у цьому.
Чи можливі віялові відключення в регіоні
Після масових ракетних ударів території України керівництво держави закликало обмежити електроспоживання. Оскільки енергосистема вже не могла виробляти достатній об’єм струму, так повертають її збалансованість. Користуючись електроенергією, як зазвичай, споживачі збільшують навантаження на обладнання, яке не може видати потрібну їм кількість. Таке розбалансування спричиняє незворотні процеси в приладах, які коштують мільйони. Виходячи з ладу, вони спровокують занурення в темряву всієї країни, ліквідувати яке буде складно. Така ситуація називається блекаут.
Для уникнення руйнування всієї енергосистеми на Херсонщині та загалом в Україні запроваджують відключення електроенергії:
- аварійні ― термінові, позапланові, за командою Укренерго в разі підвищення споживання до критичного рівня;
- віялові ― почергове вимикання населених пунктів, вулиць згідно з графіком, покликані зменшити попит.
Обидва варіанти можуть не застосовувати, якщо енергосистема працює нормально. В умовах, коли виробництво знизилося, це досягається через ощадливе використання, до якого закликає в Херсоні обленерго.
Економне електроспоживання ― справа кожного
Рада оборони Херсонщини 19 жовтня 2022 року ухвалила рішення задля безпеки енергопостачання. Інформація про це з’явилася на сайті обленерго. Суб’єктів підприємницької діяльності закликали обмежити споживання електрики в період 7.00–23.00. Громадян попросили мінімізувати підключення енергомісткої побутової техніки:
- пральних машин;
- електрообігрівачів;
- бойлерів;
- електроплит;
- духовок;
- мікрохвильових печей;
- електрочайників;
- кавомашин;
- прасок;
- порохотягів;
- кондиціонерів;
- сушарок;
- посудомийних машин.
Це необхідний захід, який допоможе припинити вимкнення електроенергії. Намагайтеся планувати свій день так, щоб користуватися побутовою технікою поза вказаними часовими межами. Разом з усією країною Херсонобленерго радіє деокупації й обіцяє відновлювати електропостачання, не покладаючи рук.