Багато хто думав, що після легалізації азартних розваг у 2020 році кількість бажаючих стати учасником ринку буде такою, що КРАІЛ прийдеться ледь не цілодобово працювати, видаючи ліцензії. Однак, виявилося, що просто зняти заборону на гральний бізнес та організацію лотерей недостатньо.
Багато хто думав, що після легалізації азартних розваг у 2020 році кількість бажаючих стати учасником ринку буде такою, що КРАІЛ прийдеться ледь не цілодобово працювати, видаючи ліцензії. Однак, виявилося, що просто зняти заборону на гральний бізнес та організацію лотерей недостатньо.
Особливо це стосується міжнародних операторів, які з великою пересторогою віднеслися до ідеї одразу інвестувати досить велику суму в легальний гемблінг в Україні. Репутація нашої країни, як однієї з найкорумпованіших в Європі, та регулярна практика постійних змін правил гри зробили перший після відродження азартних ігор млинець якщо не гливким, то принаймні не настільки вражаючим.
Хоча досвід деяких країн, наприклад, майже сусідньої Латвії, показує, що легальний гемблінг спроможний принести суттєві іноземні інвестиції. Але для цього потрібні грамотна державна політика в сфері оподаткування та єдині для всіх незмінні протягом певного тривалого проміжку часу правила. Про латвійський досвід детально написано в цьому матеріалі. В Україні ж чомусь вирішили, що головне для бізнесу — це наповнювати бюджет, а зовсім не отримувати прибуток. До того ж чиновники придумали, що створювати умови для заробляння грошей — не справа держави. Вона, мовляв, повинна контролювати, карати і милувати. Ось тому ніхто так і не дочекався черг із іноземних інвесторів в приймальній КРАІЛ. Хоча загалом саме гральний бізнес в умовах війни став одним з локомотивів виходу економіки з кризового стану та стабільним наповнювачем бюджету.
Що заважає легальному гральному бізнесу розправити крила?
Війна, звичайно, значно ускладнила життя операторам ринку, власне, як і кожному українцю. Але будемо вірити в недалеке і переможне її завершення. В Ukrainian Gambling Council, що об’єднує провідних операторів вітчизняного ринку, наголошують, що чекають від держави:
- Рішучої боротьби з нелегальними онлайн казино.
- Заборони недостовірної реклами, яку, здебільшого, розповсюджують неліцензовані онлайн майданчики (більше інформації про це можна отримати за посиланням).
- Конкретних дій стосовно надмірної, з точки зору операторів, вартості ліцензії. Особливо це стосується наземних ігрових закладів, адже деякі з них взагалі так і не відкрилися після початку війни. Про проблеми таких учасників ринку писалося багато, наприклад тут. Як варіант пропонується ввести тимчасовий мораторій на її оплату. Хоча, з іншого боку, наповнювати бюджет також необхідно, але знайти компроміс, безсумнівно, можна.
- Більш лояльної фіскальної політики — чиновники чомусь вважають, що на ринку гемблінгу космічні заробітки, хоча насправді зараз учасникам ринку доводиться вкрай важко, зважаючи на невелику порівняно з минулорічною ігрову активність клієнтів.
- Зменшення кількості перевірок під гаслами нескінченного пошуку російського сліду. Одного разу КРАІЛ відверто схибила, тому тепер намагається компенсувати помилку надмірною активністю та імітацією активних дій. Хоча журналісти без труднощів знаходять інформацію як про зв’язки того чи іншого грального закладу з представниками країни-агресора, так і про їх відсутність.
Робимо прогноз на 2023 рік
В Латвії на ринок вийшли справжні гіганти гральної індустрії. Що привабило таких потужних гравців? Спрощена система оподаткування, порівняно невисока вартість входу та стабільні умови роботи. Український ринок набагато цікавіший з усіх точок зору. Але треба розуміти, що ніхто не буде інвестувати гроші в економіку іншої країни без гарантії захищенності власної інвестиції та бачення перспектив для розвитку. Якщо будуть створені всі умови, то черги з бажаючих потрапити в число операторів українського ринку гемблінгу справді можеть з’явитися вже в 2023 році. Отже, будемо оптимістами!