Відкриття антибіотиків зробило у медицині справжній прорив. Завдяки їм з'явилася можливість лікувати чимало серйозних захворювань та рятувати людські життя. Але вбиваючи збудників інфекцій, вони мають і негативний вплив на організм людини.
Відкриття антибіотиків зробило у медицині справжній прорив. Завдяки їм з'явилася можливість лікувати чимало серйозних захворювань та рятувати людські життя. Але вбиваючи збудників інфекцій, вони мають і негативний вплив на організм людини.
Надмірне вживання даних препаратів, таких як Цефтріаксон та інших, призводить до погіршення імунітету і, як наслідок, знижує здатність організму опиратися захворюванням.
Що важливо знати
Дуже важливо розуміти, що антибіотикотерапія має бути контрольована, строго за призначенням лікаря без перевищення допустимої дози.
Є низка хвороб, при яких антибіотики призначаються обов'язково:
- бактеріальні інфекції – менінгіт, ангіна, пневмонія та інші;
- гнійні та венеричні захворювання, серед яких синусит, отит тощо.
Слід знати, що на віруси препарати цієї групи не діють, тому приймати їх при грипі та ГРВІ немає сенсу. У цьому випадку вони завдадуть лише шкоди організму. Але якщо в цей час приєднується бактеріальна інфекція, розвиваються ускладнення. Тоді без антибіотикотерапії не обійтися.
Антибіотикорезистентність: чому розвивається і що з цим робити
Нерідко розвивається резистентність до антибіотика – мікроорганізми не реагують на препарати, оскільки «навчилися» синтезувати речовини, які нейтралізують їхню дію.
Основні чинники виникнення цього явища такі:
- самолікування – неконтрольований прийом антибіотиків;
- короткий курс застосування чи заміна одного препарату іншим;
- використання при застуді, ГРВІ, грипі, коли антибіотикотерапія не є ефективною.
Антибіотикорезистентність – досить серйозна проблема, особливо під час проведення низки хірургічних операцій, хіміотерапії, лікування бактеріальних захворювань. У всіх цих випадках з'являється величезний ризик виникнення ускладнень і навіть настання смерті.
Щоб не допустити подібного ефекту, важливо не ставити собі самостійно діагноз, тим паче не призначати собі лікування.
Приймати ліки слід виключно за призначенням лікаря. Річ у тім, що кожен антибіотик діє лише на певну групу мікроорганізмів.
Не можна припиняти прийом медпрепарату, щойно стан трохи покращився. Проходження повного курсу лікування є обов'язковою умовою. Щоб захворювання не повернулося, загинути мають усі патогенні мікроорганізми.
Не можна самостійно збільшувати чи зменшувати дозу лікарського засобу. Це може призвести до відсутності ефекту, розвитку побічних дій, наприклад, алергічної реакції або порушення роботи органів шлунково-кишкового тракту. Перевищення максимально допустимої добової дози може спричинити передозування.
За дотримання основних правил прийому антибіотик є ефективним засобом для лікування величезної кількості складних та серйозних захворювань.