Відповідно до чинного законодавства неприбутковими є організації, які займаються благодійними, громадськими, культурними та освітніми, соціальними видами робіт та/або послуг та не отримують від них жодного прибутку.
Відповідно до чинного законодавства неприбутковими є організації, які займаються благодійними, громадськими, культурними та освітніми, соціальними видами робіт та/або послуг та не отримують від них жодного прибутку. Водночас фінансово-господарська діяльність неприбуткових організацій побудована на отриманих благодійних внесках, грантах, спонсорській допомозі та інших незаборонених видах поступлень (отримані неприбутковими організаціями кошти чи майно не можуть бути використані/розподілені між власниками чи засновками організацій, а мають іти виключно на підтримку їхньої діяльності (чи виконання покладеної місії). Діяльність неприбуткових організацій потребує належного юридичного обслуговування.
Які організації можуть вважатися неприбутковими
Норми Цивільного та Податкового кодексу щодо визначення неприбуткових організацій та самого терміну «неприбутковості» дещо різняться, оскільки відповідно до Цивільного кодексу такою організацією може бути будь-яка некомерційна установа, яка відповідно до статуту створена не для отримання прибутку та відповідно не передбачає умови його розподілу між учасниками/засновниками.
Водночас за нормами Податкового Кодексу, щоб вважатися неприбутковою організація повинна відповідати певним критеріям та належати до:
- бюджетних організацій, пенсійних фондів, профспілкових організацій чи їх об’єднань;
- громадських, творчих, політичних, благодійних або релігійних організацій;
- житлово-будівельних, садівничих, гаражних або дачних кооперативів.
Також до переліку неприбуткових організацій за Податковим кодексом можуть належати ОСББ та деякі види сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Найбільш поширеними на сьогодні неприбутковими структурами є організації у формі громадських об’єднань та організації, які займаються благодійною діяльністю.
Як зареєструвати неприбуткову організацію
Підставою для заснування неприбуткової організації можуть бути установчі збори певних осіб, які поєднані спільною професійною, політичною чи релігійною діяльністю чи спільним (в одному багатоквартирному житловому будинку) проживанням (для прикладу – ОСББ).
Саме на установчих зборах можливе затвердження статуту організації та обрання керівного органу – керівника організації, який буде наділений правом підпису розпорядчих документів. Після затвердження статуту НО його потрібно подати в ЦНАП за місцем знаходження організації (її виконавчого органу). Задля правильного оформлення всіх правоустановчих документів варто скористатися послугами юридичної компанії DextraLaw.