Різдвяна кутя – це більше, ніж страва, це символ родинного єднання та дотримання традицій. Ми підготували для вас добірку оригінальних рецептів: класична пшенична кутя, ніжна з рису чи навіть з булгуру. Обирайте свій варіант та дивуйте рідних! Три смачних рецепти — читайте у матеріалі.
Різдво — радісне та світле свято, на яке в українців заведено готувати обрядову кутю. Ця страва символізує єдність із землею та родючість чорнозему, тому її найчастіше готують із типових для українських полів зерен. Утім, останніми роками з'явилися рецепти куті з круп іноземного походження. Присмачують страву медом, маком, горіхами, цукатами, родзинками або іншими сухофруктами, а заливають узваром. Три смачних рецепти — читайте у матеріалі, пише УНІАН.
Різдвяна кутя
Фото: Різдвяна кутя. Джерело: УНІАН
- Пшениця - 1 ст.
- Сухофрукти (яблука, абрикоси, груші, сливи) - 150 г
- Родзинки - 100 г
- Мак - 100 г
- Горіхи волоські - 100 г
- Мед - 3 ст. ложки.
- Цукор - 2 ст. ложки.
Пшеницю переберіть і промийте, а також замочіть на кілька годин, якщо вона нешліфована. Відварити на повільному вогні до готовності (1,5-2 години). Шліфована пшениця вариться 20-30 хвилин і не потребує замочування.
Сухофрукти промийте та викладіть у каструлю з 2 літрами води. Поставте на вогонь та варіть узвар 10-15 хвилин після закивання.
Мак промийте, залийте окропом і залиште на 30 хвилин під кришкою. З розпареного маку злийте воду і перетріть зерна у ступці. Родзинки залийте окропом на 15 хвилин, а горіхи подрібніть.
У велику миску викладіть варену пшеницю і заправте медом, родзинками, горіхами та сухофруктами із узвару. Залийте самим узваром та подавайте до столу.
Кутя з рису з мигдалем
Фото: Кутя з родзинками. Джерело: depositphotos.com
- Рис - 0,5 ст.
- Мигдаль - 0,5 ст.
- Волоські горіхи - 0,5 ст.
- Мак - 0,5 ст.
- Родзинки - 0,5 ст.
- Курага - 0,5 ст.
- Мед - 2 ст. ложки.
Закип'ятіть приблизно 1 л води. Залийте окропом мак і родзинки із курагою, залиште набухати на 1-2 години. Потім злийте воду. Мак подрібніть у ступці, а курагу наріжте так, щоб вона була одного розміру із родзинками. Рис промийте та варіть на слабкому вогні до готовності. Дрібно наріжте горіхи та мигдаль. До готового рису додати мед і розмішайте. Додайте курагу, родзинки, горіхи та перетертий мак.
Кутя з рису з апельсиновим соком
- Рис - 1 ст.
- Сік апельсиновий - 2,5 ст.
- Родзинки - 100 г
- Курага - 100 г
- Фундук - 100 г
- Мигдаль - 100 г
- Чорнослив - 3 шт.
- Мед - 1,5 ст. ложки.
Рис добре промити, пересипати в каструлю, в якій буде варитися. Залити апельсиновим соком. Перемішати, покласти на вогонь і варити до готовності.
Фундук і мигдаль посмажити на сухій сковорідці або в мікрохвильовій печі. Потім нарізати їх невеликими шматочками. Пересипати все у тарілку.
Курагу нарізати невеликими шматочками. Подрібнити чорнослив.
У готовий рис висипати родзинки, курагу, чорнослив, подрібнений фундук, мигдаль, мед та добре перемішати.
Різдвяна кутя з булгуру
- Булгур - 0,5 ст.
- Вода - 1,5 ст.
- Мед - 2 ст. л (або на смак)
- Волоські горіхи - 50 г
- Мак - 30 г
- Родзинки - 50 г
Промиту крупу помістити в сотейник або невелику каструлю й залити чистою водою. Покласти на вогонь і довести до кипіння. Варити булгур до готовності на повільному вогні, близько 15 хвилин.
По закінченню часу рідина повинна повністю випаруватися, а зерна – розбухнути та стати м'якими. Зняти сотейник з вогню і дати трохи охолонути.
Родзинки залити окропом і залишити на 10 хвилин. Потім воду злити, а родзинки розкласти на кухонному рушнику, щоб він добре просох.
Мак також залити окропом і залишити вже на 30 хвилин, накривши кришкою. Потім відкинути на сито, подрібнити блендером до появи макового молочка.
Волоські горіхи підсушити на сухій сковороді або в духовці, а потім дрібно нарубати.
У теплий булгур додати мед, родзинки, горіхи та мак. Ретельно перемішати, щоб усі інгредієнти поєдналися між собою. Різдвяна кутя з булгуру готова.
Як повідомляв MYNIZHYN, Різдвяний стіл у Ніжині завжди був чимось більшим, ніж просто трапезою. Це символ родинного затишку, духовного єднання та дотримання давніх традицій, які передавалися з покоління в покоління. Кожна страва мала своє значення, відображала повагу до предків і водночас символізувала достаток, здоров’я та добробут в новому році.