Ніжинський драмтеатр хочуть перейменувати: опитування громадян

Ніжинський академічний український драматичний театр імені Михайла Коцюбинського відкриває громадські обговорення з приводу перейменування театру на Ніжинський академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької

Ніжинський академічний український драматичний театр імені Михайла Коцюбинського відкриває громадські обговорення з приводу перейменування театру на Ніжинський академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької


Ніжинський академічний український драматичний театр імені Михайла Коцюбинського відкриває громадські обговорення з приводу перейменування театру на Ніжинський академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької.

Підставою до перейменування є той факт, що перша Народна артистка України народилася в селі Заньки Ніжинського району і тривалий час жила і працювала в Ніжині де разом із однодумцями створювала театральні гуртки, а згодом і місцевий народний театр.

Все своє життя Марія Заньковецька не поривала зв’язків з рідною землею, а саме з Ніжином. ЇЇ заповітною мрією була мрія щоб у Ніжині був свій власний, постійний, професійний драматичний театр.

Якщо звернутися до історичних джерел, то маємо наступні дані : Марія Костянтинівна Заньковецька (Адасовська) народилася 04 серпня 1854 року в селі Заньки Ніжинського повіту. В період з 1861 по 1863 роки навчалась у Ніжинському приватному училищі пані Шоу та проживала в місті Ніжині у сімейному будинку.

З 1864 по 1867 навчалася в пансіоні та проживала в місті Чернігові.

У травні 1875 року вона виходить заміж за офіцера-артиллериста С. Хлистова, та виїжджає з ним до Бендер (Молдова) – місця його служби. Там вона знайомиться з бойовим офіцером М.Тобілевичем (Миколою Садовським) і починає виступати у самодіяльній театральній труппі під орудою дружини генерала Єсипова – Іди Гаврилівни.

У вересні 1877 року , разом з чоловіком переїжджає до нового місця служби – острів Свеаборг (Фінляндія).

Влітку 1882 року приймає запрошення антрепренера – керівника першої української театральної трупи – М. Кропивницького та переїжджає до України. Дебютувала на професійній сцені 27 жовтня 1882 року в ролі Наталки у опері «Наталка Полтавка» Івана Котляревського в місті Єлисаветграді.


Марія Заньковецька

З цього моменту починається театральне життя видатної драматичної артистки. Постійні гастролі, виступи, переїзди…..Боротьба за виживання українського театру, який того часу було заборонено царським Емським указом.

Після проблем у особистому житті у 1902 році повертається до Ніжина, недалеку від центру купує собі будинок, із гурту студентів Ніжинського ВУЗу набирає театральну трупу та протягом 1902-1903 років з успіхом виступає перед жителями Ніжина та міст і містечок Чернігівщини та Київщини.

Після розпаду трупи Старицького-Кропивницького у 1906-1907 році повертається до Ніжина у власний будинок, знову набирає творчу молодь з Ніжина та околишніх сіл та створює народний театр.

У 1907 роді Микола Садовський у Харкові створює власну театральну трупу, та запрошує Марію Заньковецьку для роботи.


Микола Садовський

Після розриву з театральною трупою Миколи Садовського у 1909 році знову повертається до Ніжина, набирає міську творчу молодь, базуючись у Ніжинському Народному домі ставить вистави, та в період з 1909 по 1913 роки показує їх у місті Ніжині, Чернігові, Полтаві, Києві і т.ін.

З 1913 по 1918 рік знову повертається до трупи Миколи Садовського та продовжує гастролювати по всій колишній царській імперії.

Після Жовтневого перевороту (революції) на початку 1918 року переїздить на постійне місце проживання до Ніжина у свій власний будинок, створює театральну труппу, до якої входять Борис Романицький, Тетяна Садовська та ін., запрошує для допомоги Панаса Саксаганського .

В період 1918-1919 рр трупа носить назву – Ніжинський Народний театр імені Марії Заньковецької (який у 1919 році стає кістяком театральної трупи нинішнього Національного академічного драматичного театру ім. І.Франка (м.Київ).

У зв’язку із різким погіршенням стану здоров’я , та на запрошення своїх племінниць переїжджає на постійне місце проживання до міста Києва. Та не дивлячись на слабке здоров’я – продовжує виступати, навчати молодь акторській майстерності.

У 1922 році минуло 40 років служіння Марії Заньковецької українській сцені, і вона полишає сценічну діяльність. Спеціальним Указом Ради Народних Комісарів України Марії Заньковецькій , першій жінці присвоєно почесне звання Народна артистка України.

Починаючи з 1930 року стан здоров’я різко погіршився. Вона практично вже не встає з ліжка.

Марія Костянтинівна Заньковецька (Адасовська) померла у 1934 році у своєму власному будинку в місті Києві. Тіло Марії поховано на Байковому кладовищі, поряд з могилою Миколи Садовського, так, як вона і заповідала.

Пропозиції (зауваження) учасників громадського обговорення подаються протягом 30 днів з дати опублікування повідомлення про його проведення.

Консультації з питання, що винесено на громадське обговорення можна отримати за телефоном (04631) 2-51-43.

АНКЕТА ОПИТУВАННЯ - чи доречне перейменування Комунального закладу «Ніжинський академічний український драматичний театр ім. М.М.Коцюбинського» на Комунальний заклад «Ніжинський академічний український драматичний театр ім. М.Заньковецької».

Заповнені анкети просимо надсилати до 20 жовтня 2018 року на електронну адресу театру nizhinteatr@i.ua або на поштову адресу вул. Воздвиженська, 24 м. Ніжин. Тел. для довідок (04631) 2-51-43

Джерело: nezhin-dram.in.ua
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: