У храмі Іоанна Богослова проходить поточний ремонт

Довгих 60 років центральна брама церкви Іоанна Богослова стояла замкнута. Ніжинський храм служив сховищем архіву. Громада виборювала храм більше 25 років. Були часи, коли богослужіння проводили на вулиці, просто під воротами

Довгих 60 років центральна брама церкви Іоанна Богослова стояла замкнута. Ніжинський храм служив сховищем архіву. Громада виборювала храм більше 25 років. Були часи, коли богослужіння проводили на вулиці, просто під воротами


Довгих 60 років центральна брама церкви Іоанна Богослова стояла замкнута. Ніжинський храм служив сховищем архіву. Громада виборювала храм більше 25 років. Були часи, коли богослужіння проводили на вулиці, просто під воротами церкви. І ось нарешті в квітні цього року двері храму відкрилися для вірян. Пам'ятку національного значення доби українського барокко 18 століття було повернуто релігійній громаді Ніжина. Церква, на очах ніжинців, почала відроджуватись.

А нещодавно містом ширилася інформація про те, що біля храму ведуться якісь роботи, чи будівельні, чи реставраційні – точно ніхто не знав. То що сталося?

Журналістам сайту mynizhyn.com вдалося поспілкуватися з настоятелем храму отцем Олегом та дияконом Януарієм. Священнослужителі розповіли, що у храмі проходить не реставрація, а поточний ремонт.

"Днями вхідні двері церкви просто випали, – розповів диякон Януарій. –  Це сталося тому, що стіна храму з північного боку розсипається. Її збудовано з недопаленої глини, тому вона дуже набирає вологу, і штукатурка легко відпадає. Ізоляція фундаменту відсутня.  На будівлі є масандри, але вони настільки пропускають вологу, що тут на стінках храму навіть  росли дерева. Тож стіну просто розриває. Сонячна сторона храму в гарному стані, а північна постійно мокра.
 
При аварійній ситуації ми вимушені проводити ремонтні роботи. Наближаються холоди, храм має утеплитись хоча б по мінімуму. Роботи, які ведуться в церкві, не реставраційні. Це – поточний ремонт. У Чернігівському департаменті архітектури нам не дозволили більшого, бо ще немає права на власність: храм передано громаді, а документація поки в процесі підготовки".

Як зазначив диякон, стіну будівлі не можна зробити цегляною, тому буде використовано сучасний матеріал – опалубка, а потім буде проведено бетонування. Священнослужителі консультувалися зі столичною будівельною  фірмою, спеціалісти якої порадили, як зробити краще. До того ж, храм відновлює диякон Януарій, в мирі – Іван Гончар, він же  – син заслуженої артистки України Ніни Матвієнко, талановитий іконописець та реставратор. Коштами на ремонт ніжинського храму допомогає Ніна Матвієнко.

Другі двері з ручками 18 століття, які відчиняли храм і стояли після тих, що випали, реставруються силами громади. Коваль Андрій з-під Ніжина, за словами отця Олега, вже зробив точну їх копію.

Дехто з ніжинців схвильваний тим, що ніби то, проводячи ремонт,  в храмі збивають ліпнину. Диякон Януарій запевнив, що ліплини в церкві не було і в оздоблення ніхто не втручався. "Нехай ніжинці не переживають, – зі щирою посмішкою додав монах, –  ми любимо цей храм і дбаємо, щоб його зберегти".

До речі, храм Іоанна Богослова є єдиним двоповерховим храмом в Ніжині. На першому поверсі раніше розташовувалась тепла церква, тут правили службу взимку, а на другому – холодна, вона діяла влітку. Всі інші церкви є одноповерховими.

Валентина Пильник
Фото автора

 


 
 
 
   
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: