Про ніжинських авіаторів і бій з вогнем

Якщо поглянути на мапу пожеж, складається враження, що з різною інтенсивністю горить щонайменше половина України. Цьогорічна безсніжна зима та надзвичайно суха, вітряна весна і недолуге людське «прибирання» вогнем призвело


Командир Іван Коробка

Якщо поглянути на мапу пожеж, складається враження, що з різною інтенсивністю горить щонайменше половина України. Цьогорічна безсніжна зима та надзвичайно суха, вітряна весна і недолуге людське «прибирання» вогнем призвело до багатьох масштабних пожеж.

Повідомляє che.cn.ua.

Вже десять днів поспіль у Чорнобильській зоні відчуження тривають пожежі: горять ліси, трава, покинуті населені пункти… У цей самий час у Козелецькому районі біля села Сорокошичі на території військового лісгоспу рятувальники гасять лісову пожежу на площі близько 200 гектарів. У бій з вогнем щодня вступає авіація. Хлопці із Ніжинського спеціального загону – єдиного державного авіаційного підрозділу ДСНС в Україні – свій «карантин» проводять у повітрі, поливаючи водою палаючі ліси, аби не пустити вогонь до людських обійсть. Лише за минулий тиждень – 259 польотів, злито півтори тисячі тонн води, і це ще далеко не межа, переконаний командир Спеціального авіаційного загону Іван Коробка. За півтори години інтерв’ю Іван Миколайович прийняв з десяток надважливих дзвінків, які стосувалися тих чи інших питань щодо гасіння пожеж. Командир загону – не кабінетний працівник, а першокласний льотчик, який щодня й сам здійснює по п’ять-шість вильотів.

 
Фото з літака
 

Штраф – до тисячі гривень, збитки – десятки мільйонів

 
Полковник служби цивільного захисту Іван Коробка показує дані з супутників NASA, де добре видно, що наша країна зараз найбільше потерпає від вогню порівняно з країнами ближнього й далекого зарубіжжя.

«Цьогорічна весна найбільш складна щодо пожежного стану. В Україні зараз найгірша ситуація порівняно з країнами, які знаходяться в наших широтах. Це і європейські держави, і наші північні сусіди. Авіація зазвичай застосовується до гасіння найскладніших пожеж. А цьогоріч у зв’язку з погодними умовами навіть просте, на перший погляд, загоряння часто переростає в надскладну пожежу. Їхня кількість уже збільшилась на 30% порівняно з попередніми роками, – констатує Іван Миколайович. – А це ще тільки початок пожежонебезпечного сезону. Нині ми зосередилися на Чорнобильських лісах. Навіть з висоти польоту простежуємо умисні підпали, але це, звичайно, питання більше до правоохоронних органів. Прикро, що штраф за умисний підпал в нашій країні – до тисячі гривень, а природні багатства горять на десятки, а то й сотні мільйонів. Невеличка пожежа може перерости у 15-20 квадратних кілометрів всього за півдоби при такій погоді, як зараз. Ми працюємо трьома вертольотами і двома літаками. Літак несе вісім тонн води, вертоліт – три тонни. Наше основне завдання – збити інтенсивність пожежі. Якщо, наприклад, хвойна пожежа – то це миттєве спалахування і розгорання. Тільки-но дві пожежі загасили в зоні відчуження, ось вже третя виникла… Спостерігаємо з повітря, як вогонь підходить до асфальтованої або бетонної дороги завширшки сім-вісім метрів і миттю перекидається на інший бік, стрибає, як живий, хоч мав би зупинитися. Дороги через пориви вітру не здатні «утримати» вогонь. Автодор теж додає клопоту, випалюючи узбіччя доріг. «Прибирання» вогнем – це велика шкода. Ось днями летимо до зони відчуження, в районі села Плоске, чоловік йде і дорогою підпалює траву у кількох місцях. Я зробив коло над ним. Він злякався, швидко в машину і навтіки. Хотів злити на нього воду, аби раз і назавжди втамувати його бажання спалювати рослинність і все, що в ній живе, але ми летіли гасити ліси…».
 

Чорнобильський ліс


Зона відчуження
 

Аграрії часто теж є порушниками, запевняє командир загону. Адже сьогодні йде жорстока боротьба за землю. Щоб відхопити ласий шматок родючої, вдаються до різних махінацій.

«Деякі безвідповідальні аграрії, які думають лише про своє збагачення, продовжують «випалювати» собі території. Мотивація – захоплення нових земель, на яких раніше були болота, які пересохли внаслідок наднизького рівня ґрунтових вод».

 

В Україні і за кордоном – готовність 100%

 
Авіатори Ніжинського спеціального авіаційного загону мають досвід участі в рятувальних операціях з локалізації пожеж за кордоном: у Грузії, Чорногорії, Ізраїлі, Російській Федерації (у 2010 році, до початку війни на Сході України, – Авт.). Володимир Леонов – один із них. Має два ордени «За мужність» ІІ і ІІІ ступенів. Понад двадцять років служить у авіаційному загоні. Пройшов тернистий шлях від другого пілота до командира авіаційної ескадрильї спеціального призначення на літаках. І хоча нагород має багато і від керівництва ДСНС і від МВС, Володимир Володимирович небагатослівний. Скромно усміхаючись говорить словами головного героя фільму «В бій ідуть тільки «старики»»: «Ми себе проявимо в бою!». Його вильотам і рятувальним операціям немає ліку. Праця у надскладних умовах, ліквідації масштабних лісових пожеж. Із подій в Україні найбільше запам’ятав гасіння складів із боєприпасами, зокрема в Калинівці та поблизу Ічні.
 

Володимир Леонов
 
«Дуже важко гасити пожежу під постійні вибухи. Ти не знаєш, що може трапитися наступної миті. Але це – наше завдання. Ми отримали перепустку у небо, тому маємо виконувати свої функції на відмінно! Наша щоденна робота – прийняття швидкого і правильного рішення в складних ситуаціях, тверезий розум і блискавична реакція, відповідальність за своє життя і життя пасажирів, стресостійкість і дисципліна», – резюмував Володимир Володимирович.
 

Запобігти! Врятувати! Допомогти!
 

Гасіння пожеж в екосистемах – далеко не єдине завдання Ніжинського спеціального авіаційного загону, якому минулого року виповнилося двадцять років. Увесь період становлення та реформування пройшов у його лавах від лейтенанта до полковника, від помічника повітряного судна до командира Загону – Іван Коробка. Активно виконував польоти і завдання різної складності.

«Підрозділ спеціалізується на ліквідації надзвичайних ситуацій, на пошуку та рятуванні людей у складних умовах. Наприклад, туристи в горах, рибалки, або відпочивальники на морі, великих водоймах… І ще одна не зовсім наша функція, але ми маємо для цього повітряні судна, – це аеромедична евакуація, тобто перевезення тяжкохворих, які потребують реанімаційних заходів у повітрі, – пояснює Іван Миколайович. – При масштабних ДТП ми транспортуємо постраждалих до медичних закладів, бо там часто лік життя йде на хвилини. Наші люди чергують у Харкові, Одесі, Ужгороді, Києві, а центральна база знаходиться у нас, у Ніжині. Раніше ще були пункти в Криму і в Луганську. Додатково плануємо організувати чергування в Запоріжжі, на Азовському морі і у Прикарпатті (Івано-Франківськ, – Авт.). Для покращення наших можливостей ми зараз проводимо додаткове оснащення французьких гелікоптерів Super Puma Н-225. Вони до нас ідуть в рамках контракту з Францією – це вклад у Єдину систему авіаційної безпеки МВС. Гелікоптери дозволяють працювати в надскладних метеоумовах: дощ, туман, низька хмарність, обмежена видимість. Вертоліт Н-225 володіє найвищими в галузі характеристиками швидкості, дальності польоту, завантаження та надійності в категорії 11-тонних дводвигунових машин. Здатен перевозити на своєму борту 24 особи. Крім того, він розроблений на основі перевірених технологічних рішень і досвіду експлуатації по всьому світу. Підрозділи ДСНС можуть використовувати його під час аеро- та медичної евакуації».

На території Спеціального авіаційного загону побудовані ангари для зберігання нових гелікоптерів. Крім того, саме тут створять нову базу надання сервісного обслуговування для всіх вертольотів Системи авіаційної безпеки. Це будуть вертольоти для служби з надзвичайних ситуацій, прикордонників, Нацгвардії та поліції.

«Гелікоптери виконуватимуть свої завдання по всій Україні, а обслуговуватимуться у нас. Це свідчить не лише про покращення інфраструктури: це і нові робочі місця і, насамперед, вихід на новий рівень професійної якості нашої роботи».
 

Співпраця з європейцями та американцями

 
Ніжинський спеціальний авіаційний загін оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України останніми роками налагодив співробітництво із кількома країнами світу. У рамках франко-української співпраці з робочим візитом минулоріч Ніжинський САЗ відвідала Посол Французької Республіки Ізабель Дюмон. Вона ознайомилася із авіаційною технікою, яка використовується для ліквідації пожеж, надзвичайних ситуацій та надання допомоги громадянам. Цю техніку Україна закуповує саме у французів. А контракт, який укладений між Урядами двох країн, допоможе укомплектувати всю систему МВС новими гелікоптерами в кількості 55 одиниць.
 

Посол Франції

Американська делегація теж не забарилася і за кілька днів після французів завітала до загону задля проведення двосторонніх зустрічей для подальшого розвитку українсько-американського співробітництва.

 

Бразильська делегація

«Були у нас бразильці, американці, французи, казахи, чехи… Обмін досвідом – це дуже важлива складова нашої роботи. Щось вони у нас черпають, щось ми у них. Рятувальними підрозділами на кшталт нашого можуть похизуватися у Європі не більше п’яти країн. У багатьох країнах взагалі нема авіаційних підрозділів з надзвичайних ситуацій. З Нацгвардією Каліфорнії у нас підписаний Меморандум про співпрацю. Обмінюємося досвідом. Ми були у них, вони – у нас. У практичних діях і в нас є позитивні моменти, і у них. У нас дуже гарна професійна підготовка у гасінні пожеж. Технічно, звичайно, вони краще оснащені. Але організаційно – вони більш інертні. Прийняття рішень у них займає більше часу. Ми працюємо оперативніше. Тобто, аби чомусь навчитися, десь удосконалити свою роботу, такий досвід – безцінний», – наголосив командир.

Сніжана БОЖОК, фото автора та з архіву Ніжинського САЗ ДСНС