Про що мовчить старезний дуб на околиці села Липів Ріг?

Якби він міг говорити, стільки б повідав... А так – стоїть мовчазний, про щось тріпоче листям, взимку, вкутаний снігом, дрімає під пронизливе завивання вітру, а влітку підставляє своє зелене листячко та красенів-жолудів

Якби він міг говорити, стільки б повідав... А так – стоїть мовчазний, про щось тріпоче листям, взимку, вкутаний снігом, дрімає під пронизливе завивання вітру, а влітку підставляє своє зелене листячко та красенів-жолудів ближче до сонечка. Чого тільки не бачив на своєму майже 500-літньому віку старезний і, водночас, велично-прекрасний дуб, що росте біля гаю, на західній околиці села Липів Ріг!

Дуб дивом зберігся до наших днів. Легенди розповідають, що під цим дубом, приблизно в далекому 1846 році, насолоджуючись його прохолодою, любив відпочивати Тарас Шевченко, коли гостював у липіврізькому маєтку Макарових. 

А, можливо, і не сам там відпочивав, а з коханою Ликерією Полусмак, яка народилася в цьому селі... Хтозна... Старезний дуб знає, але не розкаже, за майже 500 років свого існування він навчався берегти таємниці...
 
Дуб багатовіковий, Липіврізький дуб, Шевченків дуб... Це дерево – історична пам'ятка, охороняється законом. Під дубом у 1959 році було встановлено гранітну меморіальну дошку із зображенням Шевченка. 

Неповторна атмосфера панує на обійсті біля цього дерева... Здається, що, якби міг, правічний дуб кожного обійняв би своїм гіллям.

А жолудів цьогоріч на ньому чимало...

Валентина Пильник
Фото автора