Деталі про варіанти теплопостачання у Ніжині

На жаль, проблеми з теплопостачанням є і в Ніжині й існують вже давно. По-перше, проблемною є сама інженерна мережа. Трубопровід 30-50 років лежить під землею не в найкращому вигляді або ж через неізольовані комунікації над поверхнею землі відбуваються вагомі теплові втрати.


Кілька останніх років майже по всій країні існують проблеми з теплопостачальними компаніями. Українські споживачі заборгували за комунальні послуги, зокрема й за теплову енергію понад 82 млрд грн.

На жаль, проблеми з теплопостачанням є і в Ніжині й існують вже давно. По-перше, проблемною є сама інженерна мережа. Трубопровід 30-50 років лежить під землею не в найкращому вигляді або ж через неізольовані комунікації над поверхнею землі відбуваються вагомі теплові втрати.

Трубопровід і інженерна мережа належить місту. У 2003 році місто здало в оренду цілісний майновий комплекс ТОВ «НіжинТеплоМережі».

Почнемо з ТОВ «НіжинТеплоМережі».

ТОВ «НіжинТеплоМережі» має велику заборгованість за газ. Вона сягає на 15 березня 2021 року 99 млн 394 тис грн. А із них 46 млн 748 тис грн – підприємству боргує населення Ніжина. Відповідно, борги підприємства можуть лягти на «плечі» ніжинського місцевого бюджету.

Підприємство незначну частину своїх коштів витрачає на відновлення основних засобів. На жаль, Товариство не надає підтвердженої інформації про ремонт інженерних комунікацій, яке воно здійснювало протягом останніх 10 років.

Ще одна проблема – місто не впливає на тариф. Кожна зміна тарифу, згідно з законодавством України, проходить наступним чином. ТОВ «НіжинТеплоМережі» надає обґрунтований тариф, відділ економіки перевіряє і Виконавчий комітет Ніжинської міської ради повинен його затвердити.
Виконавчий комітет може відмовити в затверджені тарифу, тоді компанія має повне право подати у суд і місто буде змушене відшкодовувати всі втрати, які зазнає підприємство. А це мільйони гривень.

Тобто, по суті, Ніжин і його мешканці є заручниками ситуації, адже недостатня кількість коштів на рахунках Товариства може будь-якої миті стати причиною того, що НАК «Нафтогаз» припинить постачання газу на ТОВ «НіжинТеплоМережі», що призведе до колапсу опалювального періоду з усіма неприємними подальшими наслідками.

У 2021 році закінчився договір на теплопостачання з ТОВ «НіжинТеплоМережі». Продовжити його можна щонайменше на 3 роки.

Серед можливих варіантів теплозабезпечення Ніжина і –індивідуальне опалення в кожній квартирі.
Даний варіант дуже дорогий. Його втілення може зайняти кілька років.

Перший підводний камінь у встановленні індивідуального опалення –  отримання дозволу на установку індивідуального газового котла.  

Також має надати згоду на відрізку від централізованого теплопостачання Чернігівська енергорозподільча компанія. Переходити на індивідуальне опалення повинні цілим стояком або цілим будинком, згідно з чинним законодавством.

Серед проблем –  газова мережа на будинках не розрахована на велику кількість підключень газових котлів. Мережу треба удосконалювати та перероблювати. Здійснити це можливо, але треба багато часу і коштів. Дане переобладнання обійдеться в сотні мільйонів гривень (від 50 до 80 тисяч грн з кожної квартири).

Оскільки всі будинки були спроектовані під центральне теплопостачання, то опалення підвалів, під’їздів, і даху буде не можливим, що призведе до розмерзання мереж.

Ще одна варіація – модульна газова котельня на кожен будинок.

Перша проблема з якою стикнеться наше місто при будівництві таких котелень – брак місця біля кожного будинку. Для модульних котелень потрібне переформатування газової мережі та значних коштів.  

У випадку будівництва та роботи модульних котелень мешканці самі визначатимуть, коли опалювальний сезон розпочинати, а коли завершувати. Також модульна котельня закриває питання опалення підвалів і під’їздів.

Якщо ж навіть кілька мешканців відмовляться переходити на модульні котельні – цілий будинок не зможе цього зробити.

Будь-яке альтернативне опалення міста дає змогу відмовитись від послуг ТОВ «НіжинТеплоМережі». А це дає шанс уникнути місту боргів у майже 100 млн грн. Ніжин готовий працювати з будь-якою компанією, яка зможе на сьогодні надати послугу з теплопостачання. Наразі свої послуги з теплопостачання Ніжину запропонували тільки дві компанії.

Кліар Енерджі – це компанія, яка бере на себе відповідальність за початок опалювального сезону у 2021 році, організовує абонентську службу. Їхні котельні працюють на щепі й пелетах. Компанія використовує у своїй роботі фільтрацію мультициклон, завдяки чому представники Кліар Енерджі запевняють, що запах, чорний дим і шкідливі викиди виділятись не будуть. Лишатиметься тільки питання щодо СО (чадного газу).

Склад опалювальних матеріалів дозволить вмістити щепи та пелетів лише на 5 днів. Тому необхідним буде постійне підвезення опалювальної речовини до котелень.

Компанія Кліар Енерджі будує свої котельні для альтернативних видів палива поряд із котельнями ТОВ «НіжинТеплоМережі». Компанія готова за свій кошт відновити ділянки тепломережі по місту. Сама ж мережа перейде на баланс комунального підприємства міста Ніжина. У такому випадку громада зможе впливати на ремонт і приведення до ладу нашої теплової мережі.

Надходження на це комунальне підприємство, яке займатиметься розподілом тепла очікується близько 45 млн грн на рік. За 5-10 років коштом цих надходжень місто зможе повністю відновити інженерні мережі.

Ще один варіант з постачання послуг – компанія Green Style. Вона пропонує опалювати Ніжин за допомогою теплових насосів системи «Вода-Вода».
Компанія Green Style пропонує встановити теплові насоси на кожний будинок. Для цього не потрібно багато місця, достатньо площі підвалів.
Серед проблем даного варіанту – час встановлення (у місті майже 320 абсолютно різних будинків). Для кожного будинку потрібен індивідуальний підхід та різне обладнання, потужне електропостачання і свердловини до нижніх шарів води. Також є проблема в узгоджені таких свердловин. Необхідні отримати низку дозволів, відповідно до чинного законодавства.
Наразі ефективність опалювання тепловими насосами не доведена, бо ефективна температура води, яку можуть забезпечити теплові насоси від 40-50 градусів, що значно нижче, ніж тепер у нашій мережі.

У такому випадку система потребує догрівання електрокотлами. Тому, не зрозуміло чи буде такий вид теплопостачання вигідним для ніжинців.

 

Наразі проходить експеримент на будівлі виконкому.
Джерело:
 nizhynrada.gov.ua