У ніжинській поліції працюватимуть два кінологи та чотири собаки

Скоро у Ніжинському районному відділі поліції буде поповнення. У штаті з’явиться новий кінолог. А з Чернігова прибудуть три нові службові собаки, які допомагатимуть шукати людей, наркотики та вибухівку.

Кінологи з собаками у кожному райвідділі

До цього більшість чотирилапах службовців базувалися у Чернігові і звідти разом з кінологом виїжджали на виклики по всій області. У райвідділах було лише по одній слідовій собаці.

- Тепер у чотирьох районних відділах поліції, що у центрах кожного з новостворених районів (Ніжинський, Новгород-Сіверський,  Корюківський та Прилуцький - Авт.) працюватимуть по два кінологи та чотири службові собаки, - говорить начальник кінологічної служби поліції Чернігівщини Михайло Кузьменко. - Дві - слідові, одна - з пошуку зброї та боєприпасів та ще одна - з пошуку наркотичних речовин. Приміром, раніше на всю область було лише чотири собаки з пошуку зброї та вибухівки та дві, які шукали наркотики. Наразі поголів’я чотирилапих службовців активно готується. Оголошені конкурси на посади кінологів. 

Дане нововведення реалізують за ініативи начальника обласного управління поліції Володимира Нідзельського, задля оперативнішої і якіснішої роботи кінолога та самої тварини. Тепер не потрібно буде витрачати час на дорогу з Чернігова, як раніше. Адже спеціалістам разом із собаками доводилося долати до сотні, а то й більше, кілометрів в одну сторону. Так, найдовше добиратися до селиша Талалаївка, Прилуцького району, що за 252 кілометри від обласного центру. Крім втрати дорогоцінного часу, собака томилася у дорозі, йшло більше палива, тощо.

Нора - охоронниця порядку

У Ніжинському райвідділі поліції на нових колег чекають молодший інспектор-кінолог Олександр Булах та його підопічна слідова вівчарка Нора. 

Батько Олександра теж служив у правоохоронних органах, тож він пішов його стежкою. З дитинства любив проводити час із собаками, тому й обрав для служби кінологічний напрямок. 

Як поводитися зі службовими собаками, протягом шести місяців навчався у Житомирському центрі підготовки поліцейських. 

- Перші два, три тижні встановлюється контакт із твариною. Звикаєте один до одного, - ділиться Олександр. - Далі - дресерування. Заняття на майданчику. Для собаки ти не лише колега, якщо можна так сказати, а й друг, господар. Весь час ви разом, це треба враховувати і розуміти. 

Щоправда навчався молодший інспектор-кінолог Олександр Булах не з Норою, з якою працює тепер. У навчальному центрі була інша вівчарка, але вона, на жаль, втратила хист до оперативної роботи. Екзамени склала гарно, а вже  у Чернігові, у кінологічному центрі поліції, перестала тримати слід, стала відволікатися. Буває і таке. Собаку списали, але Олександр забрав її до себе. 

- Професійний вік службових собак - короткий, - зазначає мій співрозмовник. - Усього 7-8 років і на пенсію. 

На відміну від своєї попередниці, Нора - собака з досвідом і зі своїм ледь помітним норовом. До цього працювала у Коропі. З Олександром подружилася швидко. Нині працює без нарікань. 

Вона тут мало не зірка. Поліцейські підходять до її просторого новенького вольєра говорять компліменти,  вітаються. Навіть якщо на іншому боці просторого двору Ніжинського відділу поліції з’являється незнайомець - вівчарка одразу подає голос. Справжня охоронниця порядку! 

Майже щодня вона виїжджає на виклики. Здебільшого це крадіжки. А за гарну роботу отримує нагороду від Олександра - гру. Також робочий день Нори складається з відпрацювання команд на території відділу, або у парку. 

Бувають у чотирилапої поліцейської і вихідні. У суботу та неділю Олександр Булах забирає Нору додому. Розрядка і відпочинок від роботи потрібен і тварині. До речі, вдома у Олександра ще дві собаки, тож Норі точно не сумно.

- Слідова собака може запросто привести до злочинців, або до місця, де вони сіли у транспортний засіб, - говорить Олександр Булах. - На жаль, часто нас викликають, коли слід уже “вистив” і собаці його дуже важко взяти. Гарячий слід - це 20-30 хвилин. Максимум, коли слідова собака може ефективно спрацювати, - через добу. Та й самим громадянам, які викликають поліцію, треба намагатися менше залишати власних слідів на місці злочину, а дочекатися поліції. Це спростить роботу не лише собаці, а й експерту. 

Поряд з вольєром Нори, вже готове місце для нового чотирилапого помічника ніжинських поліцейських. Зовсім скоро поряд з’явиться ще два. А можливий колега Олександра, вже готується складати іспити. 

Михайло Ломоносов для mynizhyn