Чотири роки в'язниці за булінг: на Чернігівщині засудили молодих дівчат

Нагадаємо, у 2017-й рік. Соцмережі та медіа облітає новина разом з відео: група дівчат-підлітків у Чернігові познущалася з 14-річної Поліни Малоштан. Дівчину били ногами по голові, кидали на бетонний паркан, тягали за волосся та підпалювали його.

Нагадаємо, у 2017-й рік. Соцмережі та медіа облітає новина разом з відео: група дівчат-підлітків у Чернігові познущалася з 14-річної Поліни Малоштан. Дівчину били ногами по голові, кидали на бетонний паркан, тягали за волосся та підпалювали його.

Справа тягнулася три роки і в лютому 2021 було оголошено вирок, але ,за законом, обвинувачені мали право подати апеляцію, що вони і зробили, повідомляє  MYNIZHYN.com

За цим спостерігав натовп інших дітей, який заохочував нападниць і знімав все на відео. Ролик потрапив в інтернет, у дівчини був струс мозку та численні травми. Її рік лікували та прооперували очі, провідомляє.

Суд над нападницями тривав понад три роки. Усім обвинувачуваним інкримінували групове хуліганство, вчинене з особливою зухвалістю. За такий злочин загрожувало до чотирьох років позбавлення волі.

23 лютого 2021 року Деснянський районний суд Чернігова оголосив вирок шістьом обвинуваченим. Їх визнали винними в грубому порушенні громадського порядку з "мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю". 

Головну нападницю Марію Півень засудили до трьох років позбавлення волі з іспитовим строком два роки.

Ще чотирьох обвинувачених – до двох років позбавлення волі з іспитовим строком в один рік. 

І одну обвинувачену, яка брала участь у побитті й ще неповнолітня, передали під нагляд матері до 18 років.

Під час оголошення вироку суддя наголосив, що події відбувалися не спонтанно. Обвинувачені наперед обирали для себе об'єкт знущання, діяли зухвало і завжди у громадському місці, супроводжуючи свої дії нецензурною лайкою, відтак не могли не усвідомлювати свої вчинки.

LIGA.Life поговорила з Поліною про події того дня, суд і те, як змінилося її життя. Ми також спробували поспілкуватися з самими нападницями. Безуспішно.

Життя після побиття

У день побиття Поліна Малоштан прогулювалася з подругою у місті, коли до них підійшла група підлітків й почала чіплятися. Дівчина запевняє: до інциденту не була знайома з нападницями.

"Знаю, що у той день побили ще кількох, хлопця і дівчину. Я була не єдиною їхньою жертвою", – розповідає Поліна.

Згадує, як від шоку не відчувала болю, коли її кидали на землю та били ногами. Перехожі не звертали уваги на те, що відбувається. 

Дівчину врятувала пенсіонерка, яка викликала поліцію.

Після побиття Поліна п’ять днів пролежала у місцевій лікарні. Утім, через надмірну увагу журналістів її, недоліковану, виписали додому.

"У день виписки до нас приїхав дитячий омбудсмен Микола Кулеба й запропонував допомогу з лікуванням у Києві. Ми погодилися. Після цього я ще 26 днів провела у лікарні, і ще кілька місяців лікувалася вдома", – згадує дівчина.

На той час Поліна була у дев’ятому класі, до кінця року навчатися довелося дистанційно. Однокласники та вчителі, каже, підтримували й допомагали.

"Коли дівчата, які мене побили, дізналися, що я у лікарні й написала заяву до поліції, почали писати мені, щоб я забрала заяву і ми розібралися самостійно.

Про що можна з ними розмовляти, коли вони напали на мене на вулиці посеред дня? Я їх навіть не знала", – каже дівчина.

Додає, що намагалися зустрітися й батьки тих дівчат з її батьками, але родина не бажала жодних контактів, оскільки з’ясовувати стосунки вирішили лише через суд. Тож тільки там вони й зустрічалися. 

Адвокати обвинувачених дівчат домоглися, щоб справа була закритою.

"Суд тягнувся довго, бо завжди когось не було з тих, хто мене бив. Не з'являлися свідки. Суддя навіть погрожував штрафами, але далі розмов справа не йшла. З 32 свідків опитали близько восьми – це тільки ті, які стояли у колі, і їх впізнали", – розповідає Поліна.

Поліна вважає, що вирок заслабкий, подасть апеляцію

Поки тривав суд, Поліна закінчила школу та вступила до столичного університету. Пережити насилля з боку однолітків дівчині допомогла родина, хобі та собака Мірана. Саме вона стала для дівчини відрадою і найкращим заспокійливим. 

Розповідає, що суд дався непросто, адже щоразу доводилося відновлювати у пам’яті події того дня. Пробачити нападницям Поліна не може. Й вироком суду не задоволена.

"Хочу, щоб вони сіли на чотири роки. Нехай знають, що таке справедливість. Вони ж цілеспрямовано йшли на побиття, нехай про це задумаються", – каже Поліна.

Її адвокат Сергій Нестеренко пояснює, що з самого початку була неправильна кваліфікація справи. На його думку, відсутній склад злочину хуліганських дій, натомість був розбійний напад, катування. Тож рішення суду планують оскаржити.

"Того дня побили ще двох людей. Є ще жертви, вони також судяться. Згодом у нас буде спільна судова справа", – додає Поліна.

Нині вона намагається просто жити – навчається, мріє про хорошу роботу. А тим, хто пережив цькування, радить не стояти на місці й не замикатися у собі:

"Забути це неможливо. Але треба жити далі".

 LIGA.Life звернулася за коментарем адвоката Валентина Лєскова, який захищав обвинувачених, зокрема Марію Півень. 

Він відмовився від коментарів, мовляв, журналісти неточно висвітлюють подію й він не має довіри до ЗМІ.

"Процес був закритий, тому маю порадитись з підзахисною та її матір’ю. Але не знаю, що вам сказати. Раніше вже були публікації, журналісти допускали низку неточностей, тому я з дуже великою недовірою ставлюся до них", – сказав адвокат.

До публікації адвокат коментар так і не надав, повідомила Яна Міланова журналістка LIGA.Life

Днями відбулося засідання Чернігівського апеляційного суду, який залишив без змін вирок Деснянського районного суду м. Чернігова від 23.02.2021.

П’ятьох місцевих дівчат засуджено за грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалось особливою зухвалістю, вчинене групою осіб (ч. 2 ст. 296 КК України). 

Апеляційні скарги сторони захисту залишено без задоволення.

Нагадаємо, що судом першої інстанції призначено покарання двом дівчатам у виді 3 років позбавлення волі та звільнено від відбування покарання з іспитовим строком 2 роки, ще трьом – у виді 2 років позбавлення волі та звільнено відбування покарання з іспитовим строком 1 рік.


В судовому засіданні доведено, що упродовж березня-квітня 2017 року обвинувачені періодично, використовуючи малозначний привід, публічно з’ясовували стосунки з потерпілими та завдавали останнім тілесні ушкодження. При цьому, інші підлітки, які за цим спостерігали, знімали знущання та побої на відео.

Вирок суду набрав законної сили.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: