На Гоголівській з’являться цікаві інсталяції та барельєфна експозиція

Вулиця Гоголя в Ніжині, безперечно, дуже цікава в історичному плані. Гоголівська, як її називають місцяни, – перлинка Ніжина, яка, як і наше древнє місто загалом, мало не на кожному кроці підкреслює свою автентичність. На сьогодні, як ми знаємо, відбувається масштабна реконструкція цієї пішохідної вулиці. Ніжинці мають змогу спостерігати, як вона стає ширшою, просторнішою, світлішою, красивішою…

Повідомляє nezhatin

В ході засідання містобудівної ради, яке відбулося 19 жовтня, обговорили формування історичного середовища вулиці Гоголя  – історичного центру м. Ніжина.

У засіданні взяли участь радник міського голови Сергій Охонько, секретар ради Юрій Хоменко, члени містобудівної ради, спеціалісти в галузі архітектури, історики, фахівці відділів міськвиконкому.

Дубова мостова та вбудована бруківка, які знаходитимуться на Гоголівській – це ще не все: вулицю мають доповнити цікаві інсталяції, які враховані в проєкті. Інсталяції розроблені архітектором Григорієм Шмаровозом. Їх планують розміститити вздовж всієї вулиці, в різних локаціях, до яких історично та чи інша особистість мала відношення.

Що вони собою являють?

Сергій Охонько пояснив: “Це – видатні постаті, цікаві, неординарні особистості, які мали відношення до Ніжина. Можливо, вони не такі відомі на весь світ, як, скажімо, Богдан Хмельницький чи Іван Мазепа, але вони – наші, ніжинські, й це підкреслить саме індивідуальність нашого міста! Це привабить як туристів, так і самим ніжинцям буде цікаво прогулюватись вулицею, де у різних локаціях буде розміщено такі фігури”.

Також він зазначив: “На разі ще ведуться ремонтні роботи по вулиці Гоголя, але, разом з тим, ми вже повинні планувати подальші кроки на наступні роки. Безперечно, на сьогоднішній день найголовніше питання – це тепло в оселях ніжинців, але без планування ми не матимемо майбутнього і не реалізуємо ці та інші проєкти по Ніжину. Тому це одне із наших завдань також – збільшення привабливості центральної частини міста як для ніжинців, так і для туристів”.

На фото внизу – інсталяції відомих ніжинців

Архітектор Григорій Шмаровоз детальніше розповів, що і де саме планується встановити.

Інсталяції будуть з людський зріст.

1.Одна із локацій – біля церкви Іоана Богослова і скверу Ю. Лисянського.

Настоятелем цього древнього храму був батько Ю. Лисянського, Федір, тому десь тут могла б бути розміщена його фігура.

2. Вздовж вулиці, біля школи №7  планується встановити постать А. Кушакевича – мецената, на чиї кошти було засновано першу в Ніжині жіночу гімназію (сучасна школа № 7) та Ніжинське ремісниче училище (сучасний Ніжинський агротехнічний інститут).

3. На розі вулиці Стефана Яворського доречно було б розмістити саме його постать.

Поруч височіє Благовіщенський собор, в розбудові якого  брав участь С. Яворський.

4. Біля могутнього Миколаївського собору планується встановити інстацію постаті Івана Золотаренка.

Храм побудований козаками Ніжинського полку за гроші братів Золотаренків. Зберігся текст купчої грамоти 1655 року, за якою ніжинська міщанка Васса Копачовчиха заповідала третину своїх коштів козацькому полковнику Івану Золотаренку та його матері на будівництво нової церкви.

Ймовірно, інсталяцію буде встановлено на майданчику між дзвіницею та будинком культури.

5. Ніжин ще називають українською грецькою столицею, адже в середині 17 століття нащадки еллінів великими общинами почали переселятися до нас  у пошуках прихистку від турецьких набігів. У Ніжині є цілий грецький квартал, на початку якого планується розмістити скульптуру видатних грецьких патріотів, меценатів та просвітителів братів Зосимів.

Це ще не все. Крім цих інсталяцій, на початку вулиці Гоголя, вздовж паркану архітектор Григорій Шмаровоз пропонує встановити монументальну барельєфну експозицію, висотою 3,5-4 метри.

Розроблено два варіанти:

  1. Експозиція, на якій буде відображена історія Ніжина, починаючи з 10 ст., заснування міста, формування епох та, зокрема його найбільш яскравий, динамічний розвиток – 17-19 ст.

2. Матеріал – граніт, на якому витесана панорама і бронзове лиття (герб Георгію Побідоносцю). Тут в центрі зображено три постаті: священик-літописець, полковник і меценат (купець). Усі ці постаті історично мають безпосереднє відношення до Ніжина.

Експозицію планують розмістити в цьому місці.

Також може бути задіяно простір біля Миколаївського собору під розміщення там стенду-макету фортеці Замку-цитаделі та Старого міста.

А на початку вулиці Гоголя, при вході від центральної площі, планується розмісти фрагмент Київської брами Ніжинської фортеці.

Що скаже громада, як там такі ідеї, ніжинці?

Підтримуєте?

Поки що тривають обговорення, але вже на наступному засіданні комісії інсталяції та їх місцерозташування важливо затвердити.

Підготувала Валентина Пильник