ТОП - 5 питань щодо нових правил рибальства та інших планів Держрибагенства

Після серії блогів, де я розповідав про нову стратегію відродження галузі та конкретні ініціативи, тема зацікавила ЗМІ. Наразі до нас надходить багато запитань від журналістів. Вчора в ефірі UA: Українське радіо дав відповіді на топ-5 питань, що викликають інтерес громади - повідомляє Артем Ріпенко, голова Державного агентства меліорації та рибного господарства України.

 - Нові правила любительського і спортивного рибальства. Навіщо вони потрібні?

Справа в тому, що зараз діють правила, прийняті ще у 1999 році. Вони не відповідають реаліям сьогодення, морально, фактично і юридично застаріли. Більше того, значна частина рибалок-любителів навіть не підозрює про їхнє існування.

 Поява нового «рибальського кодексу», зрозумілого і прийнятного для спільноти, давно назріла. Тому наприкінці минулого року в ході відкритого діалогу в онлайн форматі ми зібрали понад 200 пропозицій до нової редакції правил.

Позавчора завершився строк їхнього громадського обговорення. В цьому році надійшло ще більше 100 листів від громадських організацій і окремих громадян. Всі ці пропозиції закумульовані, наразі доопрацьовуємо фінальний текст. Найближчим часом він буде поданий на розгляд Мінагрополітики.

  - Зміст нових правил: чи будуть вони суворішими за попередні?

 Правила, навпаки, стануть більш адаптивними під потреби людей. Кількість обмежень та заборон – зменшиться.

 Одна з найважливіших змін – буде дозволене любительське рибальство на об’єктах природно-заповідного фонду (ПЗФ). Таких об’єктів багато, часто статус їхніх меж не узгоджений, і нерідко рибалки отримували штрафи за те, що ловлять на межі чи в межах ПЗФ. У нових правилах любитель за визначенням матиме право там рибалити, якщо це не суперечить режиму ПЗФ.

 Також у нових правилах міститься чимало норм щодо дозволених і заборонених місць рибальства, і перелік заборонених місць зменшується. Для підводного і спортивного рибальства розроблена більш детальна зрозуміла регламентація. Крім того, пропонується змінити норми безоплатного вилову з 3 кг до 3 кг плюс трофей.

  - Електронний кабінет рибалки. Як він працюватиме і навіщо потрібен?

 Ми маємо амбітні плани щодо діджиталізації галузі в цілому. Як стосовно промислового рибальства, зокрема, обліку вилучених водних біоресурсів, так і у сфері любительського та спортивного рибальства. В планах на цей рік – впровадження електронного кабінету рибалки.

 Електронного додатку, який дозволить отримати певні сервіси в сучасному цифровому форматі. А саме: інформацію, чи в дозволеній зоні відбувається лов, яку рибу тут можна ловити, довідкову інформацію з низки інших питань, цікавих для рибалки. Також любитель чи спортсмен через кабінет зможе поскаржитися до рибоохоронного патруля, якщо виявив браконьєра чи незаконно встановлені сітки. Крім цього, розглядається можливість регулювання через додаток вилову понад нормативного ліміту, але це питання потребує додаткової розробки певних нормативних документів.

  - Браконьєри. Які заходи боротьби з ними плануються?

 Шкідливість від діяльності браконьєрів очевидна навіть людям, далеким від рибальства. У 2021 році збільшено такси за незаконне видобування водних біоресурсів. Наразі виходити на воду браконьєрам небезпечно, це великий фінансовий ризик. Доволі багато кримінальних проваджень відкривається, і їм не вдається уникнути відповідальності.

Будемо змінювати систему патрулювання і посилювати боротьбу з браконьєрами. Ініційовано реформу рибоохоронних патрулів, зони їхньої діяльності будуть змінені за басейновим принципом, а це оптимізація зон контролю, ефективне використання майна і плавзасобів для досягнення конкретних результатів. Дієздатні швидкі судна, озброєння і боді-камери для інспекторів, електронні засоби стеження і, звісно, гідна зарплатня співробітників – must have. Не менш важливо – налагодження комунікації з іншими державними органами, водною поліцією, прикордонниками, адміністраціями ПЗФ. Тільки спільно зможемо навести лад на водоймах.

 - Глобальні зміни і плани нашої команди, що вони несуть рибалкам?

 Таких планів багато. Формат програми не давав можливості розповісти про всі. Але одна з найважливіших нагальних задач – проведення зонування водойм. Плануємо нарешті зробити те, що потрібно було зробити багато років тому: визначити зони промислового рибальства. Працюємо над цим у межах диференційованого, науково обґрунтованого підходу з урахуванням інтересів головних сторін, а також інтересів місцевих громад.

Радий тому, що галузь і плани її реформування стали цікавими для ЗМІ. Вважаю, що широке суспільне висвітлення головних викликів і проблем сприятиме їхньому вирішенню. Тільки шляхом збільшення прозорості, впровадження сучасних механізмів керування та регулювання і тільки спільними зусиллями ми зможемо забезпечити відродження і сталий розвиток галузі.

Артем Ріпенко

Чернігівський рибоохоронний патруль