Зміни для українців з жовтня: зарплати, пенсії, субсидії, іпотека

З жовтня уряд впроваджує нововведення в системі виплат. Окрім цього, в Україні підвищується мінімальна заробітна плата, а разом із нею змінюються податки та пенсії.

З жовтня уряд впроваджує нововведення в системі виплат. Окрім цього, в Україні підвищується мінімальна заробітна плата, а разом із нею змінюються податки та пенсії.

Заробітна плата та пенсії

З 1 жовтня збільшується мінімальна зарплата з 6500 до 6700 гривень, повідомив Пенсійний фонд. У країнці, які працюють на повну ставку, офіційно отримуватимуть не менше 6700 грн. У 2023 році, згідно з розробленим і затвердженим Кабміном проєктом бюджету, мінімальну зарплату не підвищуватимуть.

Буде здійснено перерахунок розміру мінімальної пенсії за віком непрацюючим громадянам, яким виповнилося 65 років та які мають такий страховий стаж: чоловіки не менше 35 років, жінки — не менше 30 років. З 1 жовтня ця пенсія становитиме 2680 грн.

Крім того, пенсіонери 70-75 років з подібним стажем від жовтня отримуватимуть надбавку 300 гривень на місяць. Але загалом їхня пенсія не може бути більшою за 10340,35 грн.

Мінімальну пенсію для пенсіонерів 70+ без необхідного стажу встановили на рівні 3000 гривень.

Українцям віком 70-80 років зі стажем 25 років (у чоловіків) і 20 років (у жінок) мінімальний розмір пенсії становитиме не менше за 2 500 грн. Пенсіонерам, старшим за 80 років, — не менше за 2600 грн.

Також з жовтня збільшується й мінімальний розмір пенсій з інвалідності:

  • для людей з інвалідністю внаслідок війни в залежності від групи інвалідності та військового звання пенсія становитиме від 4396 грн до 6532,50 грн;
  • для інших в залежності від групи інвалідності та звання — від 4186 грн до 5986,50 грн.

Субсидії

Виплата субсидії від початку жовтня стає обов’язком Пенсійного фонду. А через місяць фонд буде ще й призначати їх. За словами Євгена Капінуса, очільника Пенсійного фонду, електронна система фонду досконаліша за електронну систему Мінсоцполітики. "Ті громадяни, які мають право на субсидію, будуть отримувати гроші, які вони отримували. Додаткових документів не треба буде надавати", — пояснив він.

Подати документи на субсидію можна до:

  • структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу;
  • центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи — за фактичним місцем проживання);
  • органу Пенсійного фонду України — незалежно від місця проживання.

Можна надіслати документи поштою або завантажити через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду, їхній мобільний додаток, портал "Дія" або через сайт Мінсоцполітики.

Ще одне нововведення: тим, хто втратив централізоване опалення, збільшать субсидії на споживання електроенергії.

Податки з 1 жовтня

У Державній податковій службі нагадують, що зі зміною розміру мінімальної зарплатні змінюється ЄСВ (єдиний соціальний внесок) — він становитиме 1474 грн на місяць.

Митний безвіз

З 1 жовтня має запрацювати "митний безвіз" — угода, яку уряд уклав з Євросоюзом. Для цього Україна приєдналася до Конвенції про процедуру спільного транзиту і Нової комп’ютеризованої транзитної системи NCTS. Угода спростить бюрократію при перевезеннях товарів з України до Європи та у зворотній бік.

Крім того, Україна та ЄС запровадять обмін інформацією щодо транзитних вантажів, що прискорить проходження митних процедур на кордоні. Наприклад, українська митниця вже отримала обладнання для швидкого зчитування штрих-кодів з декларації перевізників, які дозволять швидко знайти декларацію в системі.

Компенсація за прихисток переселенців

Від жовтня люди, які надали житло внутрішнім переселенцям, отримуватимуть більшу компенсацію. Як повідомило Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій, з 1 жовтня за прихисток ВПО виплачуватимуть 900 грн замість 450 грн за кожну людину на місяць.

Програма державної компенсації за житлово-комунальні послуги тим, хто безкоштовно прихистив внутрішньо переміщених осіб із тимчасово окупованих територій чи зон бойових дій, фінансується не тільки з держбюджету. Частину грошей надає Товариство Червоного Хреста України.

Зміни для внутрішніх переселенців

Мінсоцполітики з 1 жовтня вводить в усіх областях єдину інформаційну систему соціальної сфери (ЄІСС). Це має спростити та пришвидшити отримання послуг, адже інформація про нарахування та виплати буде централізована.

Завдяки нововведенню українці зі статусом ВПО зможуть незалежно від місця реєстрації звернутися до регіонального управління соцзахисту, щоб:

  • змінити в довідці ВПО неактуальне місце проживання;
  • виправити помилкові або некоректні дані в заяві на отримання довідки ВПО;
  • з’ясувати та усунути причину затримки допомоги на проживання.

"Наприклад, коли людина переїхала з міста Харків, отримала довідку ВПО у Львові, а потім перемістилася у Тернопіль, всі питання вона зможе вирішити у фактичному місці перебування", — каже міністерка з питань регінтеграціїї тимчасово окупованих території Ірина Верещук.

Крім того, Мінренінтеграції подовжив термін подання повторних заявок на виплату допомоги переселенцям до 1 грудня. Йдеться про вимушених переселенців, які намагалися оформити державну допомогу до 30 квітня через застосунок "Дія", але так її й не отримали.

Іпотека під 3%

З жовтня має запрацювати програма пільгових житлових кредитів для військовослужбовців, правоохоронців, медиків та науковцівповідомляв прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Кредити даватимуть під 3% річних на 20 років. Мінімальний початковий внесок — 20% від вартості житла.

Можна придбати житло площею до 52,5 кв. м на одну людину плюс 21 кв. м на кожного члена сім’ї. Якщо йдеться про обласний центр, то квартира має бути в будинку, що знаходиться в експлуатації не більше 10 років. Вартість квартири не повинна перевищувати визначену оцінником або співробітником банку.

Мінцифри обіцяє з жовтня відкрити можливість подання заявок на іпотеку в "Дії". "Не буде ходіння по банках, збирання документів, телефонування всім, кому можливо, щоб щось підтвердити. Ви просто за кілька кліків відправляєте інформацію й отримуєте відповідь, на яку суму можете отримати іпотеку", — говорить міністр Михайло Федоров.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: