Для Чернігівщини погодили законопроєкт про "територію пріоритетного розвитку"

Комітети Верховної Ради України погодили проєкт закону, яким пропонується впровадити в Чернігівській області спеціальний економічний режим "Територія пріоритетного розвитку", та рекомендували включити його до порядку денного парламенту.

Над законопроєктом п’ять місяців працювали представники Чернігівської ОВА, нардепи та депутати облради, представники бізнесу.

Загалом на Чернігівщині зазнали ушкоджень або зруйновані через російське вторгнення 420 підприємств. Це лише ті, які офіційно подавали заявку на фіксацію збитків та мають висновок комісії. Цифра згодом зміниться, адже комісії продовжують працювати.

За приблизними оцінками ОВА через пів року після деокупації роботу відновили 80% підприємств, однак працюють вони на третину своїх довоєнних потужностей. Частина бізнесу переїхала у безпечні регіони, серед них – машинобудівний завод "Пожмашина" та броварня "Бірвіль".

Чернігівщина – єдина область в Україні, яка межує одразу з двома недружніми державами: Росією, яка розв’язала повномасштабну війну, та Білоруссю, з території якої заходили російські війська та запускаються російські ракети.

З травня група представників ОВА та бізнесу, разом з народними депутатами та депутатами місцевих рад працювали над законопроєктом, який надав би підприємствам Чернігівщини поштовх до розвитку. На минулому тижні проєкт закону про створення "Території пріоритетного розвитку" пройшов слухання в комітетах Верховної ради

"Цей законопроєкт можна адаптувати під кожну область, постраждалу. І тому його вже комітет рекомендував включити до порядку денного та прийняти за основу, до обговорення", — говорить Сергій Гривко.

Проєкт закону передбачає прямі та непрямі преференції для бізнесу та інвесторів. Серед іншого законопроєктом пропонується впровадити податок на виведений капітал замість податку на прибуток. Так, якщо компанія свій прибуток реінвестує у власну модернізацію – податки вона не сплачує. Крім того, пропонується введення 0% митної ставки на імпорт техніки чи сировини для підприємств, які працюють на території Чернігівщини.

Щоб отримувати преференції компанія має бути не просто юридично зареєстрована на території пріоритетної зони розвитку, а фізично там працювати.

"Не можна працювати умовно кажучи, в Черкасах, зареєструвати підприємство в зоні – в Чернігівській області, розмитнити в нуль і привезти в Черкаси будувати. Ні. Вона має знаходитись тут фізично. Цей принцип наскрізний для цього закону", — зазначив Іванов.

Крім того, підприємців хочуть заохочувати створювати робочі місця, звільняючи їх від сплати ЄСВ на пів року за кожного нового працівника. Законопроєкт дає можливість перерозподілити надходження від податків на доходи фізосіб: зменшити відрахування до державного бюджету, і збільшити для місцевих. А також пропонує спрощену процедуру користування надрами.

Проєкт закону пропонує вводити в дію спеціальні економічні режими на території Чернігівщини з 1 січня 2023-го і на наступні 15 років. Сергій Гривко говорить, що робоча група пропонує лише модель, прийняття ж законопроєкту потягне за собою внесення змін до Податкового, Митного та Бюджетного Кодексів, — цю роботу поклали на Кабмін.