У скільки обійдеться овочевий кошик у Ніжині?

Починаючи з нового року в Україні традиційно спостерігається здорожчання овочів, адже їх запаси зменшуються, а новий урожай ще не скоро. Не слід забувати й про інші фактори, які можуть «крутити» ціни — врожаї, логістика, зберігання, тощо. До того ж цьогоріч на ціни вплинула і війна. За даними Державної служби статистики порівняно із січнем, у лютому ціни, приміром, на важливі інгридієнти борщу — цибулю, моркву, капусту білокачанну піднялися на 31,9%, 17,8%, 8,3% відповідно. За словами досвідчених ніжинських покупців, «золотою» цибуля лишається і у березні, як і її «борщова» сестра — морква.

MYNIZHYN.com сходив на ніжинський базар, пробіг по деяким супермаркетам і дізнався почім основні овочеві культури нині у місті над Остром.

Що почім на ринку?

У базарний день поміж овочевих рядів у Ніжині не дуже людно, а продавці не надто говіркі. Та й тих, хто виносить свою городину небагато. В основному ніжинці йдуть сюди за картоплею, морквою, цибулею, смаколиками, як то гриби, овочева консервація, насіння.

У пані Марії, яка багато років дбайливо вирощує городину і продає на ринку, ми застали великий вибір картоплі різних сортів Червона шапочка, Слов’янка та інші. Картопля у жінки дуже гарна, відбірна, для перебірливого покупця. Ціна теж різна. Менша картопля по 7, більша по 10 гривень за кілограм.

Інша продавчиня через ряд продає домашні цибулю по 50 грн./кг, моркву по 35 грн./кг. і наголошує, що в магазинах ці овочі дорожчі, капусту відпускає по 20-25 гривень за кілограм.  Разом з тим зізнається, за буряк просить дорожче ніж в супермаркеті — 20-25 гривень за кілограм, бо домашній солодкий, приємний на смак, магазинному — не рівня. Є на прилавку і трохи городньої екзотики на любителя, як то гарбуз для каші, чи крем-супу. Один кілограм коштує 30 гривень. Також на прилавках є квасоля по 20 гривень за 250-грамову склянку, часник – 10-15 грн за 1 головку.

Продавчиня Людмила «не для преси» розповіла, що за майже пів базарного дня продала лише стаканчик льону. Хоч виторги невеликі, ціни все одно не підіймає. Приміром, квасолю продає весь час по старій ціні — 20 гривень, як і більшсть іншого товару. А окрім овочів у жінки можна купити різну консервацію, мед та навіть кетяг калини.

У ятках з імпортними овочами та фруктами не всюди знайдеш цибулю, моркву, тощо, однак помідори та огірки є у всіх.

За кілограм останніх просять від 115 до 180 гривень в залежності від сорту.

Кілограм помідорів обійдеться в середньому в 110 гривень.

Красується на прилавках і солодкий перець по 200 грн/кг.

Але такі овочі люди беруть поки у делікатесних кількостях — по штуці, по дві.

Є редиска по 110 грн/кг, молода капуста по 80 гривень за кілограм, а також часник за ціною редиски — теж  110 гривень.

За словами подавчині Ольги, ціни на тепличні, або імпортні в цей період овочі все таки знижуються:

— Наші огірки були 250, вже 180, Також, наприклад, огірок з Умані був 200 вже 115. Турецький теж сильно впав. На 20-30 гривень знизилась ціна і на помідори. Сезон наближається, будуть і далі поступово дешевшати. Як і молода капуста. Нині вона по 80 гривень, але ціна знижуватиметься. Натомість пекінська дорожчатиме і скоро відійде на другий план.

Чим порадує цінник у супермаркеті?

Мережі супермаркетів приваблюють покупців до полиць з овочами одним з козирів, який не завжди є на ринку — акціями, тижневими знижками, тощо. Так у найбільшому супермаркеті Ніжина «Велмарті» вибір овочів не лише значний, а й з конкурентними цінами:

Картопля — 10,09 та 6,99
Морква — 43,84
Цибуля — 52,90
Буряк — 6,99
Капуста білокачанна — 21,94
Баклажан — 189,95
Помідор — 108,95; 124,95; 243,71
Огірок  — 109,95; 113, 39; 135,99

У супермаркеті «АТБ» ціни на деякі овочі залежать від гатунку, що дозволяє покупцю дещо зекономити. Наразі ціни там виглядають так:

Картопля перший гатунок — 7,25; другий гатунок — 5,95, мита — 16:95
Морква перший гатунок — 43,89, другий гатунок — 22, 95
Буряк перший гатунок — 7,65, другий гатунок — 5, 95
Цибуля — 50,89
Капуста білокачанна перший гатунок — 23,95
Помідор — 99,89
Огірок — 98,95; 104,95.

На думку голови ГО «Українська аграрна асамблея» Олександра Гапона, яку він озвучив в ефірі інформаційного телемарафону «Єдині новини», до кінця травня здешевшання овочів чекати не варто. Та навіть у літній період, коли на ринку з’явиться новий врожай, на те скільки доведеться віддавати за овочі впливатиме нова вартість обробітку, палива, міндобрив.

Приєднуйтесь до Телеграм каналу https://t.me/My_Nizhyn та Вайбер

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: