Руйнування культурної спадщини Чернігова: скільки зруйнували росіяни у регіоні

У 1945 році Чернігів визнали одним із найбільш покалічених міст Європи, його було знищено майже на 70%. У 2022-му стародавнє місто знову зазнало масштабних бомбардувань, але вже російськими окупантами. Наразі зруйновано близько чверті його площі. Детальніше читайте у матеріалі.

У 1945 році Чернігів визнали одним із найбільш покалічених міст Європи, його було знищено майже на 70%. У 2022-му стародавнє місто знову зазнало масштабних бомбардувань, але вже російськими окупантами. Наразі зруйновано близько чверті його площі. Детальніше читайте у матеріалі.

Вже в перші дні війни внаслідок ракетного обстрілу в Чернігові палало управління Служби безпеки України, розташоване в будівлі 1904 року. В підсумку знищений архів Служби безпеки, де зберігалися справи репресованих громадян Чернігівщини, а також документи радянської спецслужби. 27 лютого російські війська спотворили будівлю Чернігівського обласного молодіжного центру (колишній кінотеатр ім. Щорса). Зведений у 1939 році, він був зруйнований під час Другої світової, а в 1947-му — відбудований. Символічно, що у стінах цієї будівлі свого часу проходив судовий процес щодо німецьких та угорських військовополонених. На Чернігівщині знищена історична пам’ятка — альтанка на схилі Болдиних гір, що була зведена в 1911 році на честь візиту Миколи ІІ.

ГО “Антикорупційний штаб” наразі займається фіксацією наслідків руйнувань культурної спадщини, об’єктів цінної історичної забудови та мистецьких об’єктів у п’яти регіонах України: на Київщині, Сумщині, у Чернігові, Харкові та в Миколаєві за допомогою програмного засобу TruePic. Таким чином, ми зафіксуємо факт злочину та поширимо на розробленій нами ж Карті Руйнувань та Відновлення.

У Чернігові ми також зафіксували вже кілька об'єктів. Зокрема ось так виглядає Чернігівський центр державної міграційної служби.

А ось — Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва

Такі руйнування ми фіксуємо та наносимо на Карті Руйнувань та Відновлення. Згодом такі фото можуть стати доказом злочинів росіян проти української культури, адже технологія фіксації TruePic дозволяє зберігати метадані — вони, у свою чергу є доказом ідентичності фото.

Станом на початок 2023 року за даними Української Гельсинської спілки з прав людини, у Чернігівській області  внаслідок авіанальотів, артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 2636 об’єктів цивільної інфраструктури та цивільних будівель серед яких:

Під час блокади міста Чернігова російська авіація завдавала численних авіаударів по цивільній інфраструктурі, в тому числі на заклади освітиохорони здоров’я і навіть об’єкти спортивної інфраструктури. Майже 80% шкіл міста Чернігова постраждали через численні обстріли, 3 повністю зруйновано та ще 21 школа зазнала пошкоджень різних ступенів, загалом пошкоджено 82 будівлі освітньо-виховних закладів на території області. Суттєвих пошкоджень та повного руйнування зазнали будівлі житлово-побутового призначення, зокрема мікрорайону міста Чернігів Боровиця

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: