Можливий теракт на ЗАЕС: які наслідки можуть бути для Чернігівщини

22 червня Президент України Володимир Зеленський заявив про те, що росія розглядає сценарій теракту з викидом радіації на Запорізькій АЕС.

Суспільне поспілкувалося з доцентом кафедри електричної інженерії Національного університету "Чернігівська політехніка" Романом Буйним, аби дізнатися, які ж наслідки ймовірні для Чернігівщини в разі підриву ЗАЕС.

Роман Буйний. ФОТО: Роман Буйний

Про наслідки ймовірного теракту на ЗАЕС

Зі слів Буйного, при можливому підриві Запорізької АЕС найбільше постраждає південь України, там буде катастрофа більше ніж після Чорнобильської катастрофи.

"Що стосується Чернігівщини, то ми будемо не в таких складних умовах. Ми дуже далеко, у нас не та відстань. Все залежить від того, як вони (росіяни, – ред.) зірвуть і куди буде вітер в той день. Щоб радіація потрапила в нашу область, треба, щоб була велика хмара і дув сильний вітер".

По рівню забезпечення електроенергії, додав Роман, проблем на Чернігівщині не повинно бути.

"Генерації в Чернігівщини вистачить іншої. І зараз ЗАЕС не працює в електромережі України. Енергоблоки не працюють, вони тільки заживлені на власні потреби від енергосистеми України. Тобто генерація там відключена, а для того, щоб працювали блоки треба, щоб постійно подавалася вода для охолодження. Рівень Каховського водосховища зараз впав, відповідно, там є водоохолоджувач на ЗАЕС в Енергодарі, рівень якого теж впав", – пояснив Роман Буйний.

Якщо, все ж таки, росіяни підірвуть всі шість блоків на ЗАЕС – це буде повна екологічна катастрофа, каже спеціаліст.

"Підірвуть вони розподільну установку, підірвуть якісь ще технологічні процеси. Зроблять так, що відновити роботу цих блоків просто буде неможливо. В крайньому разі – це подія, яка може зачепити також територію Російської Федерації".

Чи потрібна йодна профілактика

Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки на своїй сторінці у Facebook, зазначив, що на сьогодні немає причин вживати таблетовані препарати йоду чи його розчини. Безпідставне вживання пігулок Калію Йодиду загрожує здоров’ю.

"Йодна профілактика – це насичення щитоподібної залози стабільним йодом для унеможливлення поглинання нею радіоактивних ізотопів йоду та запобігати її опроміненню", – йдеться у дописі.

Радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності. Тобто, тоді, коли енергоблок АЕС генерує електроенергію. Останній діючий енергоблок Запорізької АЕС було переведено в стан зупину у вересні 2022 року. А це означає, що енергоблоки ЗАЕС знаходяться в зупині щонайменше дев’ять місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу, – зазначає центр з ядерної та радіаційної безпеки.

Йодопрофілактика має сенс тоді, коли є реальна загроза надходження радіоактивного йоду в організм. А його на ЗАЕС немає. При гіпотетичній аварії чи теракті на ЗАЕС викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду. Саме тому, йодопрофілактика не потрібна.

Рішення про прийом йоду приймається місцевими органами виконавчої влади на основі прогнозу радіаційної обстановки та на підставі наданої місцевим органам виконавчої влади інформації від представників експлуатуючої АЕС організації, МОЗ України, ДСНС України.

 

 

Приєднуйтесь до Телеграм каналу https://t.me/My_Nizhyn та Вайбер