14 Вересня 2023
2544
На десяти сотках у нього десятки сортів — аметист, преображення, кодрянка, кишмиш, самба, восторг, геліос, аркадія, оріон, руслан, інші.
На початку вересня збирає — для себе і на продаж — урожай. А ще слідкує за пагінцями. Вони теж і для себе, і на продаж.
Висаджують їх на постійну плантацію в кінці жовтня і навіть на початку листопада. А замовляють зараз. І готують до пересадки зараз.
— Я обробляю їх деревним попелом, — ділиться секретами підживлення. — Попіл настоюється. Він дуже корисний, бо містить залізо, необхідне для визрівання пагінців. Треба, щоб вони були сильні, щоб перезимували. І лоза треба, щоб перезимувала — особлива увага тій, де ми зняли перше гроно. Їй теж треба підживлення попелом, щоб наступного року був гарний урожай.
Вигрібаю його (попіл), як у дворі собакам їсти варимо. Або з мангалу, як шашлики смажимо. Не спеціально ж палимо. Не ті масштаби.
Восени починають готувати ями для посадки.
— Дехто заступом копнув, втикнув рослину і каже: «От, воно не росте», — міркує Руслан Прокопець. — Звісно, не ростиме. Яма — це майже куб землі. Важко, тяжко, але воно того варте. Для ями готую спеціальний грунт, у ньому перегній, солома. Коли на третій рік коренева система пагона розвинулась, він починає його (грунт з поживними речовинами) смоктати і дає плоди, які й мають бути. Гроно може затягнути на півтора-два кілограми. Наче на картинках. З куща можна зняти кілограмів 20-25 ягоди. Але це буде, за правильного догляду, на четвертий рік.
Кущі мають бути посадженими один від одного на відстані не менше двох-двох з половиною метрів. Між рядами має бути два-два з половиною або й три метри. Можна й через півтора метра посадити, але тоді незручно буде обробляти — обкошувати, обприскувати.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО. Фото надане Русланом ПРОКОПЦЕМ