Немає статусу пам’ятки: поліція Чернігівщини не шукатиме викрадену носову частину старовинного човна

Учора, 19 вересня, з'явилась інформація щодо викрадення носової частини древнього рибальського човна-довбанки на березі Десни. Проте поліція не пошуком не займається. Після зникнення, історики до правоохоронців не зверталися, бо судно не має статусу пам’ятки.

Учора, 19 вересня, з'явилась інформація щодо викрадення носової частини древнього рибальського човна-довбанки на березі Десни. Проте поліція не пошуком не займається. Після зникнення, історики до правоохоронців не зверталися, бо судно не має статусу пам’ятки.

Повідомила Суспільному директорка департаменту культури та туризму Чернігівської ОДА Людмила Замай.

"Щоб говорити з поліцією предметно, яке саме порушення і що є предметом вчинення, який є злочин? Щоб казати, що злочин, треба датувати цей човен, а датувати човен можуть тільки експертизи, які роблять наразі закордоном у Франції, Польщі, і це дуже дорого", — каже Людмила Замай.


Директорка департаменту культури та туризму Чернігівської ОДА Людмила Замай. ФОТО: Суспільне Чернігів

Нагадаємо, 8 серпня археологи знайшли на березі Десни старовинний рибальський човен, влітку його законсервували піском, далі мали вирішити питання маштабних розкопок.


Рибальський човен до того, як зникла носову частину. ФОТО: Суспільне Чернігів

Вже за місяць після цього, 15 вересня, історики повернулися на місце і побачили пошкоджений плавзасіб. Носової частини не було.

"Частина була обломана або обпиляна, верхні дошки бортів так само постраждали, фактично не чіпалася нижня частина шпангоутів", — сказав директор Чернігівського історичного музею імені В.Тарновського Сергій Лаєвський.


Місце звідки зникла носова частина рибальського човна. ФОТО: Суспільне Чернігів

У серпні археологи виконали 3Д модель носової частини човна та законсервували його.

Дістати човен — не проста процедура, над ним більше п’яти метрів пісочного берега. І не відомий його точний розмір, говорить Сергій Лаєвський.

"Щоб проводити всі роботи, щоб його дістати, треба відкрити верхню частину берегової лінії, важкою технікою, треба спеціальними захисними спорудами огородити цю ділянку, за допомогою помпи вимивати пісок, щоб дістатися всіх частин цього човна".


Директор Чернігівського історичного музею Сергій Лаєвський. ФОТО: Суспільне Чернігів

Знайдений старовинний човен рідкість для нашого регіону, пояснює Сергій Лаєвський. Історик припускає, це судно використовували рибалки, але точна дата його будівництва не відома.

Людмила Замай говорить, наразі вони хочуть вберегти залишки човна від повного їх знищення, питання маштабних розкопок поки відкладуть.

Більше дивіться у сюжеті:



Джерело: Суспільне Чернігів

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: