21 Жовтня 2023
1879
З повномасштабним вторгненням росіян наша економіка так сильно похитнулась вдруге за останні десять років. Що з цього приводу кажуть спеціалісти та на скільки болюче факт зростання цін сприйняли ніжинці – поцікавились журналісти MYNIZHYN.
Що кажуть спеціалісти про економічну ситуацію в країні на сьогодні?
«На сьогодні ситуація набагато краща, ніж ми могли б сподіватися в березні минулого року. За підсумками двох років падіння відбулось, і досить відчутне, а ВВП скоротиться на 25%. І все ж, це краще, аніж ми могли б очікувати», - наголошує заступник директора інвестиційної компанії "Dragon Capital" Сергій Фурса.
«Ключове – була збережена макрофінансова стабільність, - каже Сергій, - це фундамент. Як Україні вдалось її зберегти? По-перше, ми підійшли у дуже добрій формі до 24 лютого 2022 року. Якщо у 2014-2015 роках ми були не готові, тому побачили значно сильніше економічне падіння, сильнішу девальвацію гривні, хоча враження від війни були набагато менші. По-друге, з 2014 по 2022 роки МВФ та інші партнери нас готували не лише у військовому сенсі, а й економічно. Була проведена реформа банківської системи і Нацбанку, яка була проведена, - очищення банківської системи було вкрай важливо. І те, що курс гривні визначався ринком – теж було дуже важливо».
Спеціаліст також зазначив, що Україна отримує фінансову допомогу на вигідних умовах: американці надають гранти, які не треба буде повертати, а європейці – кредити, але на 30 років під 0%. Тобто, вартість обслуговування запозичень – майже нульова. Це означає, що по завершенні війни у нас не буде шалено великих платежів по зовнішньому боргу.
Що ми отримаємо по завершенні війни в економічному плані?
«По завершенні війни Україну чекає прискорене економічне зростання, яке простимулює притік інвестицій, - наголошує Сергій.
Частина з них – це гроші, які даватимуть західні партнери на ліквідацію наслідків бойових дій. Паралельно буде заходити приватний капітал – низка великих компаній уже заявили, що їм цікавий український ринок».
Як змінився за цей період дохід ніжинців? Ми запитали
За результатами опитування можна сказати, що притік грошей не відбувся у пересічних громадян, а можливо хтось щось приховує, проте є впевненість у тому, що повномасштабне вторгнення для звичайних людей стало зламом в економічний стабільності. Зарплати зросли на мізер, а ціни на деякі продукти вдвічі, втричі або зовсім у захмарні величини.
Що з цього приводу кажуть ніжинці?
Марія Кот
Авжеж, я відчуваю зростання цін. Витрати на щоденні потреби стали вищими. Завдяки нашим Збройним Силам України, я можу жити більш-менш у безпеці та маю можливість працювати, а відтак – донатити.
Моє фінансове становище з початком повномасштабного вторгнення суттєвих змін не зазнало, проте для комфортного життя хотілося б мати заробіток порядком вище. У мене є життєві цілі та мрії, тому за можливості намагаюсь робити заощадження.
Щодо моїх очікувань в контексті цін, думаю, що вони матимуть прогресивний характер.
Олена Кобизька
Звичайно, я відчула і відчуваю зростання цін. Вони змінюються ледь не щодня. Зважаючи на це, тепер хочеться десь зекономити або відмовити собі у покупці того, що куплялося до повномасштабного вторгнення. Нині треба витрачати кошти з розумом і купляти тільки за необхідністю. Також частенько моніторю акції.
Коштів вистачає, але на межі... Тепер ще й похолодання, і треба значну суму віддавати на тепло в будинку. Заощадження мізерні, тільки з відчуття, що повинно щось бути на екстрений випадок.
Ціни в будь-якому випадку будуть зростати, зокрема на овочі та фрукти. Стабільне зростання цін в зимовий період то є норма і треба пристосовуватися.
Євгеній Саєнко
Зростання цін вплинули на всіх, у тому числі й на мене. Відчувається це як у побуті, так і в роботі (наприклад, усілякі спортивні приладдя, інвентар для боксерів відчутно здорожчав). Що стосується рівня життя, то він залишився десь на тому ж місці: десь виходить і відкласти кошти, ну і, звісно, допомагаю своїм друзям та знайомим, котрі боронять нашу країну. Зараз багато зборів і донати вкрай необхідно робити. Загалом, для комфортного життя коштів вистачає, але є до чого прагнути. Цілком упевнений, що ціни будуть зростати на все, у залежності від товарів звичайно, але до цього треба готуватися.
Юлія Оленченко
Зростання цін неможливо було не відчути, адже на деякі продукти ціни зросли щонайменше вдвічі. Економічна ситуація хитка, але тримаюсь. Коштів, на жаль, не вистачає. Хотілося б значно більше. Про заощадження й мови немає. На мою думку, з часом ціни зростатимуть, бо зимовий період попереду, а це здорожчання овочів, яєць, м'яса. Не варто ще й забувати, що на практичні ціни лише зростають, і вкрай рідко щось дешевшає.
Від автора: попри дослідження МВФ, різні прогнози спеціалістів у сфері економіки, як звичайна людина, можу з упевненістю сказати, що на стабльність чекати не варто, а тим більше розраховувати, на неї варто тільки сподіватися… Кожен має бути готовим, на скільки це можливо, до того, що з плином часу буде все дорожчати, і пристосовуватись до нових економічних реалії – ваших рук діло. Країна фактично у стані війни й це має розуміти кожен. До того ж, рівень корупції в Україні досі перебуває на високому рівні, що не дає змоги розвивати економіку належним чином. У даній ситуації, розраховуйте на себе і не чекайте потенційної допомоги, бо її, з об’єктивних причин, ви можете й не отримати, а жити треба…