Докучливі крилаті: чи буде цього літа у Ніжині навала мошок?

Чи буде цього літа у Ніжині навала мошок: прогнози фахівців

Літом 2023 Чернігівщина потерпала від навали комах, зокрема мошок та комарів. Ці докучливі крилаті не залишали людей у спокої не тільки вдень, а й у вечірній час. 

Також На початку літа 2022 наш регіон почав страждати від навали мошок а потім ще додалися й комарі, які особливо докучають мешканцям у вечірній час.

Чи буде цього літа навала мошок, які прогнози на сьогодні вже можна озвучувати? І з чим це пов'язано? Чи сплять мошки? О котрій годині вони прокидаються?

 MYNIZHYN.com запитав про це у кандидата біологічних наук із Ніжина - Сергія Пасічника.

Мошки є представники родини Simuliidae, що належать до так званих довговусих двокрилих комах. Людей цікавлять саме кровосмокчучі представники цієї родини, яких є більшість. Точний прогноз популяційних вибухів взагалі то давати складно, не все вдається врахувати, але спробувати можна. 

По перше, треба врахувати минулорічний вибух чисельності, що передбачає великий відсоток яєць, що залишили по собі самки минулого року. З цих яєць вилупилися личинки, які і зимували. Зараз вони чекають сприятливих умов, щоб пройти стадію лялечки і піднятися на крило вже дорослими комахами, імаго. Це буде, як зазвичай, в кінці травня - червні. Більшість видів наших кровосмокчучих мошок стадію личинки проходить в проточній воді, хоча я особисто знаходив личинок мошок навіть в стоячих озерах, наприклад в великому озері в Графському парку. Але більшість все ж таки пов'язана з проточними водами. У нас це Остер, хоча є факти перельотів мошок на великі відстані, до 100 км. В цьому році Остер повноводний, чого не спостерігалося в останні роки. Це, на мою думку, сприятиме розвитку личинок мошок, що люблять великі об'єми води, багатої на кисень, так як є фільтратори. Отже дорослих мошок також можна очікувати в підвищеній кількості.

Дорослі мошки рояться, як правило, у вологих місцях, в заростях рослин, так як основним об'єктом харчування для них (як для самців, так і для самок) є рослинні соки та нектар. Самки починають смоктати кров, коли готуються відкладати яйця. Білок крові є харчовим резервом для зародків.

Мошки вночі відпочивають, але зі сходом сонця стають активними, шукаючи теплокровні об'єкти. Також вони бувають активними ввечері і в хмарну вологу погоду. Укус мошки більш небезпечний, ніж, наприклад, комара, так як мошки не проколюють шкіру, а вигризають ранку, куди вприскують слину з гемолітичними токсинами, що викликають свербіж і алергічні реакції.

Раніше на сайті ми публікували, як лікар – педіатр Людмила Фенюк розповідала про те, яка може бути реакція від укусів комах? Які захворювання можуть переносити комарі або мошки?

Чим варто обробляти укуси? Чого одних людей кусають більше, інших менше?

Відповіді на всі ці та інші питання читайте тут

Цікаво знати

Якими народними засобами відлякують комарів і мошок.

Найпопулярнішими у боротьбі з комарами та мошками є ефірні олії чайного дерева, евкаліпта, м’яти, гвоздики, чебрецю, герані або лаванди.

Варіанти застосування:

Змішати 20 крапель будь-якої олії з 20-30 мл будь-якої базової олії та наносити отриману суміш на відкриті ділянки шкіри. Також можна додати олію до крему для тіла чи рук.

Якщо маєте вдома аромалампу, то поставте її з будь-якою «антикомариною» олією біля відкритих вікон.

Важливо знати: не можна наносити чисту ефірну олію на тіло – матимете опік. А от на тканину можна. Тому просочіть сумішшю ефірних олій серветку і на ніч покладіть її поруч із ліжком.

Якщо ефірної олії вдома не водиться, а боротьбу з комарами та мошками ви хочете розпочати просто вже, то використовуйте прянощі – бутони гвоздики, комахи цього запаху терпіти не можуть.

Раніше MYNIZHYN.com писав, як жителі Ніжина розповідали, як відбитися від комах. А також ми писали ТОП-5 народних засобів від комарів і мошок

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: