Орябок куроподібний з родини Тетерукових, один з 2-х (за деякими джерелами, один з 3-х) видів роду і єдиний вид роду в Україні. Розповсюджені ці птахи в Карпатах, Розточчі та на Поліссі.
Орябок куроподібний з родини Тетерукових, один з 2-х (за деякими джерелами, один з 3-х) видів роду і єдиний вид роду в Україні. Розповсюджені ці птахи в Карпатах, Розточчі та на Поліссі.
Розміром птах дещо більший від голуба. Він один із найхарактерніших лісових жителів. Вага коливається від 350 до 500 грамів. Довжина тіла 350 —370 сантиметрів, розмах крил — 48–54 сантиметри.
Самці зверху мають сіре оперення з чорно-бурими й рудими поперечними смугами. На голові «чуб», над оком червона «брова». Підборіддя і горло чорні, облямовані білою смугою. Воло, груди й черево білуваті з бурими плямами. У самки немає чорної плями на горлі, загальний тон оперення значно рудіший, ніж у самця.
Ці птахи належати до осілих видів, літають дуже мало, воліючи бігати по землі.
Злітає пернатий з шумом, переміщаючись на невеликі відстані, політ швидкий і маневровий, а помахи крил часті. Тримаються зазвичай парами або зграйками.
Жити полюбляють в лісах різного типу, однак перевагу віддають деревостанам, де переважають береза, ялина, вільха з густим підліском та добре зволоженим ґрунтом.
Гнізда облаштовують в ямках, які викопує самка в землі під кущем, лежачим стовбуром дерева або іншим подібним прикриттям. Далі вистеляють його травою, листям і дрібними прутиками. Взимку, рятуючись від морозів, птахи зариваються в сніг.
У висиджуванні яєць самець участі не бере, однак завжди тримається поблизу від гнізда і допомагає самці в догляді за пташенятами. Орябки переважно створюють пари на все життя.
Під час шлюбного періоду, або токування, ці пернаті видають досить цікаві звуки. Вони мають характерний протяжний тонкий свист.
Самець переслідує самку, розпускаючи віялом хвіст, піднімаючи чубчик, надуваючись, волочачи по землі крила і роблячи різкі повороти. Самка, що зазвичай тримається поблизу самця, біжить на його посвист, видаючи час від часу грубіший і уривистий свист.
На території України полювання на орябків заборонене. Їх включено до Червоної книги України та до Бернської конвенції. Трансформація біотопів існування внаслідок лісогосподарської та інших видів діяльності, а також браконьєрство, чинник непокою, особливо у період гніздування — все це зумовлює зменшення чисельності цього виду.
Як повідомляв MYNIZHYN, ліси Чернігівщини наповнені різними представниками флори й фауни. Якщо вам неймовірно пощастить, то в небі ви можете помітити одного з таємничих мешканців, повелителя вітру – Змієїда.