Хто сказав, що мистецтво — це тільки полотна і фарби? Ніна Ірха, ніжинська тату-майстриня, доводить, що справжня творчість може проявлятися на шкірі. Чому дівчина готова відмовити будь-кому, аби зберегти власні принципи, як вона стала однією з найпопулярніших тату-майстринь Ніжина, які тату зараз в тренді, як війна змінила її бізнес та чи варто погоджуватися на тату в юному віці — про все це читайте в інтерв'ю MYNIZHYN.
Хто сказав, що мистецтво — це тільки полотна і фарби? Ніна Ірха, ніжинська тату-майстриня, доводить, що справжня творчість може проявлятися на шкірі.
Чому дівчина готова відмовити будь-кому, аби зберегти власні принципи, як вона стала однією з найпопулярніших тату-майстринь Ніжина, які тату зараз в тренді, як війна змінила її бізнес та чи варто погоджуватися на тату в юному віці — про все це читайте в інтерв'ю MYNIZHYN.
Набила тату та вирішила стати майстринею: навчання
Малюнки у школі, творчі гуртки та вже пізніше школа мистецтв — з цього розпочинається шлях Ніни до становлення тату-майстринею. Дівчина хотіла стати графічною дизайнеркою, адже відчувала потяг до цього та мала певні навички, однак вирішила зробити собі тату, і це все кардинально змінило.
«Мені завжди дуже подобалися тату. Я хотіла, щоб у мене їх було багато. На першому курсі навчання у школі мистецтв, у 18 років, я зробила своє перше тату: я прийшла до дівчини майстра, з цікавістю дивилася, як вона все робить. Тоді-то й вирішила, що це моє», — розповідає Ніна.
Ескізи на парах, сотні відео на YouTube тематики тату, правила, техніки — шляху назад вже не було, і вже через рік вона пішла на курс навчання тату.
«Навчання тривали близько трьох тижнів. Я дізналась все, що потрібно, але враховуючи той факт, що до цього дуже багато чим цікавилась про тату, то курс скоріше був як закріплення всіх знань та практика. Це додало мені впевненості», — каже Ніна.
Фото: Ніна Ірха
Перше тату: модель не з’явилася, але погодився знайомий
Про перше тату дівчина розповідає впевнено та спокійно, що здавалося б дивним, адже це перший раз. Як то кажуть, помилки тут не пробачають.
«Я добре пам'ятаю перше тату, навіть малюнок до нього обирала сама. Що цікаво, робила це поспіхом, бо на зазначений день не прийшла модель. Тоді я просто написала своєму знайомому, що потрібно на завтра прийти на тату і запропонувала йому декілька малюнків. Він охоче погодився і довірився мені.
Набивати вперше тату було зовсім не страшно. Страшно було напевно моделі (сміється, — ред.). Коли ти впевнений у своїх діях, то не дуже важливо де малювати: на папері чи на тілі.
«Якихось супер емоцій я не відчула, просто мала гарне відчуття, що нарешті мені дозволили зробити це не на штучній шкірі, а на справжній. До слова, вийшло непогано, як для першого разу», — згадує дівчина.
Маю дев’ять тату, але сама собі більше набивати не буду ніколи
Ніна розповіла нам, що нині має дев’ять тату, хоча раніше їх було більше. Звела. Вона раніше марила тим, аби «забитися» повністю, але зараз не поспішає.
«Набивала собі два тату, та більше б цього не повторювала. Чому? Коли ти робиш тату комусь, то, умовно, байдуже, чи боляче комусь від цього… Ти просто виконуєш свою роботу. Коли сама собі робиш, то починаєш себе жаліти, елементарно нормально не можеш провести лінію, бо твій мозок думає, що ти «бовдур», робиш тілу боляче навмисно. Я більше таке не практикую».
[GALLERY-719]
Зважаючи на те, що деякі люди набивають татуювання й на обличчі, на інтимних частинах тіла, то ми поцікавилися, за яку б роботу не взялася майстриня та де б не стала набивати тату.
«Я б не погодилася робити тату на інтимних місцях чоловікам. Це взагалі дуже дивне прохання. На мою думку, це робиться, щоб у такий спосіб привернути увагу. Не погодилася б також робити тату на очах, бо це небезпечно, а також якісь безглузді тату на обличчі. Особисто собі не зробила на животі напевно, бо це занадто боляче».
Фото: Тату Ніни, яке вона набивала сама собі
Мрія про тату-салон здійснилася: скільки пішло сил та коштів
Як розповідає Ніна, особливих труднощів з відкриттям тату-студії в неї не було. Просто знайшла приміщення зі зручною локацією в місті, орендувала та облаштувала під себе. Дорого чи ні — це особисте питання, але доведеться витратити, зі слів майстрині, 2000 доларів США (без урахування оренди приміщення). Однак гроші — це не найдорожче…
Фото: Студія, де працює Ніна
«Найдорожче, що треба в цій справі — це час та навички, тому що це довгий шлях, де просто грошей буде замало. Курси тату, дороге обладнання не зроблять з вас тату-майстра. Дійсно гарним майстром можна стати, коли навчишся уміло володіти олівцем, бо малювати на шкірі набагато складніше, ніж на папері».
Зі слів дівчини, потрібно пройти гарні курси малювання або піти в художню школу, а на це знадобляться роки. Потім вже можна і на курси тату піти, але найкраще йти саме до конкретного майстра, чий стиль вам імпонує. Так ви зрозумієте тонкощі виконання певних робіт.
«Гарні тату курси коштують близько 1000 доларів, плюс уроки малювання, обладнання близько 4000 доларів. Звісно все залежить від обраних вами матеріалів. Ціна може бути як більше, так і менше», — говорить тату-майстриня.
Фото: Студія, де працює Ніна
До слова, сім’я Ніни та друзі також користуються її послугами.
«У деяких подруг тату вже більше, ніж у мене, а мамі та сестрі зробила по одній».
2022 рік. Повномасштабна війна. Як це вплинуло на розвиток справи?
Війна ж не може принести нічого доброго… Чи може? Дивно, але клієнтів, зі слів Ніни, побільшало аж на стільки, що влітку 2022 року вона відкрила студію.
«До початку вторгнення я працювала у колеги в студії й платила поденну оренду. Як почалися бойові дії, то довелося працювати «на дому». Було багато людей, які хотіли набити щось патріотичне, та багато запитів від військових, тому потім вже вирішила, що настав час відкрити свою студію. Словом, до сьогодні я в ній працюю.
За словами дівчини, військові часто звертаються й зараз. Зазвичай набивають патріотичні тату, якісь руни, певні знаки. Малюнки певної міфології».
Ніжинки полюбляють флористику, різні написи та мінітату
Майстриня зізнається, що 90% клієнтів — жінки. Вони набивають переважно флористику (гілочки, квіти), орнаменти, узори. Також зараз в тренді надписи та мінітату.
[GALLERY-718]
«Це залежить від стилю майстра. Я працюю виключно в графіці, тонкими лініями, щоб тату виглядали витончено та акуратно. Найменшій клієнтці було 14 років, а найстаршій 71, У середньому на місяць маю від 50 до 150 клієнтів. Це залежить від сезону, бо взимку, коли вже стає холодно, клієнтів менше, а влітку найбільше».
Тату в 14 років: чи варто
Як розповідає Ніна, до неї звертають діти за тату (яким не виповнилося 18 років), однак дівчина має досить специфічну політику стосовно цього.
«Кожна людина відповідальна за свої вчинки. У собі я впевнена, що клієнт не піде з якимось «партаком», і навіть через 20 років тату буде виглядати адекватно. Ви повинні зрозуміти, що підлітки дуже піддаються трендам, і це вже просто як «ідея фікс».
Якщо професійний майстер відмовить, то повірте, підлітки знайдуть, у кого можна буде зробити тату, але це будуть погані умови: незрозуміло де, китайськими машинками та голками, це в кращому випадку. Це буде набагато гірше, ніж звичайна маленька тату, яка зроблена нормально, гарними матеріалами та в безпечних умовах. Тому не бачу тут сенсу відмовляти. Зазвичай майже всі приходять з кимось із батьків».
Скільки коштує зараз зробити тату?
Зі слів Ніни, на вартість тату вливає багато факторів.
«У першу чергу, це місто, де працює майстер, розмір та місце, де буде тату, деталізація. Однакові за розміром тату можуть мати різну складність, тож ціна буде завжди відрізнятися. Мінімальна фіксована вартість на мінітату до 5 см — це 800 гривень у Ніжині, і 2000 гривень у Києві. Тобто навіть зробити одну крапочку буде коштувати від 800 гривень. Іноді люди дуже дивуються, але це саме та сума, в яку входять матеріали, оренда, розхідні матеріали, мої вміння час. Великі тату коштують дорого. Якщо вони потребуються декілька сеансів, то оцінюються інакше — вони мають фіксовану ціну за сеанс, це 5000 грн за 5-6 годин роботи».
Проте дівчина зазначає, що людина може не витерпіти весь сеанс, а відтак їх кількість зростає (й відповідно — вартість тату).
Фото: "Забиття" руки. Автор: Ніна Ірха
«Якщо ми маємо великий проєкт, то я лише орієнтовно можу сказати, скільки часу знадобиться. Наприклад, великі тату розтягуються на декілька місяців, а іноді й довше».
До слова, найбільше тату, яке набивала Ніна (перекриття) — малюнок-портрет схожий на медузу Горгону на спині, який виходив на ребра та живіт. Для цього знадобилося аж п’ять сеансів.
Для тих, хто хоче детальніше ознайомитися з роботами майстрині — посиланням на сторінку.
Наостанок — про наболіле. Що дратує тату-майстра та про що слід пам’ятати перед тим, як набивати тату?
На ці запитання Ніна відповідає категорично:
«У першу чергу, мене дратують майстри, які нехтують безпекою, які не вміють малювати, ніколи цьому не вчилися і раптом вирішили, що вони можуть набивати щось на шкірі, тим самим роблять просто мега жахливі «партаки», які потім дуже важко виправляти.
Я завжди кажу: вміння малювати, компонувати та знати певні правила в рисунку, живописі, та кольорознавстві, розрізняти тіні, напівтіні та рефлекси, знати анатомію — це надважливо, тому що це база, без якої результату не буде. Потрібно бачити не лише гарну картинку, а вміти знайти в ній недоліки, скомпонувати її гарно, щоб це виглядало на високому рівні. Тому що іноді перегадаєш роботи інших колег і стає сумно. Ось це мене як майстра дратує найбільше.
Все інше на фоні цього — буденність. Мене не дратують дурні запитання від клієнтів, не дратують запізнення чи взагалі, коли не попереджають, що не прийдуть. Усі ми — люди. Я знаю, що в мене є сотні дуже класних клієнтів, тому це все просто дрібниці».
Фото: Ніна Ірха
Тату-майстриня наголошує, що до тату треба ставитися з відповідальністю, адже це дійсно малюнок на все життя. Не варто обирати, де дешевше чи швидше зроблять.
«Якщо є приказка: «Скупий платить двічі», то тут доведеться заплатити щонайменше в 10 разів більше».
Як повідомляв MYNIZHYN, уранці зазвичай ми вмикаємо телевізор, п’ємо каву і слухаємо новини. Та чи замислювались ви про цей ранок у тих людей, котрі працюють у прямому етері спеціально для нас, глядачів? Наші журналісти мали розмову з телеведучою ранкової програми на телеканалі «ПравдаТУТ», ніжинкою Ангеліною Таран. Про шлях до омріяного телебачення, ранкові підйоми, емоційні аспекти професії та українське телебачення – читайте у матеріалі.