Чернігівщина – серед лідерів по захворюваності та смертності від онкології, і проблема ранньої діагностики стає все більш критичною. Чому кожен третій випадок раку – занедбаний, як вакцинація від ВПЛ може врятувати від раку шийки матки, і яку роль відіграють лікарі первинної ланки у боротьбі з онкологією? Читайте в матеріалі про важливі цифри, факти та рекомендації від чернігівських онкологів.
— Понад чотири тисячі пацієнтів ставимо щорічно на облік, — каже Олександр Заїка, керівник Чернігівського медичного центру сучасної онкології. — 10 років назад було три тисячі, пише Час Чернігівський.
Ці цифри Олександр Заїка привів на заході щодо раннього виявлення онкології. Він проходив у Чернігові, у готельно-ресторанному комплексі «Ріверсайд». Були лікарі первинної ланки, медичне начальство, благодійники «Фонду боротьби з раком».
Зі слів Олександра Заїки, Чернігівщина в трійці лідерів по захворюваності на рак. І, звісно, у трійці лідерів по смертності.
Є великі проблеми з ранньою діагностикою. «COVID-19» вплинув на систему. Потім взагалі катастрофа — війна.
— 1-2 стадія раку за діагностикою у 2023 році вийшла всього на 46%. Ви розумієте, наскільки це низький показник? — звернувся Олександр Заїка до колег. — Кожен третій випадок занедбаний.
Ситуацію може змінити саме первинна ланка. Яким би не був потужним спеціалізований заклад. Які б не використовувалися технології. Якщо рак виявлений невчасно, прогнози будуть невтішні. І, навпаки, діагностуємо на ранніх стадіях — рак майже виліковний.
Особлива проблема — рак шийки матки. Якщо узагальнено, то він в останніх рядах статистики. Якщо ж брати пацієнток 35-45 років, то на другому місці. І кожен другий випадок — катастрофічно занедбаний.
Зі слів лікаря, попередити рак шийки матки можна щепленням від ВПЛ. Вірусу папіломи людини, який може викликати онкологію. В Україні зареєстровані, наприклад, вакцини церварікс, гардасил, але онкоцентр їх не отримує і не закуповує.
Схема щеплення залежить від віку. Перша доза вводиться у віці з дев’яти до 14 років. Друга — з 18 до 25. Деякі лікарі вважають, що й до 30 років можна вакцинуватися. Хоча, якщо були статеві партнери, ефективність щеплення знижується. Вона працює, але не так якісно.
Вакцинують у жіночих консультаціях, онкоцентрі, приватних клініках. Але є нюанси.
— Вакцина достатньо алергенна, — зазначив лікар. — Тому вакцинувати має тільки медичний персонал. Який має досвід і навички надання термінової допомоги у випадку алергічних реакцій.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара Кравченко
Як повідомляв MYNIZHYN, на Чернігівщини минулого року рак шийки матки вперше діагностували у 87 жінок, із них у 48 – на пізніх стадіях (31 – на третій, 17 – на четвертій)