24 грудня у Ніжині на щотижневій нараді зазначили, що ЦНАП працює у режимі консультації. Послуги надаються в обмеженій кількості: працює реєстр будівельний, державного земельного кадастру, є можливість взяти витяг із реєстру територіальних громад щодо місця реєстрації особи, виписати особу за заявою власника. Інші сервіси на сьогодні не працюють. Точної дати відкриття реєстрів ще немає.
24 грудня у Ніжині на щотижневій нараді зазначили, що ЦНАП працює у режимі консультації. Послуги надаються в обмеженій кількості: працює реєстр будівельний, державного земельного кадастру, є можливість взяти витяг із реєстру територіальних громад щодо місця реєстрації особи, виписати особу за заявою власника. Інші сервіси на сьогодні не працюють. Точної дати відкриття реєстрів ще немає.
Про це йдеться на сторінці Ніжинської міської ради.
Нагадаємо, що 20 грудня росіяни здійснили наймасштабнішу за усі часи кібератаку на державні реєстри України. Роботу системи вже почали відновлювати, про це повідомили у Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції.
Які послуги доступні громадянам, чи варто переживати за витік даних та коли повноцінно запрацюють сервіси – дізнавалися журналісти MistoSumy.
Реєстри відновлять у новому році
Щоб відновити доступ до сервісів спеціалісти працюють цілодобово, говорить Ірина Данильченко, перша заступниця начальника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. За її словами, реєстри поновлять свою роботу через два тижні, тобто орієнтовно з 6 січня 2025 року:
«Всі спеціалісти працюють цілодобово щоб якнайшвидше відновити доступ до сервісів. Триває відновлення інфраструктури системи Реєстрів. 24 грудня буде проведена валідація резервних копій та прогнозується початок їхнього відновлення, згідно з узгодженим планом. Вже впроваджуються посилені заходи кіберзахисту для запобігання подібним інцидентам. За інформацією на сьогодні – для відновлення роботи необхідно близько двох тижнів».
Фото: Ірина Данильченко
Паперова реєстрація
Попри тимчасовий збій в роботі реєстрів, відділи міжрегіонального управління продовжують надавати послуги жителям Чернігівщини. Усі необхідні дані оформлюються в паперовій формі, які будуть внесені до системи щойно вона запрацює. Тож, громадянам доступні такі послуги як реєстрація народження та смерті, а також є можливість офіційно одружитися та розлучитися.
«Всі робочі ділянки забезпечені, ми реєструємо шлюби, розлучення, народження та смерті. Просто це тимчасово відбувається у паперовому вигляді до моменту поки не відновляться всі реєстри. Коли їхню роботу буде відновлено, ми ці дані невідкладно внесемо до системи», - говорить Ірина Данильченко.
Також громадяни можуть звернутися до спеціалістів за консультацією. Зробити це можна особисто, завітавши до міжрегіонального управління, або ж зателефонувавши на гарячу лінію безоплатної правничої допомоги за номером 0800 213 103.
Аліменти, штрафи, продаж нерухомості та виплати – які послуги доступні
Нотаріуси на Чернігівщині працюють, до них можна звернутися для оформлення спадщини, довіреності, засвідчення підписів та копій. А ось придбати або продати нерухомість наразі неможливо – через відсутність доступу до Державного реєстру речових прав та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
«Всі нотаріальні дії, які не потребують доступу до реєстру здійснюються безперебійно. Просто державним та приватним нотаріусам дозволено вносити інформацію про використання спеціальних бланків нотаріальних документів в реєстр згодом, як він почне працювати», - розповідає Ірина Данильченко.
Масована атака внесла корективи й в роботу виконавчої служби. Автоматизована система виконавчого провадження (АСВП) тимчасово не працює. Виконавці використовують альтернативні шляхи: паперові постанови, перевірка майнового стану боржників на місці, нарахування аліментів, накладення/зняття арештів на грошові кошти. Звʼязатися зі спеціалістами можна через гарячу лінію – 0 800 356 917.
Видалення даних – чи варто хвилюватися?
Як запевняє Ірина Данильченко, навіть у разі видалення даних з реєстрів їх можливо відновити, адже їхні резервні копії збережені:
«Наслідки атаки ми зможемо зʼясувати, тільки тоді, коли вже буде відновлено роботу всіх реєстрів остаточно. Цим займається служба безпеки України. І я думаю, фахівці з кіберзахисту зможуть тоді остаточно надати цю інформацію по випадках, які могли статися або сталися. Проте всі резервні копії даних щодо усіх людей збережені. Громадянам не треба хвилюватися за видалення даних, адже здійснення резервних копій відбувалося щодня».
Необхідна інформація для громадян про порядок надання послуг міститься на офіційних ресурсах Мін’юсту та Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Як повідомляв MYNIZHYN, через кібератаку було призупинено роботу реєстрів, які перебувають у компетенції Міністерства юстиції. Україна зазнала 19 грудня наймасштабнішої зовнішньої кібератаки на державні реєстри за останній час. Атаку здійснювали росіяни, щоби порушити роботу критично важливої інфраструктури держави.