Ми поговорили з ним про те, що потрібно зробити, чого не вистачає, аби люди відчували від правоохоронних органів України (і судової системи зокрема) відчуття захисту і допомоги. Також запитали його думку про те, що потрібно нашій країні, аби подолати корупцію; а також чи є зараз судова система абсолютно незалежним правоохоронним органом?
Докази, доводи сторін, рішення.
З цими термінами й процессами щодня стикаються судді. Далеко не кожна людина особисто хоча б раз брала участь у судовому засіданні. Та ставлення до судової гілки влади кожен формує для себе сам.
Як пише Вікіпедія, суддя́ — посадова особа, наділена повноваженнями на здійснення правосуддя, що працює в суді та проводить судові засідання в залі судових засідань, судить людей та висловлює обов'язкову для інших людей думку щодо їх вчинків, згідно із законом.
Простими словами – людина, яка не має права на помилки.
MYNIZHYN поспілкувався з суддею Ніжинського міськрайонного суду – Дмитром Дударцем.
Нагадаємо, Дмитра Дударця призначили суддею Ніжинського міськрайонного суду.
Ми поговорили з ним про те, що потрібно зробити, чого не вистачає, аби люди відчували від правоохоронних органів України (і судової системи зокрема) відчуття захисту і допомоги. Також запитали його думку про те, що потрібно нашій країні, аби подолати корупцію; а також чи є зараз судова система абсолютно незалежним правоохоронним органом?
Детальніше – у нашій розмові
- Який Ваш найбільший виклик на цій посаді, що буде найважче, як думаєте?
- На мій погляд найбільшим викликом буде значне навантаження в суді, тобто кількість справ, які перебувають на розгляді. Причиною такої ситуації є незаповненість суддівських посад. До відома - в Ніжинському міськрайонному суді за штатом повинні працювати 10 суддів, а працює зараз лише 5. На жаль, під час оголошення конкурсу в 2023 році до Ніжинського міськрайонного суду було запропоновано лише одну вакантну посаду. Тоді як для “нормалізації” навантаження слід було оголошувати мінімально на 2-3 посади з урахуванням того, що один суддя суду має право на відставку.
В березні 2025 буде проводитися новий конкурс, і маю надію, що в листопаді-грудні 2025 суддівський корпус семидисятитисячного міста Ніжина та району буде посилено новими суддями.
Значна частина справ потребує детального вивчення матеріалів та практики застосування норм права, проте через значне навантаження це є дуже складним.
Формальний підхід є неприпустимим. Обмежені часові рамки для прийняття зваженого рішення у справі можуть призвести до помилок.
Під час прийняття рішень аналізу підлягають рішення колег з реєстру судових рішень. Часто в аналогічних справах приймаються абсолютно протилежні рішення, виходячи з суб'єктивного тлумачення закону суддею. Досліджуючи рішення інколи не можу знайти відповідь чому саме було прийняте таке рішення. Тому для мене особисто важливим є принцип не просто переймати досвід колег. А зрозуміти логіку дій колеги (дати відповідь: чому діяв саме так і чи можна мені діяти аналогічно). Бо часто використовуючи чужий досвід (до якого я ставлюся з повагою), ми втрачаємо розуміння, чому ми маємо діяти саме так.
Читайте також: Нові судді у Ніжині та Прилуках: хто вони та що вказали у своїх деклараціях
- Прийшовши на посаду судді Ніжинського міськрайонного суду – що першочергово Ви плануєте зробити? Що треба поміняти або на що акцентувати увагу у першу чергу. Яка Ваша думка?
- Кожному судді, який прийшов на посаду, найголовніше організувати свою роботу і роботу “дотичних колег” (кабінет судді). Адже, маючи злагоджену роботу, можна “витримати” вищезазначене навантаження і розглянути будь-які справи у визначений законом строк. До прикладу з 16.12.2024 до 27.12.2024 (10 робочих днів) в мене на розгляді знаходиться вже більше сотні справ. Наразі маю лише одного помічника. Хоча судді з найбільшим навантаженням законодавством передбачено надання додаткового помічника.
Гарна робота завжди пов'язана з цілісним та дружнім колективом, в якому є взаємодопомога та підтримка.
- Чому зараз часті корупційні скандали, пов’заниі із суддями? Що потрібно робити, щоб міняти це? Якщо б рішення і дії залежали саме від Вас, щоб Ви зробили для вирішення цієї проблеми?
- На жаль корупційні скандали пов'язані не лише з суддями. Корупція серйозно “роз'їла” державу і загрожує національній безпеці.
Говорити про протидію корупції загалом не буду, і обмежусь лише її проявами в судовій сфері. Єдиним ефективним способом протидії під час діяльності суду є прозорість в діяльності суду та застосування інформаційних технологій (оскільки вплинути на комп'ютер неможливо). А це означає, що в мережі інтернет мають висвітлюватися всі документи, що ухвалюються суддями, а також документи, що стосуються організації діяльності суду.
Якщо пересічна людина може чітко розуміти процеси, що відбуваються з його справою/чи в суді і очікувані наслідки звернення - корупційні ризики стають мінімальними.
Щодо до мене особисто, то головним принципом є нульова толерантність до корупції.
Наразі суспільство прискіпливо спостерігає за суддями, досліджує їх декларації, інформацію із соцмереж. Особа, яка погодилася зайняти таку посаду, розуміла такі ризики. На мій погляд, проблема полягає в тому, що суддям часто просто бракує часу пояснити своє абсолютно правильне рішення доступною мовою, а це створює негарне враження. А в самому тексті суд обмежується коротким викладом аргументів. Це пов'язано з дедлайнами в розгляді справ.
Громадські активісти наразі детально моніторять так звані “індикативні” справи судді. Наприклад, справи щодо притягнення водіїв до відповідальності за керування транспортним засобом у стані сп'яніння (ст. 130 КУпАП). Якщо суддя закриває такі справи, є обґрунтовані підстави вважати про можливу наявність корупційних ризиків.
Особисто від мене не залежать відсутність корупційних ризиків в суді взагалі. Кожен суддя особисто відповідає за прийняті рішення і відповідає за документи, де поставив свій підпис. Як на мене основним “лакмусовим папірцем” правильного (законного і обґрунтованого) вирішення будь-якої справи є можливість судді пояснити звичайною мовою те рішення, яке він прийняв та впевненість в тому, що не міг діяти інакше.
- Поясніть простими словами для наших читачів: які саме повноваження зараз закріплені за суддею Ніжинського міськрайонного суду? Бо люди часто плутають або просто не знають цього. Наприклад, чим відрізняються повноваження прокуратури та суду? Якого роду справи саме у Вас, за якими напрямками? І які справи не належать до Ваших повноважень?
- Суддя Ніжинського міськрайонного суду розглядає цивільні справи (поділ майна подружжя, усиновлення, стягнення боргів, встановлення фактів, спадкові справи, тощо), кримінальні та справи про адміністративні правопорушення.
Робота суду, поліції та прокуратури взаємопов'язана між собою, оскільки слідчим відділенням поліції здійснюється досудове розслідування, що є підставою для звернення до суду з обвинувальними актами/клопотаннями, затвердженими/погодженими прокурорами.
Суд повинен детально вивчивши всі матеріали, винести обгрунтоване рішення. В деяких місцевих загальних судах, аналогічних Ніжинському міськрайонному суду, йде розподіл між суддями видів справ, які розглядає суддя. До прикладу, тільки цивільні, або тільки кримінальні. Але в Ніжинському міськрайонному суді, зважаючи на значне навантаження, такого поділу немає.
- Водночас існує і така тенденція, як тиск на суддів – за яких обставин і від кого вони зазнають його. Які тут ризики?
- Наразі такі ризики впливу на суддю, на мій погляд, мінімізувалися.
Суддя сам повинен протистояти таким впливам та діяти згідно закону в таких випадках (зокрема, повідомляти Вищу раду правосуддя).
Зі свого досвіду мені відомо, що навіть особи, для яких вчинення злочинів перетворилося в роботу/хобі, ніколи не будуть психічно чи фізично впливати на суддю, якщо останній буде проявляти повагу в судовому засіданні, а рішення ухвалюватиметися на основі закону, а не на емоціях або бажанні помсти.
Суддя, здійснюючи правосуддя, діє не від себе особисто, а від імені держави, - і це не можна забувати кожному колезі (емоції не повинні переважати здоровий глузд і закон).
- Що треба зробити, чого не вистачає, аби люди відчували від правоохоронних органів України не тривогу і страх (зокрема і в Ніжині), а відчуття захисту і допомоги?
- Скажу відверто - працюючи близько 2 тижнів на посаді судді, я з впевненістю можу сказати: якби працівники правоохоронних органів не здійснювали свою роботу, то рівень злочинності в місті був би дуже відчутним. Їх робота часто непомітна, але насправді вона значна та системна.
***
Що відомо про Дмитра Дударця
Довідково: Дударець Дмитро Володимирович, громадянин України. У 2009 році закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка, отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» та здобув кваліфікацію магістра права. (За даними вищої ради правосуддя)
Стаж професійної діяльності у сфері права становить понад 13 років. Відповідно до державного сертифіката Дударець Д.В. володіє державною мовою на рівні вільного володіння другого ступеня - https://vkksu.gov.ua/accounting/311ds-24
Останнє місце роботи – Рахункова палата. Головний спеціаліст відділу з питань судової влади Департаменту контролю органів судової влади та правоохоронної діяльності – Київ.