Аномально тепла зима у Ніжині або з тріскучим морозом: розмова з доцентом кафедри географії Ніжинського університету Валентиною Остапчук

Січень 2025 року дивував аномально високими температурами – стовпчики термометрів досягали навіть +15°. Чому зараз відбуваються такі аномальні зміни в природі в усі пори року і чому зміни погодно-кліматичних умов зимою найбільш помітні? Про все це ми запитали у доцента кафедри географії, туризму та спорту Ніжинського державного університету - Валентини Остапчук.

Цьогоріч зима або досить тепла із не властивою для зими температури, або ж навпаки – за вікном тріскучий мороз, без снігу та з вітром.

Приміром, згадаймо січень місяць

В Україні, зокрема у Ніжині, січень 2025 року дивував аномально високими температурами – стовпчики термометрів досягали навіть +15°

Синоптики зазначали, що це був один із найтепліших зимових місяців в історії, а причини аномальної погоди - активність Атлантики, яка постійно надсилає тепле і вологе повітря на континент. Це і є основною причиною аномальної теплоти. Арктичний холод залишається далеко на Півночі.

Деякі господині розповідали, що можуть сходити у сад чи на грядку і…нарвати зеленої петрушки і навіть цибулі, яка залишилася рости ще з осені.

MYNIZHYN раніше публікував фотоогляд того, який вигляд має ліс у січні: подекуди зелена трава, опале листя і запах хвої та сирості. Здавалося, що пахне грибами і за вікном осінь або ж рання весна.

Наш фоторепортаж січневого лісу можна перегялнути у матеріалі.

Сьогодні, 10 лютого 2025, за вікном тріскучий мороз, вулиці майже без снігу але з пронизливим вітром.

Вночі було -11 за Цельсієм, вдень синоптик обіцяє - 4, але гаджети показують -8. І багато ніжинців просто «носом відчувають», що таки -8!.

Також ми писали про температурні рекорди, зливи та вітряні дні: якою була погода на Чернігівщині у 2024 році. Більш детальніше про це можна дізнатися тут

Чому зараз відбуваються такі аномальні зміни в природі в усі пори року і чому зміни погодно-кліматичних умов зимою найбільш помітні?

Про все це ми запитали у доцента кафедри географії, туризму та спорту Ніжинського державного університету - Валентини Остапчук.

На фото: Валентина Остапчук. Фото з архіву

Кліматичні умови в Україні та на Чернігівщині протягом останніх десятиліть зазнали змін у всі сезони, зокрема збільшилася тривалість хвиль тепла та бездощових періодів у теплу пору року, відбулося зміщення дат стійкого переходу температури через 0 і 15 градусів за Цельсієм, тобто меж кліматичних сезонів.

Проте зміни погодно-кліматичних умов зими найбільш помітні. Підвищення середніх температур зимових місяців зумовило те, що опади випадають переважно у рідкому стані, тому постійний сніговий покрив практично не формується. Через це в останні роки на річках майже не проявляється весняна повінь (водопілля), зазвичай пов'язана з таненням снігу навесні.

Також це проявляється і у зміні співвідношення видів живлення наших річок - зменшилася частка снігового живлення на користь опадів.
Усі зміни впливають і на звичний спосіб життя й ареали поширення рослин і тварин.

Чим можна пояснити зміну звичного перебігу сучасних зим?

Якщо загалом - то змінами, що відбуваються у кліматичній системі Землі внаслідок посилення парникового ефекту, зумовленого збільшенням в атмосфері вмісту парникових газів, що надходять завдяки людській діяльності. Якщо конкретніше - у нижніх шарах повітря накопичилося додаткове тепло, яке, з одного боку, безпосередньо зумовило підвищення температури, а з іншого - призвело до зміни циркуляції атмосфери, через що повітряні маси зі сходу (з Сибіру), які раніше приносили погоду з сильними  морозами, зараз на територію України не доходять.

Натомість узимку ми знаходимося переважно під впливом вологих і відносно теплих повітряних мас із Північної Атлантики.

Раніше ми писали: Торнадо та північне сяйво на Чернігівщині – чого чекати ще?

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: