США хочуть отримати доступ до українських рідкісноземельних металів в обмін на подальшу допомогу – про це заявив Дональд Трамп 3 лютого. За його словами, ці цінні ресурси, що використовуються у високотехнологічному виробництві, частково знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Видобуток таких металів є складним і дороговартісним процесом. За оцінками Forbes за 2023 рік, понад 70% вартості всіх корисних копалин України зосереджено у Донецькій, Дніпропетровській та Луганській областях. 11 лютого Трамп додав, що Україна нібито погодилася надати США доступ до цих ресурсів на 500 мільярдів доларів у відповідь на військову допомогу.
США хочуть отримати доступ до українських рідкісноземельних металів в обмін на подальшу допомогу – про це заявив Дональд Трамп 3 лютого. За його словами, ці цінні ресурси, що використовуються у високотехнологічному виробництві, частково знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Видобуток таких металів є складним і дороговартісним процесом. За оцінками Forbes за 2023 рік, понад 70% вартості всіх корисних копалин України зосереджено у Донецькій, Дніпропетровській та Луганській областях. 11 лютого Трамп додав, що Україна нібито погодилася надати США доступ до цих ресурсів на 500 мільярдів доларів у відповідь на військову допомогу.
Про це пише Суспільне Чернігів.
Чи є ці рідкісноземельні метали на території Чернігівщини та якими ресурсами багата область, Суспільному розповів доктор геологічних наук, завідувач відділу геології та геохімії рудних родовищ Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М. П. Семененка НАН України Віталій Сукач.
Яка "родзинка" в Чернігівській області
Як розповів Віталій Сукач, на території Чернігівської області немає критичних корисних копалин до яких відносяться рідкісноземельні метали.
Фото: Віталій Сукач. Джерело: Facebook
"Але в межах Чернігівщини є родовища нафти та газу, що дуже важливо, бо це енергетична сировина. Це дуже важлива корисна копалина і в балансі мінеральних ресурсів області їй належить до 70%. Також є родовища кам'яного вугілля. Але вони не розробляються, бо знаходяться на великих глибинах, понад 1000 метрів. Є буре вугілля і торф. Наскільки мені відомо, родовища бурого вугілля доволі потужні на Чернігівщині".
Корисні копалини, які застосовуються у будівництві, за словами науковця, здебільшого є на території Чернігівської області.
"Це — крейда, пісок, глини різного складу, в тому числі вогнетривкі. Але родзинка Чернігівської області — родовище бішофіту. Воно розташоване на Ічнянщині — Новоподільське родовище. Окрім магнію хлору, головного елементу цього мінералу, родовище містить масу інших мікроелементів, в тому числі органіку. Застосовується воно в технічних, в бальнеологічних цілях — для лікування суглобів і для покращення кровообігу. Таких родовищ в Україні всього два. Інше розташоване на Полтавщині. І, взагалі, родовищ бішофіту обмежена кількість у Європі та у світі".
Що таке рідкісноземельні метали
Віталій Сукач пояснює: рідкісні землі або рідкісноземельні метали — так звана група алхімічних елементів, які називаються лантаноїди. Це 15 рідкісних земель, до них доєднуються ще скандій та ітрій.
"Вони поділяються на легкі та важкі, залежно від атомної маси хімічного елементу. До легких відносяться: церій, лантан, празеодим, неодим, прометій, самарій. До важких: європій, гадоліній, тербій, дисплазій, гольмій, ербій, тулій, ітербій, лютецій. Як ви бачите, тут немає ні літію, ні берилію, ні танталу, ні торію, ні урану. Уран/торій – радіоактивні елементи, і уран використовується як паливо для атомних електростанцій".
Всі ці метали застосовуються в основному у високотехнологічних виробництвах — ракетобудуванні, зеленій енергетиці, космічній та військовій галузях.
Де та скільки таких металів є в Україні
За оцінкою Forbes (2023 рік), сукупна вартість всіх корисних копалин в Україні сягає до 15 трлн доларів. Понад 70% цієї суми припадають на копалини в трьох областях — Донецькій, Дніпропетровській та Луганській. Переважно, там розташовані поклади камʼяного вугілля, солі, та руди. За підрахунками канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev за 2022 рік Україна має більше копалин — йдеться про їхню загальну вартість у 26 трлн доларів (а захоплені Росією запаси енергоресурсів, металів та мінералів оцінюють у майже 12,5 трильйонів доларів).
Скільки з цієї суми припадає саме на рідкісноземельні та рідкісні метали, невідомо, адже навіть загальні дані — лише орієнтовні, бо частина цієї інформації засекречена. Це стосується берилію, цирконію, та інших, зокрема й рідкісноземельних металів. Наприклад, інформацію про запаси літію, в країні засекретили у 2005 році.
Якщо говорити про рідкісні метали, за даними Центру економічної стратегії, Україна має близько 1% від світових запасів нікелю і кобальту, та близько 1% світового запасу покладів титану (це 8 млн тонн). Його, зі всіх рідкісних металів, Україна видобувала до повномасштабного вторгнення і це становило 6-7% від світового видобутку. Ціна титану варіюється залежно від обробки. Тонна необробленого (саме такий видобувався в Україні) коштує близько 300 доларів.
Також, в Україні є близько 2% світових резервів (500 000 тонн) запасів літію. Його родовища розташовані в районі Крутої Балки на Донеччині (тимчасово окуповане) та біля селища Шевченко (теж Донецька область, Покровський напрямок, там зараз бої). Проте поклади літію є і в інших областях, наприклад, у Кіровоградській. Ринкова вартість літію складає близько 20 тисяч доларів за тонну.
Рідкісноземельні метали теж значною мірою розташовані на півдні та сході України. Проте значні поклади також є в Дніпропетровській, Кіровоградській, Житомирській областях, йдеться в аналітиці від DiXi Group. За даними SecDev на окупованих територіях знаходиться 33% всіх українських рідкісноземельних металів.
"Якщо їх почнуть видобувати — це однозначно плюс для України"
На думку науковця, якщо питання видобутку рідкісноземельних металів вийде з політичного дискурсу у практичний — це буде для України великий плюс.
"Ці родовища були вже відомі до цього. Як правило, вони йдуть в комплексі з іншими хімічними елементами з: цирконієм, фосфором, танталом, ніобієм, ураном, торієм. Таких, щоб були чисто рідкісноземельні, як правило, не трапляється. У нас пораховані запаси, ресурси, але вони не розробляються. Вміст корисного компоненту в українських рудах низький і середній. У нас виділяється, якщо грубо узагальнювати, два райони поширення родовищ рідкісних земель, які переважно є комплексними. Це східна група і центральна. Східна група — це Донецька та Запорізька області. Ця територія зараз тимчасово окупована. І там одні з найкраще розвіданих родовищ — Азовське і Новополтавське. Що цікаво, Новополтавське родовище раніше називалось Чернігівське (від назви села Чернігівка)".
Україна ніколи не видобувала рідкісноземельні метали через складність їх вилучення з кристалічних, скельних порід, пояснює Віталій Сукач.
"Щоб вилучити їх треба скальну породу видобути, потім її подробити до відповідного розміру частинок. Потім вже різними фізичними і хімічними методами збагачувати руду і вилучати ці частинки металу. Якраз значні запаси вже більш економічно вигідних руд якраз є в Азовському родовищі, яке теж тимчасово окуповане".
А щодо публічних заяв Зеленського і Трампа Віталій каже наступне:
"Ще не досить глибоко американські геологи познайомилися з цим питанням. Ми ж не можемо віддати у власність американській компанії ці землі. Вони будуть входити в наше правове поле відповідно до нашого законодавства І, зрозуміло, треба зацікавити компанію, віддати їм, скажімо 70% прибутку, а 30% залишиться нам. Якщо ж нічого не робити, то Росія вже їх забрала. Ці корисні копалини — на тимчасово окупованих територіях. Прихід американських компаній та початок виробництва — це робочі місця для наших людей, які будуть задіяні на виробництві. Це лише плюс".
Найбільше запасів рідкісноземельних металів і найбільше їх виробництво нині в Китаї, розповів Віталій Сукач.
"У них знаходиться понад 90% світових запасів. Також є кількість запасів, але незначна, у Сполучених Штатах та Австралії. У Китаї рідкісноземельні метали видобувають у глинистих породах. І там технологічна схема їх вилучення порівняно проста. Глинисті породи є м'якими та пухкими. Їх легше обробляти. Тому затрати на отримання рідкісних земель китайці мають менші, ніж будуть нести ті компанії, які будуть розробляти, скажімо, рідкісні землі в Україні".
Як повідомляв MYNIZHYN, на Чернігівщині вибухотехніки поліції знешкодили бойову частину ворожого безпілотника.