Попит на послуги репетиторів в Україні суттєво зріс після початку повномасштабного вторгнення. Війна внесла корективи в освітній процес: дистанційне навчання, часті тривоги та переїзд тисяч українців за кордон створили нові виклики як для учнів, так і для викладачів. Найбільш затребуваними стали іноземні мови, математика та предмети, необхідні для складання іспитів (НМТ). Як саме змінилася роль репетиторів, які виклики вони долають та як адаптували навчальний процес до нових умов — розповідаємо у матеріалі MYNIZHYN.
Попит на послуги репетиторів в Україні суттєво зріс після початку повномасштабного вторгнення. Війна внесла корективи в освітній процес: дистанційне навчання, часті тривоги та переїзд тисяч українців за кордон створили нові виклики як для учнів, так і для викладачів. Найбільш затребуваними стали іноземні мови, математика та предмети, необхідні для складання іспитів (НМТ).
Як саме змінилася роль репетиторів, які виклики вони долають та як адаптували навчальний процес до нових умов — розповідаємо у матеріалі MYNIZHYN.
Попит на репетиторів: як війна вплинула на освітній процес
У Ніжині ринок репетиторів зазнав змін, зумовлених воєнними умовами, і виявив, що попит на якісну освіту навіть у найважчі часи залишається високим.
У 2023–2024 роках освітній процес у Ніжині значною мірою відбувався у змішаному форматі, що вимагало додаткової підтримки збоку репетиторів. Підготовка до НМТ (національного мультипредметного тесту), який замінив традиційне ЗНО, стала найбільш популярною послугою. Особливо популярними залишилися репетитори з української мови, математики та історії України.
З огляду на постійні зміни у форматі освітніх програм, учні та їхні батьки звертаються до приватних викладачів для забезпечення якісної підготовки до тестувань. Ці тенденції підтверджують як місцеві репетитори, так і користувачі популярних освітніх платформ.
Про мотивацію, освіту під час війни та запит батьків
Як саме змінилися запити батьків і студентів, чи відчувають репетитори більшу відповідальність за якість освіти, як війна вплинула на навчальний процес і чи стали діти менш мотивованими до навчання — про це розповідають ніжинські викладачі, які щодня працюють з українськими учнями.
Марія, репетиторка в онлайн-школі німецької мови, розповідає, що має відчуття, що її роль, як викладачки стає більш важливою, оскільки вона має змогу допомогти дітям та підліткам опанувати мову, знайти потрібну інформацію та залишатися на зв’язку 24/7.
Фото: Марія
«Взагалі викладачі, репетитори зараз не просто передають знання, а й допомагають адаптуватися до нової реальності та мотивують до навчання.
Стосовно методів навчання суттєвих змін не відбулось, але під графіки учнів так відключень світла чи перебоїв інтернету стало підлаштовуватися важче. З тими учнями, що залишилися в Україні, іноді переривалися чи взагалі не проводилися заняття через тривогу та обстріли в місті.
У моєму випадку, клієнти — це люди, які виїхали до Німеччини і потребують мови, щоб просто жити: для повсякденного спілкування, вирішення питань по роботі тощо. А ще мова необхідна тим, хто планує складати іспит (вони навчаються на курсах і паралельно розбирають теми зі мною, бо я пояснюю їх рідною мовою). Найбільша кількість моїх учнів — школярі. Також учні, які перебувають в Україні, і в школі чи в університеті вивчають німецьку як другу іноземну мову, і вважають, що можуть пришвидшити темп вивчення мови з репетитором», — говорить Марія.
Ми поцікавилися, як нині формується прайс на послуги.
«Вартість занять може відрізнятися залежно від віку та формату занять. Індивідуальні заняття, як правило, коштують дорожче, ніж групові чи парні. Іноді бували ситуації, коли у людей не було можливості оплачувати повну вартість заняття, тому на пару місяців вони просили невелику знижку, і я йшла їм на зустріч».
Запитуємо, чи був досвід викладання дітям військових, та чи відрізняється специфіка подачі матеріалу для таких осіб.
«Такий випадок у моєму досвіді був лише один. Це була студентка, в якої тато військовий. Ціна уроку для неї була нижчою та було більше психологічної підтримки», — каже Марія.
З мотивацією в учнів є проблеми. За словами репетиторки, можливо причиною є не тільки війна, а й дещо відсутність концентрації та уваги на навчанні: ті, хто за кордоном, розповідають, що навалюється багато роботи й справ, аби адаптуватися в новій країні.
«Зацікавити дітей навчанням не важко, але іноді потрібно розуміти, як правильно їх підтримати та надати урокам більше практичності», — підсумувала Марія.
Анна, репетиторка з англійської з чотирирічним стажем викладання, розповідає, що зараз у батьків та студентів є неабияка мотивація до англійської, адже більшість вважає цю мову «ключиком до дверей світу».
Фото: Анна
«Щодо запитів від учнів — вони дійсно змінилися: через часті тривоги, дистанційне навчання та переноси/відміни шкільних уроків навіть ті діти, які раніше вчилися на відмінно, зараз можуть не розуміти певні теми, бо не було якісного пояснення. Батьки шукають тих, хто допомагав би їхнім дітлахам.
Я ставлюся з розумінням до того, що зараз в учнів надзвичайно багато стресу в житті, тож не треба створювати їм додатковий. Якісна освіта важлива завжди, але отримувати її наразі важче через війну. Під час відключень світла ми переносили уроки, під час тривог завжди діє правило: якщо є загроза життю і треба ховатися — обовʼязково!», — говорить Анна.
Запитуємо, хто найчастіше звертається за послугами репетитора.
«Дві найчисленніші групи — це школярі з підготовкою до НМТ, а також вимушені переселенці до інших країн, які мають опанувати тамтешню мову».
Про мотивацію учнів Анна говорить наступне:
«Багато школярів, особливо молодшої школи йдуть, бо їх змусили батьки, їхня власна мотивація у цьому навчанні відсутня, з ними працювати важче. Виникають певні труднощі. Концентрація на заняттях швидко може втрачатися, бо усім хочеться відпочинку та спокою, але якщо уроки цікаві, мають певний інтерактив, то і дітям на них немає часу сумувати».
Серед порад, які репетиторка хоче донести до батьків:
«Найважливіше правило тут — не недооцінювати та не переоцінювати власну дитину. Іноді батьки кажуть, що їхній школяр зовсім нічого не знає, а на практиці виявляється, що він знає все на свій вік, проте бувають випадки й навпаки: батьки впевнені, що їхня дитина уже може вступити в Кембридж, а в реальності вона не вміє побудувати речення.
Варто звернути увагу на рівень знань дитини, її мотивацію та потреби. Якщо учень має труднощі з певними предметами або потребує додаткової допомоги для покращення оцінок, репетитор може стати чудовим варіантом для підтримки та розвитку. Також викладач зможе допомогти в підготовці до важливих іспитів.
За умови, коли батьки просто змушують дітей, а ті не бачать в цьому жодного сенсу, прогрес найчастіше значно менший», — підсумовує Анна.
Вартість репетиторів у Ніжині: що вдалося «накопати» в мережі
Ціни на репетиторські послуги у Ніжині варіюються залежно від кількох факторів:
- кваліфікації викладача;
- обраного предмета;
- формату навчання (онлайн чи офлайн);
- складності матеріалу.
Основні шкільні предмети
- Математика: мінімальна вартість — 150 грн/год, максимальна — 500 грн/год. Середня ціна становить 325 грн/год.
- Англійська мова: ціни починаються від 150 грн і сягають 500 грн/год. Середня вартість — 325 грн.
- Фізика та хімія: ці предмети менш популярні, але їхній ціновий діапазон аналогічний — 150–400 грн/год, середня ціна близько 275 грн/год.
- Українська мова та література: середня вартість 250 грн/год, з можливістю знайти репетиторів як за 150 грн, так і за 400 грн.
Іноземні мови
Крім англійської, зростає попит на вивчення німецької, польської та французької мов. Мінімальна вартість — 200 грн/год, середня ціна для цих предметів сягає 350 грн/год.
Платформи для пошуку репетиторів
Ринок репетиторських послуг у Ніжині представлений такими платформами, як BUKI, Superprof та спеціалізовані сайти на зразок "Репетитор Математика". Вони дозволяють користувачам фільтрувати викладачів за предметами, вартістю послуг, а також форматом занять.
- BUKI: найширший вибір викладачів з різних предметів. Мінімальні ціни стартують від 150 грн/год.
- Superprof: акцент на індивідуальному підході. Середні ціни на заняття — 200–400 грн/год.
- Репетитор Математика: спеціалізована платформа з викладачами математики. Середня вартість занять — 250 грн/год.
- OLX.ua: платформа онлайн-оголошень, де ви зможете знайти репетиторів. Як правило, на даній платформі найбільше пропозицій.
Чи користуєтесь ви послугами репетиторів? Як обираєте викладача для дитини та на що звертаєте увагу в першу чергу? Поділіться з нами думкою на сторінці Facebook.
Нагадаємо, що восени 2023 року ми публікували матеріал на схожу тематику. Скільки коштували послуги репетиторів у Ніжині у 2023 році — переглядайте за посиланням.