Віктор Ющенко – третій президент України. Людина, за правління якої почався рух до Європейської інтеграції України та гібридна війна із Росією. Під час повномасштабного вторгнення він продовжує жити в Україні, і не так давно він дав ексклюзивне інтерв’ю проєкту «Реальна історія». У розмові торкнулися багатьох гострих історичних і політичних тем.
Віктор Ющенко – третій президент України. Людина, за правління якої почався рух до Європейської інтеграції України та гібридна війна із Росією. Під час повномасштабного вторгнення він продовжує жити в Україні.
Нещодавно вийшло ексклюзивне інтерв’ю для проєкту «Реальна історія». У розмові торкнулися багатьох гострих історичних і політичних тем.
Зокрема Ющенко розповів подробиці закритої частини розмови з Владіміром Путіним, яка відбулася одразу після отруєння і обрання Ющенка Президентом України. Тож це була зустріч колег. До того ж, на цій закритій частині розмови нікого крім Ющенка і Путіна не було.
Пише Челайн
Кидається в очі, що замість того, аби обговорювати питання зміцнення партнерських відносин, добробуту, прав людей і купу інших нагальних питань російський диктатор у 2005 році схотів обговорювати історичні питання, причому 300 річної давнини. Точніше – святкування 300 річчя перемоги Росії у Полтавській битві.
Натомість Президент Ющенко сказав, аби поставити цю тему на порядок денний потрібно таку ж увагу приділити темі Батурина Чернігівської області (масове винищення населення Батурина, гетьманської столиці Івана Мазепи, московськими військами у 1708 році, — АВТ.).
«І перше, що він сказав: «А что такоє Батурін?». І я йому пояснював, що мені з’являтися на святкуванні буде дуже дивно. Вони хотіли, щоб ми офіційно на державному рівні святкували їхню перемогу Петра І і нашу поразку», — сказав Віктор Ющенко.
Між тим, зрозуміло, що у часи СРСР святкування в Полтаві такі проводили. Але в 1990 році проукраїнські активісти зламали цю традицію. Вони вперше влаштували живий ланцюг «від ката до ката». Тобто, від поля полтавської битви до урочища Триби, де під час правління Йосипа Сталіна проводилися масові розстріли неугодних совєцькому режиму. Участь у живому ланцюгу взяли тисячі полтавців і гостей. Пізніше було організовано фестиваль «Мазепа Фест». Росіяни злякалися і відтоді не приїздили святкувати у Полтаву, аж поки це питання не почав піднімати Путін. Очевидно, Ющенко пішов на зустріч. У 2009 році на святкування 300-річчя Полтавської битви прибула офіційна російська делегація. Помпезні урочистості організували і в Росії. Були паради і реконструкції бою. Історики кажуть, що це було важливо, бо в очах світу відбувалася прив’язка російської історії до імперської.
Віктор Ющенко також відзначає, що у Путіна постійно виникало питання, чому він так багато уваги приділяє питанню національної внутрішньої політики. Натомість третій український президент вважає, що важливо воскресити пам’ять і щоб українські національні герої були всюди – у фільмах, плакатах на площах і вулицях.
«Тоді ж ми почали знімати фільм «Молитва за гетьмана Мазепу». І я казав, що для мене національний герой – це та людина, яка присвятила себе боротьбі за незалежність і суверенітет України і за волю нації. Тож якщо такі люди прислужилися Україні – то це мої національні герої. Коли ви шукатимете на карті світу успішні країни, майте на увазі: ви побачите там одразу дві ознаки – вирішене національне питання, де вони кучні, цільні, а також демократію і свободу. Із цих двох речей і починається розвиток і суспільний, економічний, соціальний… Це я у випадку про Бандеру йому (Путіну, — АВТ.) пояснював. Бо до сьогоднішнього дня Бандеру вони називають Бендерою і половина війська, яка заходила у 2022 році шукала Бендеру. Він десь живий, десь тут і приблизно 46 років йому», — зауважував Віктор Ющенко.
Віктор Ющенко також сказав, що зайнявся пошуком героїв не для зручності Росії, і не думаючи про Росію, а з думками про Україну.
«Це наше національне питання і ми його вирішуємо лише для того, щоб дати відповідь наш внутрішній національний діалог. Він (Путін, — АВТ.) ніколи не казав ні, що дивно,аж до сьогоднішнього дня. Думаю, що в нього дуже багато аморальності, що дозволяє потім підключати безпринципність», — зауважив Віктор Ющенко.