"На Чернігівщині подібного заходу ще не було",- Тетяна Винник

Як відомо, 22-24 вересня на Чернігівщині (а саме в Чернігові й Ніжині) відбудеться Міжнародний фестиваль інтеграції слова в сучасному арт-просторі «Lуtavrу». Тетяна Винник - натхненниця ідеї фестивалю, розповіла про проект докладніше


Як відомо, 22-24 вересня на Чернігівщині ( а саме в Чернігові й Ніжині) відбудеться Міжнародний фестиваль інтеграції слова в сучасному арт-просторі «Lуtavrу».

За словами Тетяни Винник, голови ГО «Центр новітніх ініціатив та комунікації» та натхненниці ідеї фестивалю, метою проекту є підтримка національно-патріотичного виховання молоді, демонстрація самобутності українського письменства на міжнародній арені, висвітлення правдивої інформації про події на Сході України, налагодження міжнародних культурно-мистецьких ділових та дружніх зв’язків та втілення інноваційних проектів. Цільова спрямованість проекту: ознайомлення гостей із культурною спадщиною Чернігівщини як культурного центру Сіверського краю. 

 
 Як виникла ідея фестивалю?
 
В Україні є кілька фестивалів, які варті уваги. Але на Чернігівщині подібного заходу ще не було. Хочеться розвивати культурно-мистецький простір та перетворювати його, інтегрувати слово в інші мистецькі практики – музичне та візуальне мистецтво.
 
 Розкажіть про підготовку фестивалю.
 
Починати завжди важко. Багато доводиться спілкуватися із людьми: депутатами, спонсорами, владою. Люди по-різному сприймають твою ідею, бо мало уявляють. Але я знаю, що роблю. До того ж – завжди можу звернутися за порадою до своїх колег, які мають досвід.
 
Влада підтримує проект?
 
Президент Рузвельт колись сказав, країна не може існувати без культури, навіть якщо в країні іде війна. Ми ж не говоримо про перебільшену увагу з елементами надлишковості, а про здорове ставлення. Тому нас підтримало Міністерство молоді та спорту України, Чернігівська обласна Рада, Чернігівська ОДА, Ніжинська міська Рада. Очікую листа від Міністерства культури України.
 
Хто зі спонсорів підтримав?
 
Згодом все буде відомо – зараз ведуться переговори. Всю інформацію ми розмістимо на сайті ГО «Центр новітніх ініціатив та комунікації», у соцмережах Фейсбук, ВК та Інстаграм. Ми активно закликаємо меценатів Чернігівщини не залишатися байдужими до проекту, підтримати, ми продемонструємо власну спроможність відповідати європейським стандартам та покажемо обличчя Чернігівщини.
 
Чому така назва?

Назва “ Литаври ” найкраще відображає ідею фестивалю. Литаври широко використовувалися в побуті козаків як військовий інструмент, що наводив жах на ворога своїми громовими ударами, сигналізував про мобілізацію. У нас це – мобілізація творчого потенціалу Чернігівщини. Ідея фестивалю зародилася в Ніжині, звідки я родом. Я довго шукала назву, яка б відображала історичний територіальний контекст та ідею фестивалю. Ніжин – це козацьке місто, де відбувалося чимало відомих подій в історії. Варто тут також пригадати Олену Телігу, котра за свою проукраїнську діяльність була розстріляна в Бабиному Яру. Вона, повернувшись у 1941 році до Києва, організовує Спілку письменників та видає тижневик «Литаври», аби ширше реалізувати свої завдання. Газета торкалась різноманітних питань і мала яскраве антиімперське забарвлення. Працювати поетесі було важко, бо старших ветеранів пера залишилось обмаль, молодь мала вже радянське виховання, а статті, у яких автори славили фюрера та його «новий порядок», Олена Теліга відмовлялась друкувати навіть попри те, що це дуже часто ставало приводом для доносів у гестапо. 21 липня цього року ми відзначали 110 років від дня народження української поетеси. Я хочу сказати, що організаторам не соромно за таку назву.
 
Які особливості фестивалю?
 
Інтеграція слова в різні види мистецтва. Ми плануємо щорічну бібліотечку фестивалю – видання літературно-мистецького білінгво (українська/англійська) альманаху «Литаври» та книжок відомих світових сучасних письменників українською. Такі книжки будуть корисними для шкіл та університетів. Ми будемо дарувати їх бібліотекам та школам Чернігівщини.
 
Чи матиме фестиваль благодійну місію?
 
Так, ми плануємо в майбутньому створення благодійних аукціонів та заходів, які змінюватимуть уявлення про сучасне мистецтво (допомога митцям, які опинилися в складних життєвих обставинах, допомога дітям-сиротам, робота з соцвразливими категоріями дітей, військовим тощо).
 
Кого з гостей слід чекати цього року до України?
 
Серед почесних гостей фестивалю - письменники з таких країн як Грузія, Німеччина, Болгарія, Італія, Македонія, Сербія, Чехія, Хорватія, Польща, Білорусія, Словенія, Корея, Литва, Сирія, Вірменія, Туреччина, Японія, Китай та В’єтнам. А також відомі українські письменники з усієї України та Чернігівщини. Такі музичні гурти як «The Doox», «Запорозькі тулумбаси», "Ахіллес і Черепаха", бард Христина Халімонова та гурт «АртеХатта».
 

Прес-центр Міжнародного фестивалю інтеграції слова
в сучасному арт-просторі «Литаври»