Під такою назвою у читальному залі центральної міської бібліотеки організована документально-інформаційна виставка, яка присвячена пам'яті Героїв Крут.
Під такою назвою у читальному залі центральної міської бібліотеки організована документально-інформаційна виставка, яка присвячена пам'яті Героїв Крут.
Так уже склалося, що день 29 січня в історії України нерозривно пов’язаний зі словом Крути. У цей день у 1918 році на залізничній станції Крути в Чернігівській області 300 київських студентів, захищаючи підступи до Києва, вступили в нерівний бій з шеститисячною армією більшовиків під командуванням Михайла Муравйова, яка в числі інших вела наступ на Українську Народну республіку.
По темі: Свободівці Ніжина вшанували пам'ять загиблих героїв Крут
Точна кількість загиблих студентів офіційно ніде не зафіксована. За свідченнями учасників подій, було вбито більше 250 людей з українського боку. Відомі імена тільки 27-ми студентів, яких взяли в полон і розстріляли. Їхні тіла пізніше були урочисто перепоховані на Аскольдовій могилі в Києві. На ці трагічні події поет Павло Тичина відгукнувся своїм віршем:
На Аскольдовій могилі Поховали їх — Тридцять мучнів українців. Славних, молодих… На Аскольдовій могилі Український цвіт! — По кривавій по дорозі Нам іти у світ.
Організовуючи цю виставку, бібліотекарі мали на меті привернути увагу нинішнього молодого покоління до самовідданого і жертовного подвигу, який здійснили українські юнаки під Крутами.
Серед представлених на виставці видань - книга "Крути, Січень 1918 року", куди увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 років.
Про трагічні події, які відбулися у січні 1918 року під станцією крути, йде мова у книзі "Бій відлунав". Також на виставці представлені матеріали про нашого земляка – Осипа Твердовського. Він разом з братом Матвієм врятували честь ніжинців у тому далекому 1918-ому. Організували загін від наших земляків і на його чолі взяли участь в крутянському бою разом зі студентським куренем.
По темі: Осип Твердовський із Ніжина. Герой Крут, борець за волю України
Калина - символ пролитої крові героями
Оксана Креул
Провідний бібліотекар ніжинської міської ЦБ