Для когось материнство - це покликання, важка робота, хтось вбачає в цьому сенс свого життя. Як воно, бути мамою, редакції нашого видання розповіли відомі в місті ніжинські жінки та люди з активною громадською позицією
Для когось материнство - це покликання, важка робота, хтось вбачає в цьому сенс свого життя. Як воно, бути мамою, редакції нашого видання розповіли відомі в місті ніжинські жінки та люди з активною громадською позицією
Мама…У цьому слові стільки тепла, ніжності, доброти, світла. Від самого свого народження, тільки-но з'явившись на світ, маленьке кволе тільце бачить її й заспокоюється, бо відчуває, що тепер в безпеці. Хто, як не мама, зрозуміє, пробачить усі помилки, заспокоїть, самовіддано любитиме, що б не сталося, зможе з легкістю пожертвувати своїм життям та часом. Скільки недоспаних ночей, сивого волосся, змарнілих очей... Протягом усього свого життя, у які б мандрівки не заносило людину, вона знатиме, що її чекатиме найрідніша людина - мама.
Анжела Тимченко - координатор Ліги старшокласників Ніжина. Має сина Єгора, 5 років.
Вікторія Гунько - активний громадський діяч, благодійниця, член Спілки Самаритян України, голова громадської організації «Батьківська ПоРада». Має двох доньок: Катю й Віку, 15 і 30 років.
Наталія Шевченко - депутат міської ради, активний громадський діяч. Має доньку Марійку, 7 років.
Головний секрет у вихованні дітей - уміти слухати й чути дитину. Бути мамою - це дуже велика радість і відповідальність водночас. Бажаю всім теперішнім і майбутнім мамам відчути радість материнства, щастя, коли чуєш слово "мама", "матуся", гордість за своїх діток, добра, дзвінкого дитячого сміху й мирного неба.”
Тетяна Винник - письменниця, громадський діяч. Має сина Богдана, 7 років.
"Бути мамою – це означає вчитися приймати іншого таким, яким його створила природа. Виховання - це допомога дитині усвідомлювати орієнтацію в соціумі. Вивчивши загальні морально-етичні правила, дитина має залишатися собою – виконувати свою місію в житті, із якою вона народилася, а не виконувати нереалізовані фантазії своїх батьків. Це важко – прийняти, можливо, несхожість зі своїми мріями, проте розуміння того, що інша людина (навіть якщо ця людина плоть – від твоєї плоті) має право на те життя, яке обере й зробить сама. Батьки мають дати знання, навчити виживати, самостійності й дати відчуття, що при потребі дитина завжди може розраховувати на підтримку.
Намагаюся виховувати демократично – син робить те, що йому ближче до душі, проте є речі, які пояснюю – що це необхідно робити, навіть якщо не хочеться. Тому що такі правила життя, і з цими правилами треба миритися, приймати як належне. Мене виховували суворо. Мама контролювала все – навчання, особисте життя. Для мене було важливо, аби мама схвалювала все, що я робила. Проте якось я мала сміливість вибрати сама своє життя. Звісно, що я робила помилки, а в дечому я була й права. Але це моє життя, тому я розумію, що за все відповідаю я сама. Навіть якщо хтось колись і намагався вплинути кардинально на мої рішення, я все одно відповідаю сама за все, що трапляється в моєму житті.
Материнство для мене – це перетворення з людини на титана, який заради любові до своєї дитини може подолати все. І зробити неможливе. В одній чудовій легенді матір порівнюють із янголом, який завжди буде охороняти свою дитину. І це так.
Виховуючи сина, більше виховуєш себе. Вчишся терплячості, мудрості, прийняття іншого, повазі. Вчуся пробачати й просити пробачення. Мене ж виховували в такий час, коли більше звертали увагу не на мої душевні стани, а на забезпеченість – у що одягнути й чим нагодувати. Це були ті тяжкі дев’яності, коли в батьків не було ні роботи (а якщо й була – то не платили зарплату), ні житла. Проте я була добре вдягнена, у мене були красиві іграшки й цукерки – яких ще в Україні не було, батько привозив їх із Росії, куди їздив працювати.
Заохочую Богдана тими речами, які йому подобаються: дозволяю гратися в ігри на планшеті, солодощі, дозвілля з друзями. Якщо не виходить – обмежую в забавах, солодощах, дозвіллі. Звісно, я не робот. Іноді я не витримую капризуль і можу зірватися, кричати, сварити. Можу сказати, що сина не б'ю, хоч раніше могла по дупці луснути. Зараз намагаюся домовлятися.
Мій розпорядок дня такий: сніданок, відвести в школу, прибрати в квартирі, приготувати обід, забрати зі школи, погодувати, повчити уроки, приготувати вечерю... Між цими подіями треба ще встигати робити свою роботу, за яку я отримую гроші на прожиття, а також – в залежності від днів відвести сина двічі на тиждень на шахи, тричі на англійську та хореографію.
І дівчинку, і хопчика виховувати складно, оскільки кожна стать має свої особливості, а кожна дитина – має свою індивідуальність, характер. Щодо того, коли доцільно заводити родину й мати дітей, думаю, що це індивідуально для кожного. Усе залежить від психологічного віку людини.
У самому покликанні бути мамою найскладніше вчитися приймати позицію іншого, поважати її, навіть якщо тобі здається, що ця позиція не дуже правильна. Головні принципи у вихованні - любов, повага. Без поваги до людини стосунків здорових бути взагалі не може. Також довіра, прийняття. Важливо розуміти, що ти допомагаєш вчитися іншій людині жити, а не пануєш над нею.
У нашій сім’ї дозволяється все, що не виходить за рамки морально-етичних норм. Навіть різке слово – це межа, за яку переступати не можна. Брехати, обманювати, принижувати – усе це для мене межа, переступивши яку, я відчуватиму, що виходжу за рамки дозволеного.
Побудувати місток довіри між матір’ю й дитиною дуже важко. Треба менше сварити, коли дитина зробила щось не дуже добре, аби вона мала сміливість зізнатися в цьому. Звісно, що покарання має бути у вигляді обмеження, але важливо пояснити – чому так.
Особливого секрету у вихованні нема. Головне - любов. Дитина відчуває, коли її люблять, а це найважливіше. Хороші вчинки чи погані робить дитина – це все дуже ситуативні речі, які можна перевиховати. А про любов мало говорити, її треба демонструвати – щоразу, завжди, беззаперечно, віддано, при будь-яких обставинах – і тоді, коли хороша поведінка, і коли дитина помилилася. Важливо не залишати в самотності – на самоті із дитячими проблемами, а розділити їх разом. У цьому любов – коли любиш і поганим, а не тільки тоді, коли дитина успішна й гарно вчиться. І тоді вона дорога, коли десь помилилася. Бо все в житті можна виправити, змінити, коли ти потрібен і тебе люблять.
Материнство – це в першу чергу духовний, емоційний розвиток жінки. Це можливість відчути ціну життя, його кайф, це вміння миритися із інакшістю, приймати її, це здатність до любові – чистої, безкорисливої, вірної. Це коли ти ставиш у центр Всесвіту іншу людину й тобі від того добре, бо добре іншому. Материнство передбачає вміння вчитися любові до людей, хоч іноді буває дуже важко.
Аліна Хозяєва - мама диво-дитини Мирослави Павлюченко (12 років)
У якому віці доцільно заводити родину й мати дітей, на мою думку, кожен вирішує сам для себе. Найголовніший обов’язок кожної мами - виростити дитину, яка відчуватиме себе щасливою, розкрити її таланти й здібності, щоб вона реалізувалась як особистість в своєму покликанні. У вихованні керуюсь принципами взаємної довіри. У нашій родині неприпустимим є обман. Щоб побудувати місток довіри між матір’ю й дитиною, особливих секретів немає: Мирославі показую, що люблю її, підтримую. Малечі потрібно бачити, що ми переймаємось її радощами й турботами, підтримуємо в невдачах, пишаємось її досягненнями.
Ольга Леонтьєва - дружина священика отця Володимира Леонтьєва. Мати 3 діточок: 9-річної Мар'яни, 7-річного Марка та 5-річного Матвія
Юлія Солдатенко