— Бог милував. Було, що «циганка» в зубах переламалась. І вже не одна голка пішла на смітник. Здебільшого я вишиваю пластмасовими — такі продаються у наборах. І канва з малюнком. Є така, що клітинки більші — мені працювати легше. Люблю вишивати квіти, натюрморти, тварин. Останню роботу я чомусь назвала «П’яні коні».
Буває, настільки втомлюся, що розпсихуюся і тиждень або й два не беруся вишивати. А потім знову сідаю за роботу.
— Оксана у нас наполеглива. Намагається з візка перебратися на ліжко без сторонньої допомоги, — каже 42-річна Марія Бабко, інспектор з кадрів, а за сумісництвом — вихователь інтернату. — І на тренажерах реабілітаційних старається.
— Я не раз пробувала хоч щось робити руками, — продовжує Оксана. — Наприклад, ложку тримати і їсти. Не виходить.
Руки атрофовані, не піднімаються вгору. Мене годує персонал. Хочеться, а не можеться. Суглоби дуже болять.
— Картини для вишивання, рамки — це все ж гроші...
— Щось купують волонтери, спасибі їм. Приїздять в інтернат. Я спілкуюся з ними у «Фейсбуці». Є планшет, язиком провела — і вперед. Дещо купую зі своєї пенсії. На базарі продають дешеві рамки, картини, але там купувати не можна. Треба, щоб був чек з магазину для звітності. Марія Володимирівна купує і матеріали, і солодощі, які хочу. Телефоном по кілька разів уточнює: таке чи таке.
— Про що мрієш?
— Живу у своєму мирку. Звісно, хотілося б, аби рідні відгукнулися, — зітхає.
— Оксано, буває, що люди без рук і ніг створюють сім’ї, народжують дітей. Ти б хотіла зустріти кохання?
— Ні. Я усвідомлюю свій стан. Дружнє спілкування — так. На світі багато хороших людей.
Хвороба Оксани називається «артрогрипоз». Це вроджена патологія. Дитинка народжується уже із захворюванням скелетно-м’язової системи. Кінцівки деформовані. Малорухомі, ніби стягнуті. Те, що лікарі називають контрактурами. Хвороба не прогресуюча. Якщо розробляти суглоби і м’язи, рухливість покращується.
— Оксана їздить у «Хаджибей» (санаторій під Одесою), — говорить заступник директора Ніжинського дитячого будинку-інтернату Тетяна Кулішова.
Кардинального лікування — чудодійної операції чи ліків — при такому стані не існує. Покращанням стану треба займатися постійно. Робити масажі, лікувальну фізкультуру. Слідкувати за вагою. Адже повній людині, навіть умовно здоровій, рухатися важче.
— У Оксани дієтичне харчування, — зауважує Тетяна Анатоліївна. — Сама знає, що можна їсти, що не бажано.
Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №33 (1632), 17 серпня 2017 року