Екологічне лихо в Криму: реальна хімічна загроза. Відео

Через отруйне повітря з кримського міста Армянськ та його передмість вивезли всіх дітей. Окупаційна влада визнала: кислотовідстійник місцевого хімічного гіганта, заводу «Кримський титан», пересох

Через отруйне повітря з кримського міста Армянськ та його передмість вивезли всіх дітей. Окупаційна влада визнала: кислотовідстійник місцевого хімічного гіганта, заводу «Кримський титан», пересох


Через отруйне повітря з кримського міста Армянськ та його передмість вивезли всіх дітей. Окупаційна влада визнала: кислотовідстійник місцевого хімічного гіганта, заводу «Кримський титан», пересох.

Про це повідомляє Громадське.

Тепер завод активно викидає в повітря сірчистий ангідрид — випаровування від відходів виробництва двоокису титану, сірчаної кислоти. Сірчаний ангідрид у повітрі викликає подразнення і вражає органи дихання. З'єднання з водою (при опадах зокрема) дає сульфітну (сірчисту) кислоту.

«Сірчана кислота дуже гігроскопічна — швидко поглинає водні пари з повітря й утворює так званий сірчаний ангідрид. А цей сірчаний ангідрид утворює сірчаний туман — явище, яке в народі називають кислотним туманом. Саме цей кислотний туман побачили мешканці, відчули пирхоту в горлі, в очах, і неприємні відчуття», — пояснює кримський еколог Маргарита Литвиненко принцип утворення отруйних опадів в Армянскьу.

Що сталося

Місцеві мешканці заговорили про небезпеку ще два тижні тому. 23 серпня над Армянськом помітили кольоровий туман, уже наступного ранку все вкрилося масною іржавою плівкою. З дерев почало опадати листя. Люди публікують у соцмережах фото знищеного врожаю — малини, полуниці, перцю.


4 вересня кримська окупаційна влада обіцяла оперативно оприлюднювати відомості щодо вмісту шкідливих речовин у повітрі проблемного регіону, але оперативних даних у відкритих джерелах досі немає. А на сайті «кримського управління МНС» про хімічне забруднення в Армянську — до сьогодні не було ані слова.

У матеріалі під заголовком «Загрози населенню немає» йдеться про заходи, які вживає російська МНС: обробку вулиць водою, розгортання лабораторії тощо. До «ліквідації загрози НС» залучили 225 людей та 18 одиниць техніки.

Окупаційна кримська «адміністрація» оприлюднює дані про скидання шкідливих речовин в атмосферу щодо всіх кримських міст і районів. Окрім Армянська, а також Джанкойського й Красноперекопського районів. Тобто саме щодо тих місць, де на сьогодні склалася надзвичайна ситуація, даних немає.

Протиріччя окупаційної «влади»

Після того, як стався перший викид сірчаного ангідриду, відповідаючи на повідомлення в ЗМІ та соцмережах, окупаційна «влада» заперечувала шкідливість викидів і запевняла, що загрози здоров'ю людей немає.

31 серпня «Интерфакс» з посиланням на Сергія Аксьонова повідомив, що «Кримський титан» не зупинятимуть, а кислотонакопичувач екстрено заливають водою. Тієї ж ночі вулиці Армянська обробили розчином соди.

1 вересня в місті не скасували шкільні лінійки, лише трохи їх скоротивши.

4 вересня оприлюднили екстрене звернення Сергія Аксьонова, який визнав, що «минулої ночі» кількість шкідливих речовин у повітрі перевищила гранично припустимі. В Армянську почали евакуацію дітей шкільного й дошкільного віку. За інформацією кримського «мінздраву», це близько 4 тисяч людей.

Реакція України

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова повідомила про ситуацію в Армянську виконавчому директорові програми ООН з навколишнього середовища Еріку Солхейму й регіональному представникові Європейського офісу Програми ООН з навколишнього середовища Яну Дусіку.

«Окупаційна влада Криму приховує реальний рівень екологічної небезпеки, що змушує мене звернутися до міжнародної спільноти», — ідеться у зверненні.

5 вересня на Херсонщині в районах, що межують з північним Кримом, почала роботу міжвідомча група з визначення екологічної ситуації. Як повідомляє херсонське управління ДСНС, проінспектували Чаплинський і Каланчацький райони, в яких місцеві скаржилися на самопочуття, хімічний осад на предметах побуту й металі. Перевірили кислотний накопичувач біля Сиваша та дамбу Північно-Кримського каналу.

«Експерти взяли проби з кислотного накопичувача, а також з Лемурійського озера, розташованого поруч із Сивашем через перешийок, для проведення аналізів на кількість вмісту небезпечних хімічних елементів. Найближчим часом будуть експертні лабораторні висновки», — повідомили в херсонському управлінні ДСНС.

Що буде далі

Того ж дня в Криму повідомили про зупинку заводу. Станом на 4 вересня зупинили три з восьми печей «Кримського титану». Для повної зупинки потужностей знадобиться кілька днів.

Окупаційна «влада» Криму окреслює подальше знешкодження токсичного сховища досить плутано. До 2014 року сховище живилося водою Північно-Кримського каналу. Від часу перекриття артерії висохло майже все — з 30 мільйонів кубометрів води залишилося менше двох.

«Процес заповнення почнеться через півтора-два місяці, потрібно прокласти трубу», — заявив Аксьонов під час поїздки до Армянська 4 вересня.

Але звідки треба вести цю трубу, в Криму сказати не можуть — як варіант розглядають Керкінітську затоку (якщо розбавлення кислоти морською водою не погіршить ситуацію — це мають дослідити в лабораторії протягом трьох днів). Якщо джерело води знайдуть, у кислотонакопичувач подаватимуть 1,8 мільйонів кубів води на місяць. Іще один варіант, який розглядає окупаційна «влада» — обробка поверхні сховища кислоти, але чим саме збираються дезактивувати отруту, теж наразі не уточнюють.

На сьогодні, за повідомленням «кримської МНС», щодобово у сховище вливають 52 тисячі кубометрів води на добу — це потужність одразу 9 свердловин.

Проте кримська екологиня Маргарита Литвиненко каже, що цього замало, і на таке вирішення проблеми піде забагато часу, якого вже тепер катастрофічно не вистачає.

«Там потрібно декілька мільйонів кубометрів води. Де вони збираються брати ці мільйони кубометрів, незрозуміло. Значить, вони в когось забиратимуть ту воду. Свердловини такий об'єм не потягнуть. Якщо зі свердловин викачувати у величезному об'ємі, вода там стане солоною», — каже Литвиненко.

Можливі опади у вигляді кислотних дощів

Кримські користувачі соцмереж пишуть, що серед населення всього Криму розповсюджуються пам'ятки, як себе поводити при хімічному отруєнні. Такі, наприклад, розповсюдили в сімферопольских школах.

Видання «Крим.Реалії» повідомляє, що кримчанам через СМС  розсилають попередження про можливість кислотних опадів. Після того, як у Криму почалися дощі, мешканці півострова самотужки заміряють PH води.

6 вересня на всій території Криму прогнозують дощі.

Що відомо про завод «Кримський титан»

Завод «Кримський титан» розташований в Армянську на півночі анексованого Криму, це один із найбільших у Східній Європі виробників діоксиду титану, який використовується для виготовлення лакофарбової продукції, пластмас, каучуку, гуми тощо.

Відходи виробництва «Кримського титану» від 1971 року зберігаються відкритим способом — у кислотовідстійнику, площею понад 40 квадратних кілометрів. До 2014 року сховище регулярно наповнювали водою з Північно-Кримського каналу, що запобігало активному потраплянню отруйних речовин у повітря.

Завод «Кримський титан» входить до активів Дмитра Фірташа — одного з небагатьох українських бізнесменів, майно якого в Криму не «націоналізувала» окупаційна влада. Після 2014 року ПАТ «Кримський титан» передали в управління московському ТОВ «Титанові інвестиції».

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: