Незважаючи на заспокійливі заяви окупаційної влади, туристичний сезон-2023 у Криму виявився найпровальнішим за весь пострадянський період, різко знизилися й продажі житла. Окрім того, вже спостерігається втеча росіян з окупованого українського півострова, куди вони переїхали, розраховуючи на райське життя.
Докладніше про ситуацію читайте в матеріалі OBOZREVATEL.
"Кому потрібна квартира під обстрілом?"
Росія варварськи забудовує окупований півострів, проте за рік (з липня 2022 по липень 2023 р.) кількість угод із новобудовами впала майже на 40%. Російські рієлтори вже відкрито кажуть, що "це пов'язано з невизначеністю, близькістю бойових дій і логістикою, що ускладнилася".
Не краща ситуація і на вторинному ринку. "У всякому разі вже практично немає росіян, готових вкластися в житло в Криму. Раніше купували ті, хто вирішив сюди переїхати назавжди, а також для літнього відпочинку, але зараз ситуація різко змінилася. Росіяни зізнаються, що бояться бойових дій на території півострова та ракетних ударів. А кому потрібна квартира під обстрілом?" – розповіла OBOZREVATEL мешканка Сімферополя.
Примусове повернення
Російські ЗМІ опублікували інформацію, що нібито багато кримчан купують житло в російському Краснодарському краї, де попит на нерухомість за рік зріс на 40-50%. Однак, за твердженням наших співрозмовників на окупованому півострові, йдеться переважно не про корінних кримчан. Рятуються втечею насамперед росіяни, які після окупації вирішили влаштувати собі райське життя у Криму – розраховуючи на дешевизну та чудовий клімат. Проте повномасштабна війна внесла свої корективи.
Росія перетворила окупований півострів на гігантську військову базу, і тепер численні об'єкти агресора є законною ціллю для ударів – а вони останнім часом відбуваються регулярно. Водночас росіяни бояться "ще більшої ескалації" – так завуальовано вони називають прагнення України повернути контроль над захопленим півостровом.
"Звільнення Криму для росіян як червона ганчірка для бика. Але якщо раніше вони просто сміялися в обличчя, то тепер справді бояться такого повороту. Багато окупантів із командного складу, яких відправили служити до Криму, перевезли сюди свої сім'ї та обзавелися власним житлом. Зараз же почалася мало не масова втеча понаїхавших назад до Росії", – розповів співрозмовник OBOZREVATEL в АРК.
Серед тих, хто вирішив переїхати до РФ, є і невелика частина "корінних" кримчан. І це переважно колаборанти, які побоюються розплати за зраду.
Цікаво, що і росіяни, і зрадники України зараз проклинають армію РФ, яка, незважаючи на самовпевнені заяви, виявилася нездатною "захистити".
Найпровальніший сезон
"Сезон 2023-го, напевно, найгірший за всю історію Криму, продажі впали на 80% порівняно з 2021-м і на 30-40% порівняно з обсягами минулого року", – заявив росЗМІ співзасновник групи компаній "Кандагар" Борис Зелінський. А окупаційний "голова Криму" Сергій Аксьонов стверджує, що завантаженість готелів півострова зараз становить близько 40-45%, а Південного берега – майже всі 80%. Проте місцеві жителі це спростовують – за їхніми словами, цифри є набагато нижчими.
"Турпотік на мінімумі. Так, Ялта, Алушта, Гурзуф ще хоч якось заповнені, але готелі та санаторії забиті російськими військовими. Це складно назвати вибором туристів", – поділився наш співрозмовник.
Зовсім сумне становище у приватників, які здають в оренду житло для відпочинку. Саме вони першими відчули на собі відмову росіян їхати до Криму. Якщо готелі та санаторії знизили ціни на 30%, аби заманити відпочивальників, то у приватному секторі знижки сягають вже 60%.
Про зниження турпотоку говорить і те, що квитки на потяги до Криму, які прямують із Казанського вокзалу Москви, знову можна купити за 90 діб. Але це не змінює ситуацію. А кожна заява президента України Володимира Зеленського та начальника Головного управління розвідки МОУ Кирила Буданова про те, що Крим обов'язково буде звільнено, змушують нервуватися не лише окупантів, а й "простих" громадян країни-агресора – втрачати свої гроші (а то й життя) вони точно не хочуть.