В Україні абсолютна більшість роботодавців (близько 90%) заявила про плани підвищити зарплати в 2024-му, більшість також планує відкривати нові вакансії. При цьому розмір підвищення найчастіше буде знаходитись на рівні інфляції, а реальний розмір зарплати збільшиться всього на 8,5%, підрахували в уряді.
Після значного падіння зарплат в 2022-му таке підвищення не дозволить повернутись до рівня статків, який був до повномасштабної війни. Про те, скільки будуть заробляти українці в 2024-му і кому будеш легше знайти роботу, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Що буде з зарплатами
Зарплати в 2024-му планують підвищити 87% компаній (жовтневе дослідження показало результат в 93%), йдеться в результатах опитування роботодавців Європейською бізнес асоціацією. Такий крок – вимушений. Через достатньо високий рівень інфляції без підвищення реальний розмір заробітної плати стрімко знижуватиметься. Крім того, вже зараз спостерігається значний дефіцит співробітників, тому без створення конкретної переваги у вигляді високої чи хоча б ринкової заробітної плати, втримати чи тим паче привабити нових співробітників буде вкрай складно.
При тому майже половина (46%) компаній під час опитування зазначила, що розмір підвищення становитиме до 10%. Для порівняння, в 2023-му, згідно з оцінками НБУ, ціни зростуть на 10,6%. Тобто таке підвищення дозволить зберегти зарплати на одному рівні.
Наталія Слинько, керівниця напряму рекрутингу та Executive search порталу GRC.ua, розповіла, що великі українські роботодавці та міжнародні компанії часто використовують практику підвищення зарплат на рівень інфляції чи близького до нього.
"Далеко не всі компанії платять офіційно весь розмір зарплати", – пояснює Слинько. Тому в деяких ситуаціях підвищення буде тільки на бумазі. Наприклад, співробітник, який зараз оформлений на мінімалку і решту зарплату отримає в конверті, в 2024-му отримає підвищення мінімалки майже на 20% двома етапами. Проте, деякі роботодавці зменшать розмір зарплати в конверті і в сумі дохід співробітника не зміниться.
Розробляючи бюджет на 2024 рік, уряд підрахував, що в середньому українці в 2024-му отримуватимуть 21 809 грн. І якщо дійсно зарплата досягне такого рівня, то навіть з урахуванням інфляції реальна зарплата збільшиться на 8,5%. Це дозволить частково компенсувати подорожчання за останні кілька років.
Зростання середньої зарплати частково пояснюється підвищенням мінімалки. Так, в січні 2024-го її збільшать з 6700 до 7100 грн, а в квітні 2024-го – до 8000 грн. Це значне зростання зарплат (майже на 20%). При тому до квітня уряд фактично заморозить ту ситуацію, яка є зараз з поправкою на ріст цін, а вже в квітні очікує, що з'явиться можливість для значного зростання заробітних плат.
Що буде з вакансіями
В Україні вже зараз експерти говорять про структурне безробіття. Велика кількість українців переїхали в інші регіони. В результаті кількість безробітних значна, але частину вакансій зайняти не вдається. Наприклад, вкрай складно знайти співробітників з досвідом роботи від трьох років.
Проблеми також виникли через мобілізацію. Важко знайти співробітників на робітничі спеціальності, працівників, які виконують фізичну роботу. Війна кардинально вплинула на ситуацію на ринку праці.
Матимуть попит 2024-го медичні працівники, фахівці психологічної допомоги. Крім того, вже зараз потрібні будівельники, українці, які володіють інженерними спеціальностями. "Також традиційно матимуть попит фахівці у продажах. При цьому особливо цінуватимуться спеціалісти зі знанням мов (це і англійська, і турецька, і німецька мови)", – пояснюють в GRC.ua.
Європейська бізнес асоціація опитала представників бізнесу і оприлюднила результати дослідження. За їх оцінками 65% компаній планують відкривати вакансії в 2024-му. При тому вже зараз більша половина відчуває дефіцит кадрів. Найважче буде знайти:
- директорів, керівників;
- спеціалістів вузького профілю;
- працівників зі знанням англійської;
- маркетологів, секретарів, менеджерів з продажу;
- адвокатів, юристів, аудиторів;
- інженерів, хіміків, фармацевтів, агрономів.
Крім того, роботодавці очікують, що складно буде знайти слюсарів, механіків, робітників магазинів, виробничий персонал. Є ціла низка проблем, в результаті якої не вдається знаходити навіть тих спеціалістів, яких раніше можна було швидко знайти на ринку. Це не тільки мобілізація. Українці частіше хочуть працювати віддалено. Є великий розрив між очікуваною зарплатою та тією сумою, яку можуть запропонувати роботодавці і т.д. В цілому кількість вакансій зростатиме. Разом з тим компаніям буде важко знайти нових робітників.
Якими мають бути зарплати
В Україні середня зарплата складає 18 542 грн (за оцінками великого кадрового порталу). При тому в сусідній Румунії, де у порівнянні з ЄС низькі зарплати, в середньому робітникам платять 62 305 грн, тобто в 3,3 рази більше. Після закінчення війни і вступу України в ЄС питання рівня зарплат фактично є одним з основних. Від цього залежать масштаби трудової міграції.
Вчена Людмила Черенько розповідає: традиційно конкурентною перевагою була дешева робоча сила. Внаслідок цього українські висококваліфіковані інженери заробляли в рази менше їхніх колег у найближчих країнах ЄС. Від цього слід відмовлятись. "Якщо ми вирішимо перейти на нову економічну модель, в основу якої не буде закладено низьку оплату праці, – а саме таким має бути шлях, якщо ми йдемо до ЄС, – ми маємо робити перші кроки", – каже вчена.
Український бізнес при цьому, навіть якби роботодавці мали таке бажання, не має економічної можливості в рази підвищити зарплати співробітникам. Підвищення зарплат має відбуватися паралельно з відкриттям нових ринків, економічним розвитком. При цьому першим важливим кроком може стати значне підвищення мінімалки.
Розмір мінімальної зарплати має становити близько 50% середньої, йдеться у розрахунках Міжнародної організації праці. У ЄС діють жорсткіші рекомендації. Там вважають, що мінімалка має бути на рівні 60% середньої. Отже, якщо виконувати рекомендації Міжнародної організації праці, то мінімалка у 2024-му має становити 10 904,5 грн., а не 8 000 грн. Якщо ж користуватися рекомендацією ЄС, то мінімалка має становити 13 085,4 грн.
В Україні без підвищення зарплат виправити ситуацію на ринку праці після війни не вдасться. Без значного підвищення зарплат українці працюватимуть там, де можуть заробити більше.