Податки для ФОПів та доплати вчителям: які зміни чекають на українців з 1 січня

Разом із новим роком січень приніс Україні низку нововведень: від підвищення податків до ліквідації МСЕК. Зміни відбудуться й на зовнішній арені. Про це повідомляє Hromadske.

Разом із новим роком січень приніс Україні низку нововведень: від підвищення податків до ліквідації МСЕК. Зміни відбудуться й на зовнішній арені. Про це повідомляє Hromadske.

Ліквідація скандальних МСЕК

За кілька днів до нового року президент Володимир Зеленський підписав закон про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 1 січня.

Тепер на українців чекає масштабна реформа: замість МСЕК з’явиться оцінювання повсякденного функціонування. У Міністерстві охорони здоров’я пообіцяли, що шлях до статусу інвалідності значно спроститься, оскільки більшість процесів скоротять. 

Зокрема, передбачаються такі зміни:

  • з процесу виключать лікарсько-консультативні комісії, тож лікар одразу направлятиме на оцінювання;
  • лікар зможе направити на оцінювання пацієнтів із важкими захворюваннями, травмами чи ускладненнями одразу після визначення діагнозу, а не чекати, як раніше, 120 днів лікарняного;
  • дообстеження не зможуть проводити більш як один раз без вагомих причин.

Окрім того, все оцінювання фіксуватимуть в електронній системі, тож документи й дії будуть цифровізовані. Також це дасть змогу мінімізувати корупційні ризики.

Зазначимо, що документи для людей із безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, термін повторного огляду подовжили на 6 місяців. 

Підвищення податків для ФОПів

Від початку року для ФОПів діятимуть нові норми оподаткування, тож підприємців, зокрема, чекають такі зміни:

  • збільшення податків для 1, 2, 4 груп ФОП. Ідеться про військовий збір розміром 10% від мінімальної зарплати (800 гривень);
  • встановлення 1% податку від доходів для ФОПів 3 групи у вигляді військового збору.

Окрім того, у 2025-му повертається обов’язкова сплата Єдиного соціального внеску (цього можна було не робити після початку повномасштабного вторгнення). 

Розмір мінімальної ставки ЄСВ залишиться на рівні 1760 гривень на місяць, оскільки він становить 22% від мінімальної зарплатні, яка наступного року залишиться без змін — 8000 гривень. 

Проте деякі підприємці все-таки зможуть не платити ЄСВ, серед них: 

  • пенсіонери та люди з інвалідністю; 
  • ФОПи з тимчасово окупованих територій; 
  • ті, хто має основне місце роботи, а ЄСВ за них сплачує роботодавець; 
  • ФОПи на загальній системі оподаткування, які не мають доходу.

Щомісячна надбавка вчителям

З початку 2025 року вчителі щомісячно отримуватимуть надбавку до зарплатні. З 1 січня — по 1000 гривень, а вже з 1 вересня — по 2000 гривень. Загалом вчителі матимуть цю надбавку до кінця воєнного стану.

Платні послуги в медзакладах

Також з 1 січня деякі послуги в медзакладах, зокрема ті, які не покриває Програма медичних гарантій, стануть платними. Передусім це потрібно для боротьби з неформальними платежами. 

Так, українці платитимуть у таких випадках: 

  • у разі звернення без направлення лікаря (коли його вимагають); 
  • у разі надання медпослуг за договорами з юридичними особами;
  • у закладах охорони здоров'я сектору безпеки й оборони та Державного управління справами, якщо це пацієнт ззовні;
  • у разі надання медпослуг вдома за бажанням пацієнта, коли це не обумовлено його станом;
  • за можливість обрати лікаря у стаціонарі;
  • за палату з підвищеним комфортом за запитом пацієнта.

Платні послуги мають бути оформленими, а розрахунок за них буде в безготівковій формі.

Водночас надання первинної та екстреної медичної допомоги не потребує жодного направлення. Без направлення безоплатно (якщо лікарня має договір із НСЗУ) можна звернутися і до акушера-гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, педіатра, фтизіатра. Також до переліку входить лікар, під наглядом якого перебуває пацієнт із захворюванням.

Зміни в «автоцивілці»

Українці, які в новому році оформлюватимуть обов’язкове автострахування, робитимуть це за оновленими правилами. Зокрема, ліміти виплат за шкоду життю та здоров’ю зростуть до 500 тисяч гривень, а майну — до 250 тисяч гривень. 

Страховики зможуть самотужки визначати вартість поліса, це залежатиме від персональної історії водія. Очікують, що підвищення ціни становитиме близько 25-30%. Водночас усі категорії пільговиків зможуть отримати 50% знижки.

Загалом законом передбачається поступове підвищення розмірів страхових сум до таких, які є в ЄС, а також розширення застосування «європротоколу».

Відтепер Україна — член МКС

З 1 січня Україна стала 125-ю державою-учасницею Міжнародного кримінального суду — ключового світового органу кримінального правосуддя.

Україна підписала Римський статут іще в далекому 2000 році, проте закон про його ратифікацію президент підписав лише у 2024-му.

Цей статут визначає чотири основні міжнародні злочини: геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочин агресії. Водночас МКС може розслідувати ці злочини, якщо вони скоєні на території держав-членів або їхніми громадянами.

Доєднання до МКС допоможе ефективніше притягувати до відповідальності за злочини, вчинені росіянами на території України, прогнозують в Офісі президента. Також це спростить українцям доступ до спеціального Цільового фонду МКС для потерпілих, що підвищить шанси на отримання репарацій за російські злочини.

Договір з рф про транзит газу більше не діє 

1 січня в України закінчився договір із росією щодо транзиту газу, офіційний Київ неодноразово заявляв, що не продовжить його. Заяви про припинення транзиту викликали обурення в Словаччині. Братислава навіть погрожувала припинити електропостачання до України у відповідь.

Як пояснювали в уряді, відновлення можливе лише на запит Єврокомісії: українською системою будуть транспортувати неросійський газ. Наприклад, Україна обговорювала транзит азербайджанського газу до ЄС.

Зазначимо, що Кабмін до кінця опалювального сезону зобов’язався не змінювати тарифи на газ, так само і з теплом та електроенергією.

Ціни на цигарки можуть зрости

Ще у грудні Верховна Рада підвищила акцизний податок на тютюнові вироби. Цим законопроєктом акциз на цигарки привʼязують до євро, а не гривні.

Очікується, що з 2025 року вартість пачки цигарок зросте приблизно на 40 гривень. Проте президент поки не підписав цей закон.

Як повідомляв MYNIZHYN, якщо Україну змусять підписати перемир’я за несприятливих умов, курс долара може зрости до 49 гривень.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: