10 років тому з’явився iPhone

9 січня 2007 року один із найвпливовіших підприємців на планеті заявив про новий продукт, який мав стати найприбутковішим в історії. Це був, звичайно ж, iPhone. Цей гаджет багато в чому визначив сучасну економіку

9 січня 2007 року один із найвпливовіших підприємців на планеті заявив про новий продукт, який мав стати найприбутковішим в історії. Це був, звичайно ж, iPhone. Цей гаджет багато в чому визначив сучасну економіку


9 січня 2007 року один із найвпливовіших підприємців на планеті заявив про новий продукт, який мав стати найприбутковішим в історії. Це був, звичайно ж, iPhone. Цей гаджет багато в чому визначив сучасну економіку. 

Звісно, є очевидна рентабельність товару: лише дві або три компанії у світі заробляють стільки ж як Apple, лише з продажу іPhone.


Очевидно, що компанія створила нову категорію продукту: смартфон. іPhone і його послідовники придумали річ, якої не було 10 років тому, але тепер її хоче купити більша частина людства. Також iPhone трансформував ринки програмного забезпечення, музики й реклами.
 
Це факти про iPhone, які лежать на поверхні. Ми віддаємо належне Стіву Джобсу та іншим корифеям Apple - ранньому партнеру Стіву Возняку, його наступнику Тіму Куку, далекоглядному дизайнеру серу Джону Айву. Втім, деяких із надважливих дійових осіб у цій історії забули.
 
Запитайте себе: що робить iPhone власне iPhone'ом? Це класний дизайн, зручний для користувача інтерфейс, увага до деталей, робота програмного та апаратного забезпечення. Але під чарівною кришкою iPhone є важливі елементи, які дозволили смартфону стати реальністю.
 
Економіст Маріана Мацукато склала список із 12 ключових технологій, які змусили смартфони працювати:
 
1) маленькі мікропроцесори,
2) мікросхеми пам'яті,
3) твердотільні жорсткі диски,
4) рідкокристалічні дисплеї,
5) батареї на основі літію.
Усе це - апаратне забезпечення. Також є питання мереж і програмного забезпечення.
6) Алгоритм "швидкого перетворення Фур'є" - розумні математичні біти, які дозволяють швидко перетворити аналогові сигнали, такі як звук, світло й радіохвилі в цифрові сигнали, які може обробляти комп'ютер.
7) Інтернет. Смартфон не може бути "розумним" без інтернету.
8) HTTP і HTML - мови і протоколи, які перетворили складний у використанні інтернет на зручну для доступу всесвітню мережу (World Wide Web).
9) Мобільні мережі. Смартфон не зміг би бути "розумним", ба більше, не зміг би працювати взагалі.
10) Системи глобального позиціонування або GPS.
11) Сенсорний екран.
12) Siri - агент штучного інтелекту, який викликають за допомогою голосу.
 
Усі ці технології є важливими компонентами, які дозволяють працювати не тільки iPhone, але й будь-якому смартфону. Деякі з них не просто важливі, а й необхідні. Але коли Маріана Мацукато зібрала цей список технологій й переглянула його, дещо її справді вразило.


Основоположником у розвитку iPhone не був Стів Джобс. Кожну із цих 12 ключових технологій допомагали створити уряди.

Деякі з цих випадків відомі. Багато хто знає, що всесвітня мережа з'явилася завдяки серу Тіму Бернерсу-Лі. Він був інженером-програмістом, який працював у CERN у дослідницьому центрі в Женеві.
 
Інтернет спочатку називали Arpanet - це була мережа комп'ютерів, яку профінансувало міноборони США на початку 1960-х років. GPS, звичайно ж, був військовою технологією, яку розробили під час холодної війни і відкрили для цивільного використання тільки у 1980-х роках.

Інші приклади є менш відомими, але й не менш важливими.
 
Алгоритми "швидкого перетворення Фур'є" дали можливість перейти від телефонів, телевізорів і програвачів, які працювали на аналогових сигналах, у світ, де все перетворюється на цифрову форму й може зчитуватися за допомогою комп'ютерів - на кшталт iPhone.


Смартфони неможливо уявити без сенсорних екранів. Винахідник такого екрану пан Е.А.Джонсон був інженером і перші дослідження проводив, коли працював у Британському інституті радіолокації, який підпорядковувався уряду.

Згодом технологію Multitouch комерціалізували дослідники з Університету штату Делавер у США - Уейн Уестерман і Джон Еліас, які продали свою компанію Apple.
 
Дівчина Siri зі штучним голосом

Ще у 2000 році, за сім років до першого iPhone, міноборони США на замовлення Стенфордського дослідницького інституту розробити прото-Siri - віртуального помічника в офісі, який міг допомогати військовослужбовцям виконувати свою роботу.
 
До проекту залучили 20 університетів, які працювали над необхідними технологіями. Згодом до проекту втрутилась Apple і заплатила за розробку невідому суму.

Історії жорстких дисків, літій-іонних батарей та рідких кристалічних дисплеїв - подібні.


Щоразу технологія з'являлася завдяки генію науки та підприємництву в приватному секторі. Утім, американський уряд сам залучав великі кошти до розвитку технологій.

Звісно, американські військові не вигадали iPhone. Ці технології стали можливими завдяки комерціалізації приватного сектору. Але також було держфінансування. Уряд ризикував, аби зробити всі ці технології можливими.
 
Немає жодних сумнівів, що Стів Джобс був генієм. Один із його проектів, анімаційна студія Pixar. Вона змінила світ фільму, коли випустила цифровий анімаційний фільм Toy Story.
Навіть без сенсорного екрану й інтернету з алгоритмами "швидкого перетворення Фур'є", Стів Джобс створив би щось надзвичайне.
 
Але це не була б така приголомшлива річ на весь світ, як iPhone. Швидше за все, вона була б як Woody і Buzz - чарівна іграшка з його мультфільму.

bbc.com

 
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: