Зернові культури є найнеобхіднішими і незамінними продуктами для харчування людей, оскільки без них неможливо виготовити хлібобулочні вироби, крупи, макарони та іншу кондитерську продукцію, яка входить в щоденний раціон кожної людини.
Крім того, вони є фуражною сировиною для годівлі тварин, які в свою чергу, забезпечують нас їжею тваринного походження. Саме тому, збереження зібраного урожаю зернових культур є одним з головних чинників стабільної продовольчої безпеки кожної держави.
Необхідність застосування елеваторів
Зібране зерно неможливо відразу пустити на переробку, перш за все його необхідно довести до певних кондицій, тобто очистити та висушити. Для вказаних цілей використовують спеціалізовані зерносховища, де зібраний з полів урожай надійно захищений від впливу природних чинників: вітру, дощу, підземних ґрунтових вод та біологічних факторів (різноманітних гризунів та птахів). Крім того, на елеваторах зерно проходить знезараження і перебуває під постійним наглядом спеціалістів в процесі тривалого зберігання.
Вартість зерна постійно коливається в залежності від пори року, найдешевше зерно в період жнив, найдорожче – навесні. Збереження зерна на власних елеваторах до весни збільшує його ринкову ціну та підвищує конкурентоспроможність виробника. Власне зерносховище life-bud.com.ua/obladnannya/zernoskhovyshcha економить кошти виробника зернових культур, убезпечує його від необхідності чималих витрат на оренду приміщень на елеваторах. Крім того, витрати на будівництво елеваторів досить швидко себе окупають.
Технологічні особливості конструкції та роботи елеватора
Принцип побудови елеватора доволі простий – це капітальне приміщення або резервуар (силос) для зберігання зерна, де підтримується оптимальний температурний режим та вологість. Кожен резервуар обладнаний потужною системою вентиляції повітря, завдяки чому є можливість досушування зерна до необхідних кондицій, що є надто важливим при тривалому зберіганні зерна. Проте з метою економії коштів, доцільніше все ж таки закладати на зберігання заздалегідь висушене зерно, оскільки система примусового досушування потребує значних фінансових витрат.
Зведення капітальних споруд для зберігання зерна надто затратне, набагато економніше придбати та змонтувати зерносховища (силоси). За технічними особливостями силоси розрізняються:
- за матеріалами для виготовлення – з гофрованого або плоского металевого листа;
- за місткістю – від 100 до 16 000 тон;
- за розміщенням – горизонтального чи вертикального типу.
Горизонтальні елеватори за формою нагадують звичайні ангари. Вертикальні силоси – це циліндри, що вміщують таку ж кількість зерна, що й ангари, проте займають значну меншу площу, а їх монтаж можливо провести в найкоротші терміни.
Для зручності використання та мінімізації часу простою (очікування) автотранспорту до зерносховищ повинні бути обладнані зручні під’їзні шляхи та влаштовані місця для розвантажування автомобілів.