Звідки у харчовому спирті беруться домішки?
Ви здивуєтесь, але якщо почати серйозно задаватися питаннями, пов'язаними з темою спиртних напоїв та їх впливу на організм людини, можна незабаром переконатись, що насправді було проведено напрочуд мало досліджень щодо впливу сировини, інгредієнтів та методів виробництва на остаточний склад та якість різних марок алкоголю.
Тобто, точних наукових даних про те, яку саме сировину слід використовувати, щоб отримати напій із заданими характеристиками, накопичено не так багато, як хотілося б.
Хоча досить точно визначено, чого ми не хотіли б бачити у спиртних напоях. Адже, як правило, вся проблема не в самому етиловому спирті (головному інгредієнті будь-якого алкоголю), а в тих домішках, що неминуче присутні в остаточному продукті.
Тобто отримати саме чистий спирт зовсім не просто. Завжди і в усі часи була присутня необхідність додаткового очищення, виділення саме спирту із суміші різних хімічних речовин, далеко не всі з яких нешкідливі для організму людини.
Залежно від того, з якої сировини, якими методами та на якому обладнанні вироблявся спирт, «на виході» крім власне етилену, ми можемо отримувати цілі букети різних домішок, включаючи такі токсичні, як метилен, сивушні масла і навіть свинець!
Причому, ми, наприклад, досить добре знаємо, що менше шкідливих домішок (того ж метилену) буде у спирті, який виготовлений із зернової сировини. Так отримують найкращі сорти харчового спирту. Але щоб із них вийшов дійсно якісний харчовий етиловий спирт, типу того ж пр сорту «Пшенична сльоза», його все одно доведеться ретельно очистити.
Але саме з такого спирту можна зробити горілку, яка буде приємна на смак та не викликає ніякого погіршення самопочуття! Але в виробництво такого спирта треба вкладати багато коштів та знань, тому якісні харчові спирти на кшталт «Пшеничної сльози», як то кажуть, не розливають на кожному розі.
Тоді, як харчовий етиловий спирт вироблений, наприклад, з картоплі, обходиться у виробництві куди дешевше, та зробити його легше. Хоча й винаходження цієї технології було справжнім проривом у двадцяті роки двадцятого століття.
Найгірше в картопляному сприті те, що він містить більше токсичного метилену, який потрібно додатково видаляти.
Як деякі виробники можуть приховувати неякісний спирт у своїх напоях?
Враховуючи, що нинішні технології дозволяють отримувати спирт із різних видів сировини, ми можемо тільки здогадуватися про всі можливі варіанти справжнього хімічного складу багатьох спиртних напоїв різного походження, які можна купити в нашій країні.
І це ми говоримо лише про виробництво чистого спирту. Що ж тоді говорити про такі складні напої, як коньяки, бренді, віскі та різні вина, в яких склад домішок і становить головну суть самого напою?
Адже не всі домішки шкідливі! Наприклад, ті ж коньяки можуть відрізнятися у 35-37 разів більшим вмістом домішок, ніж горілка. Але видаліть із коньяку все те, що він отримав із дубової бочки, в якій він зберігався, що від нього залишиться? Саме тому, знаючі люди завжди говорили, що до різного роду «кольорових» спиртних напоїв слід ставитися з особливою увагою. Багато хто з тих напоїв дійсно надзвичайно гарний і цікавий, тут і сперечатись нічого, але ви повинні бути точно впевнені, що саме потрапило до вас в руки.
Завжди варто пам'ятати, що у спиртних напоях бувають домішки, які нам абсолютно не бажані. І в напоях, що мають свій колір, якийсь свій особливий смак та аромат, ці домішки помітити складніше. Особливо, у наш час хімічних барвників та ароматизаторів.
Навіть думка, що напої з низьким вмістом алкоголю завдадуть менше шкоди вашому здоров'ю, є абсолютно помилково. Бляшана банка, ароматизатори та велика кількість цукру можуть приховати від вас навіть характерний різкий хімічний присмак метилену, який ви точно відчули б у чистому спирті.
Тому огида більшості людей до дешевої випивки видається логічною. Бо воно не тільки має неприємний смак і може викликати особливо жахливе похмілля, а й містить певний елемент обману, який неприємний ще й у моральному плані.
Які алкогольні напої є найбільш небезпечними?
Звичайно, найчастіше найнебезпечнішими напоями на ринку є спиртні напої кустарного приготування.
Надмірна дешевизна і невідоме походження іноді можуть прямо і прозоро натякати на те, що вже це зілля дійсно згубно подіє на ваш організм. Кустарні алкогольні напої завжди виробляються без нагляду та контролю якості, інколи – в антисанітарних умовах, без дотримання будь-яких норм. Крім погано очищених домішок, що потрапили в продукт через застосування неякісної сировини та недотримання технологій, той же отруйний свинець може потрапити в напій через недостатню чистоту та низьку якість обладнання.
Деякі злочинно недобросовісні виробники самі додають до своїх напоїв такі речовини, як розчинник для фарби або технічний спирт. Адже достатньої міцності напою вони досягти часто не можуть (або не хочуть) чи спеціально розводять напої водою, щоби отримати їх більшу кількість, після чого «наздоганяють градус» такими ось брудними у всіх сенсах способами.
Чи тільки відверто «самопальний» алкоголь небезпечний?
Але, на жаль, у наш час навіть очевидні ознаки кустарного виробництва не є надійним провісником можливої небезпеки. Навіть вино чи віскі у пляшці з гарною етикеткою можуть виявитися такою ж «бодягою».
Наприклад, станом на 2015 рік виробник віскі Jack Daniels отримав дані, щодо 30 відсотків усієї брендової випивки в Китаї насправді було підробкою. Подумайте над цим, коли зберетеся закупитися улюбленим віскі у невідомого продавця.
Місце для невеликого парадоксу
На жаль, часто висока ціна напою означає не його реальну якість, а ефективність маркетингу. І бажаючих паразитувати на чужих рекламних бюджетах та репутації навкруги більш ніж достатньо.
Як не парадоксально, якісний харчовий етиловий спирт, придбаний у надійного продавця, буде відносно недорогим, але – якісним алкоголем цілком зрозумілого походження та складу. Варіантів того, як приготувати з нього ту ж горілку чи настоянку існує безліч. Просто зайдіть в інтернет та почитайте.
Зрозуміло, хтось може сказати, що наші натяки – це вже крайність, яка віддає луддизмом.
Та й ми і ні на чому не наполягаємо. Але сама думка щодо такого обороту питання зв'язку ціни алкоголю та його якості здається нам цікавою і навіть дещо оригінальною.
Ну а так, звичайно, як казали мудреці давнини: «Хто попереджений, той озброєний!» Будьте уважні та здорові! Всіх благ!