Завантаження ...
banner
banner

Щедрий вечір: традиції та історія свята

Щедрий вечір: традиції та історія свята фото

Щороку українці відзначають Щедрий вечір. У цей день прийнято готувати щедру кутю. В народі це свято називають Маланка – на честь святої Меланії, яку вшановують цього дня. Раніше це свято відзначали 13 січня, але у цьому році дата святкування змінилася. Це пов'язано з тим, що Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новоюліанський календар. Тепер парафіяни ПЦУ відзначають день святої Меланії та Щедрий вечір на 13 днів раніше – 31 грудня, - пише zn.ua.


Історія та традиції свята

Щедрий вечір, або Маланку відзначають напередодні Нового року та Дня святого Василя. Святкування Маланки походить від стародавнього звичаю. Меланка-Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про наступні урочистості та справити гостини, які в народі так і називають — гостини Меланки. В українській народній традиції обряди об'єдналися у свято Меланки.

На свято у деяких регіонах була традиція «водити Маланку» – перевдягатися у фольклорних персонажів та тварин. Зазвичай, це робили хлопці, які одягали маски тварин та ходили від хати до хати з  бажаючи господарям доброго здоров’я та щедрого врожаю.

У Щедрий вечір діти, дорослі та молодь збиралися разом та співали щедрівки, ходячи від дома до дому. Господарі пригощали щедрувальників ласощами або давали їм гроші. За народним повір’ям, спів щедрівок захищав від нечистої сили.

В цей день прийнято було готувати щедрий стіл, на якому головною стравою була кутя. Також на стіл подавали пиріжки, вареники, млинці. Господині на Щедрий вечір готували страви зі свинини, оскільки ця тварина символізувала достаток.

Що не можна робити на свято

В народі у давні часи діяли певні заборони в цей день. Зокрема, не можна лаятися, лихословити, пліткувати на свято.

У Щедрий вечір заборонялося позичати гроші та давати в борг. Також на свято не можна рахувати монети. Вважалося, що це може призвести до злиднів.

На свято не можна одягати старий або темний одяг.

В цей день також заборонялося ворожити.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: