Завантаження ...
banner

Міська та районна лікарні – про зміни з 1 квітня

Ніжинська міська і Ніжинська районна лікарні — поруч. Міська визначена як опорна (серед 9 опорних лікарень області). А районна лишилась просто районною, повідомляє gorod.cn.ua. — Ніжинська міська лікарня тепер ще

Ніжин, лікарні, кошти, медреформа

«Завжди конкурували»

Ніжинська міська і Ніжинська районна лікарні — поруч. Міська визначена як опорна (серед 9 опорних лікарень області). А районна лишилась просто районною, повідомляє gorod.cn.ua.
 
— Ніжинська міська лікарня тепер ще більший ваш конкурент, — звертаюся до генерального директора комунального некомерційного підприємства «Ніжинська центральна районна лікарня» Юрія Солодька.
 
— Можна й так сказати. Ми завжди конкурували. Раніше ми справлялися. Як буде далі, побачимо. Опорні лікарні. Я сумніваюся, що їм виділятимуть більше коштів.

Ніжин, лікарні, кошти, медреформа
Олександр Костирко 
 
— Ніжинська районна заздрить вам? — розпитую генерального директора комунального некомерційного підприємства «Ніжинська центральна міська лікарня ім. М. Галицького» Олександра Костирка.
 
— «Швидкі» туди возити не будуть. У плановому порядку хворі звертатимуться.
 
Там нова лікарня, — порівнює. — Будівля по типовому проекту. У нас стара будівля. Потрібен сучасний хірургічний корпус.
 
Засновником нашої лікарні є міська рада, міська громада. Перше — будь який засновник повинен дбати про лікарню. Друге — ми повинні самі зароблять. Гроші йтимуть за пацієнтом.
 
Національній службі здоров’я України ми запропонували пакети за 7 напрямками.
 
Перший. Хірургічна допомога. Хірургія, травматологія, ЛОР-відділення з очними ліжками, хірургія №2, де онкологія і урологія. Другий. Пакет нехірургічної допомоги — педіатрія, інфекція, неврологія, терапія і кардіологія. Третій — амбулаторно-поліклінічна допомога. Четвертий. Надання допомоги хворим з інсультами. Ніжину і прилеглим районам. Цілодобово працюють лікарі-анестезіологи, цілодобово рентген, лабораторія. П’ятий. Відділ гастроскопії. Рання безкоштовна (!) діагностика пухлин, лікування патології шлунка. Шостий. Лікування ВІЛ-інфекцій. Безкоштовно, держава виділятиме. Сьоме. Плануємо психоневрологічну допомогу. В умовах стаціонарного відділення. У планах співпрацюти с НСЗУ по мамографічному напрямку. Дещо необхідно докупити. Оцифровувач потрібен для знімків, щоб укласти договір.
 
Буде базова ставка — гарантована сума грошей, яка даватиметься у будь-якому разі. Хоч заробимо, хоч ні. Приблизно 60 відсотків від попередньої медичної субвенції. Наприклад, була субвенція 35 мільйонів, 60 відсотків — це 21 мільйон. Якщо не буде вистачати, просіть в органів місцевого самоврядування. Але є різні громади. На щастя, Ніжин допомагає лікарні. Вони мене чують.
 
«Не знаємо, скільки заробимо»
 
З 1 квітня змінюються умови фінансування лікарень. Національна служба здоров’я України відшкодовуватиме за послугу (операцію, обстеження і т. д.). Як зміняться заробітки лікарів? Адже тепер, якщо брати офіційну зарплату, вони заробляють копійки.

Ніжин, лікарні, кошти, медреформа
Віктор Боришкевич
 
— Якщо з чергуваннями, до 5 тисяч гривень, — додає травматолог Ніжинської міської лікарні Віктор Боришкевич. — А молодь, яка приходить, 3800-3900. Прогодувати сім’ю на такі кошти неможливо.
 
— Не знаємо, скільки заробимо, — розповідає генеральний директор комунального некомерційного підприємства «Ніжинська центральна міська лікарня імені М. Галицького» Олександр Костирко. — До квітня працюємо, як працювали. Отримуємо медичну субвенцію, фінансування з місцевого бюджету. З 1 квітня буде перехідний період.
 
— Хто зробить більше операцій, зароблятиме більше?
 
— Операцію зробити — це 60 чи 70 відсотків справи. Людину ще треба виходити. І отримати кінцевий результат. Зробив і на третій день виписав, і тебе нічого не цікавить, це не те. Треба, щоб перелом зрісся, рана загоїлася.
 
— Для пацієнта, кажуть, усе буде безплатно?
 
— Питань багато. Доводять вартість послуги, а ми не знаємо, з чого вона складається. Що туди входить. Харчування, робота працівників. Але яка посадова ставка. Яка вартість самої роботи лікаря. Скільки медикаментів входить у цю вартість. Не знаємо. Ми хвилюємося, чи вистачить. Щоб ми не були останньою ланкою у питанні на кшталт, чому ти виписав додаткові ліки, які треба купити.
 
«Населення зменшилося на 41 відсоток, а ліжка — на 78. Та фінансового покращення це не дало»
 
Юрій Солодько, генеральний директор Ніжинської районної лікарні, екедепутат обласної ради, показує підрахунки: — У 1989 році населення Ніжинського району було 45 тисяч 600. На 2019 рік лишилося 26 тисяч 600. Зменшилося на 40,7 відсотка. За ці роки весь час скорочувалися ліжка. На 78 процентів.
 
Ніжин, лікарні, кошти, медреформа
Юрій Солодько
У 1989 році, для прикладу, по усіх відділеннях у кожної старшої сестри стояла шафа, наповнена медикаментами. Коли людина поступала у лікарню, вона не купляла ліків, усе було за рахунок держкоштів. Тричі на день годували, з м’ясом. Апаратура постачалася. Санітарний транспорт як мав оновлюватися, так і оновлювався. (Я починав роботу на «швидкій допомозі» у 1983 році.)
 
І це в той час, коли колосальні кошти йшли на утримання армії, дружніх режимів.
 
Суми витрачалися не на благо людей. Але лікування було безкоштовним. Залишалися гроші на охорону здоров’я.
 
Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №8 (1762), 20 лютого 2020 року