Завантаження ...
banner

Під кінець каденції депутати згадали про «Пролісок»

"У нас гляньте - у 16-18-19 роках поміняні вікна, вхідні двері, покрівля, у клубі їдальня, самі подивитесь..." - водить руками по об'єктах на території дитячого лікувального санаторію "Пролісок" (Ніжинський р-н)

санаторій

"У нас гляньте - у 16-18-19 роках поміняні вікна, вхідні двері, покрівля, у клубі їдальня, самі подивитесь..." - водить руками по об'єктах на території дитячого лікувального санаторію "Пролісок" (Ніжинський р-н) Надія Олексіївна Андрук. Тут вона працює від самого відкриття закладу, ось вже 42 роки. Вона - місцевий секретар та інспектор з кадрів. Останні кілька місяців жінка здебільшого займається тим, що водить екскурсії по санаторію для депутатів, журналістів та чиновників. Бо з березня дітей тут не було.

"Пролісок" – побудований за часів СРСР дитячий лікувальний санаторій у Чернігівській області. Попри усі згадані ремонти сам заклад справляє доволі безрадісне враження. Важко уявити, що розповіді місцевих працівників про те, що дітям тут подобається - реальні.

Надія Олексіївна далі водить візитерів - знімальну групу з Чернігова з видання "Чернігівщина: події і коментарі" по корпусах. Показує лікувальні кабінети - тут кисневі коктейлі робили, тут інгаляції, тут - тубус-кварц, там - лазерна терапія. Усе старе, ще радянське, проте накрите тканиною. Задля збереження. А ось і ванні кімнати, кахлі ще "рідні", тобто їм більш ніж 40 років. Ремонту тут не було. Зі свіжого хіба що банні шторки.

Більш-менш свіжою у лікувальній частині є душова. Тут новіша сантехніка, вікна, є установка для душу Шарко. Але і душова поступово занепадає - нещодавно білі кахлі тепер руді: вони вкрилися іржею від води. До того ж, душ тут дітям доводиться приймати всім разом, як в армії. Та і з гарячою водою бувають перебої.

Житлова частина санаторію має часткові ремонти, які зроблені хаотично. На другому поверсі, де проживають молодші діти, відремонтований коридор, закуплені деякі меблі. У парі кімнат – встановлений новий унітаз та раковина. Все інше - підлога, стеля, тумбочки, панцирні ліжка, шифонери – все радянське та давно відслужило своє. Жодного Wi-Fi чи телевізора, немає і натяку на сучасні розетки, необхідні для заряджання гаджетів. З нового тут хіба що протипожежна сигналізація.

- Встановили через необхідність, - сумно зітхає пані Андрук.

Адміністрація закладу визнає: санаторій конче потребує значного фінансування. Та де це взяти? "Пролісок" кілька місяців є таким собі чемоданом без ручки, куди його подіти та що з ним робити - не знає ніхто. Перед виборами деякі депутати згадали про «Пролісок». Але де вони були попередні 5 років? Заклад занепадає вже десятки років, буквально заростаючи лісом.

Задорогий для всіх

Санаторій "Пролісок" - це заклад обласної ради. І до 1 квітня його утримували за кошти державної субвенції на охорону здоров’я. Кошти на утримання доволі серйозні.

Тим важче уявити, що на комплекс, який нині перебуває у жалюгідному стані, торік витратили 18 млн грн. Тут за штатом - майже три десятки медсестер, загальна кількість працівників – більше 120 осіб.

Заробляти кошти санаторій не може: тут оздоровлюються діти за направленням лікаря. Дітей депутатів та чиновників тут не бачили.

В Управління охорони здоров'я Чернігівської облдержадміністрації не приховують: після того, як на рівні держави відмінили медичну субвенцію - заледве вдалося нашкребти 1,5 млн грн на зарплати працівникам "Проліску". Кошти знайшли теж "з боєм": їх забрали з видатків, передбачених на … оздоровлення дітей. Тобто, замість придбання путівок на море дітям із незабезпечених сімей, кошти віддали персоналу закладу, який вже півроку не працює.

За липень і серпень платити нічим. І де взяти гроші – депутати не пропонують. Невже знову забрати решту коштів, передбачених на путівки ля дітей на море?

А як у сусідів? В інших регіонах України з дитячими медичними санаторними закладами ситуація не краща. Сусіди чинять радикально - заклади ліквідовують, а майно виставляють на продаж. На Чернігівщині ж врахували суспільний резонанс і важливість закладу для місцевої громади: є бажання зберегти установу. Перші кроки для цього вже зроблені.

Нещодавно у "Проліску" змінили керівництво - попередня очільниця Раїса Ярешко 8 років керувала закладом. Її роботою були незадоволені всі - від обласної ради до трудового колективу. Тож, влітку нова в.о. директора - завідувач педіатричним відділенням Ірина Максютенко приступила до нових обов'язків, розповідає Надія Андрук. З її появою трудовий колектив пов'язував чимало сподівань, але... очікуваних змін на краще не сталося.

З санаторію на вибори

Нині санаторій "Пролісок" замість лікувального об'єкту перетворився на опцію для передвиборчої кампанії. Окремі депутати, враховуючи близькість місцевих виборів, вирішили, що заклад - чудова тема для показової боротьби.

Керівник фракції "Укроп" в обласній раді Андрій Віротченко не приховує: він давно цікавиться санаторієм. Ба навіть більше - знімальну групу з Чернігова пропускали на територію закладу за його розпорядженням. Він особисто стояв біля воріт. Також депутат, разом з власною прес-групою, супроводжував мас-медіа під час екскурсії, не відстаючи ані на крок. Було схоже на те, що їх більше цікавили матеріали чернігівців, аніж сам санаторій та його проблеми.

 

- У нас в області тільки два таких заклади: у Чернігові санаторій "Зелений гай" та "Пролісок" у Ніжині. Тобто, закрити його ми не можемо. Якщо ми його закриємо на пару днів, а люди підуть на біржу - то колектив трудовий ми тут не зберемо. Запропоновано на штат лишити 6-8 людей: охоронці, директор та головний бухгалтер. Ви бачите, яка тут територія, вона не вся огороджена. Як ці люди можуть утримати даний заклад? – каже депутат.

Пропозицій де взяти гроші на утримання закладу пан депутат не озвучує. Віротченко говорить, що ініціював створення депутатських робочих груп в обласній раді, які б мали вивчати ситуацію з "Проліском". Депутат вважає: для виплат зарплат персоналу "Проліска" цього року цілком вистачить 3-3,5 млн грн. Мова ж про оздоровлення дітей не йде. Тобто пропонується замість оздоровлення просто виплачувати зарплату працівникам непрацюючого закладу.

Свою увагу до справ санаторію депутат пояснює ностальгією: колись відпочивав тут тричі. Дуже вже тоді сподобалося. Зараз він сам батько, у нього підростає восьмирічний син, який зараз перебуває на літньому відпочинку. У іншому таборі.

- А він був тут? - цікавимося.

- Та він іще... замалий... - відмахується обранець.

У розмову втручається охоронець, Іван Бородавко, який зауважує: у "Проліску" приймають на відпочинок дітей віком від 6 років.

 

Також «Проліском» зацікавився депутат фракції "Батьківщина" Сергій Пащенко. Він теж приїхав у "Пролісок", за дивним збігом обставин саме у той момент, коли там перебувала знімальна група з Чернігова.

Днем пізніше Сергій Пащенко та Андрій Віротченко разом з депутатами Іриною Грозенко («Наш край»), Дмитром Блаушем (Радикальна партія Ляшка) та Сергієм Сергієнко (Блок Петра Порошенка) знову висловили свою думку щодо санаторію, але вже на прес-конференції: вимагаємо від обласної адміністрації знайти кошти для фінансування «Проліску».

«Пролісок» не закривають

В обласній адміністрації прокоментували ситуацію навколо дитячого санаторію «Пролісок»: заклад намагаються зберегти. Про це в коментарі повідомила заступниця голови обласної адміністрації Наталія Романова. За її словами, проблема складна, і вона склалася по всій країні.

«У держави змінився підхід до санаторного лікування. Воно більше не фінансується за кошти медичної субвенції. В інших областях дитячі санаторії виставили на продаж, - сказала Наталія Романова. – Ми хочемо зберегти заклад і знайшли для цього резерви. Ми зберігаємо юридичну особу та 19 посад, які будуть працювати і збережуть заклад з тим, щоб в будь-який час ми могли відновити його роботу. Решту тимчасово пропонуємо перевести на біржу з тим, щоб люди отримували ті ж самі кошти, але вже за рахунок держави. Департамент фінансів вже профінансував 1,9 млн грн на оплату праці робітникам «Проліску», з врахуванням компенсаційних».

В обласній адміністрації підготували три варіанти вирішення проблеми «Проліску», які планують озвучити найближчим часом.

Автор: Чернігівщина: події і коментарі