22-23 травня у Ніжині відбувся літературно-мистецький фестиваль

Цей фестиваль проходить всьоме, проте цього року захід був особливий. Як змінився фестиваль, що було цікавого, ми дізналися в куратора проекту Тетяни Винник.

Цей фестиваль проходить всьоме, проте цього року захід був особливий. Як змінився фестиваль, що було цікавого, ми дізналися в куратора проекту Тетяни Винник.



“Територія Гоголівка. Перезавантаження». Цей фестиваль проходить всьоме, проте цього року захід був особливий. Як змінився фестиваль, що було цікавого, ми дізналися в куратора проекту Тетяни Винник.

Тетяно, цього року Літературно-мистецький фестиваль “Гоголівка” змінив свою назву.
 
У назві “Територія Гоголівка. Перезавантаження» відображається концепція фестивалю. Ми змінили формат, тому й переназвали його.
 
Який формат сучасного заходу?
 
Раніше фестиваль  проводився в одному приміщенні – це Музична школа або БДЮ. Цього разу ми вирішили змінити локацію, точніше – локації заходів. Ми проводили зустрічі, охопивши  центральну територію міста, робили презентації у ресторанах “Гоголь”, “Боївка” та “Gangster Pub”, також у приміщенню хореографічної школи “Ритм”. У закладах відпочинку проводилися презентації книжок молодих поетів, а для дітей відбувався фестиваль із подарунками та зустрічами із сучасними митцями.


Відкриття фестивалю

Відкриття фестивалю відбулося  біля Пам’ятника Героям Небесної Сотні. Це були вуличні читання, які у програмі називалися “Патріотична Гоголівка”.  Нас привітав заступник міського голови Олег Баранков, також виступив священник і науковець Олександр Мороз. Цю локацію ми обрали не тому, що зараз модно згадувати Героїв, а тому, що це місце у місті – намолене. З тих страшних подій на Майдані і по сьогодні священники різних конфесій у місті (крім священників московського патріархату) щодня молилися тут за живих і мертвих, за мир в Україні. Тому для організаторів проекту було важливо, аби ми почали свої виступи саме тут, пам”ятаючи про тих воїнів, які дали нам можливість зараз читати поезію і слухати музику. А це тисячі українських чоловіків, серед яких багато й ніжинців, які віддали життя за це. 


По темі: Відкриття літературно-мистецького фестивалю "Територія Гоголівка. Перезавантаження"

“Патріотичні читання” – це масовий захід, вулична акція, мета якої – показати пересічному ніжинцю сучасне мистецтво: поезію, музику і роботи майстрів, залучивши до цього роцесу, але не нав”язуючи, примусово не зганяючи в аудиторії. Хто хотів – зупинявся, навіть читав свої тексти, а кому було байдуже – проходив, але жодного примусу не було.
 
Це й виділяє фестиваль цього року. Змінився його формат і концепція.

Переконана: тільки демократичним шляхом ми спонукаємо пересічну людину полюбити мистецтво, бо ми пропонуємо альтернативу сучасній попсі, яка лунає скрізь. Хотілося, щоб ті, хто прийшов відпочити, слухали так само легко і з задоволенням вірші і музику українських поетів і виконавців, а не російську попсу жахливої якості. Якщо ми якісно піднімемо рівень заходів у місцях відпочинку – ми піднімемо рівень і культури цих людей.


Мирослав Лаюк, Вано Крюґер, Ігоря Астапенка 
 
Просвітництво і благодійність – провідні ідеї фестивалю?
 
Для студентства ми пропонуємо ознайомлення із сучасною літературою. Було представлення “Ніжинської літстудії”, відбулися презентації книжок Олени Степаненко “Четверта радість”, Сергія Прилуцького – "Дегенеративний словник" та "Герой епохи стабільності", презентація поетичної збірки Сергія Пантюка "Мовизна”, презентація збірок Алли Миколаєнко «Корекція зору» та «Наперсток для відьми”, був захід “Чотири поети – чотири книжки: це презентація книжок Олега Коцарева ("Цирк"), Вано Крюґер "Зіґґі Фрейд & Ктулху", Ігоря Астапенка ("Щільник") і Мирослава Лаюка "Метрофобія", презентація збірки Заза Пауашвілі “Регіна Ольсен”, відбувся поетичний вечір поета, який вже довгий час перебуває в зоні АТО, Олега Короташа “Поет без імперії”, презентував свою “Червону книгу” Дмитро Лазуткін. Відбувся вечір-слем містичної музики та поезії “Крейдяне коло”. Серед поетів, крім тих, кого вже азвала, брали участь Юрій Чабан, Дияк Яніна, Богуслав Поляк, Майданюк Денис, Микитюк Остап, Мечеслав Рисич, Строкань Юрій, Гадзинський Ярослав, Наталія Бельченко та інші.

Виступали й музичні гурти Electro Folk Group KOLO DIY, "Ахіллес і Черепаха", “Ліс”, співачки Solomiа та Христина Халімонова. Вдячна хенд-мейдерам та майстрині Ірині Козловій. “Дитячий простір” у перший день фестивалю був сповнений зустрічей для педагодів, бібліотекарів, батьків та дітлахів.

Серед заходів – презентація видавництва “Фонтан казок” у школі № 15, зустріч із бібліотекарями та вчителями у Будинку книги, лекція письменника та видавця Івана Андрусяка “Роль книжки у вихованні дитини” перед батьками, презентація  книжок та зустріч із письменниками Іваном Андрусяком та Сергієм Пантюком у садочку № 17. Два дні діяв книжковий ярмарок від видавництва “Фонтан казок”, де можна було придбати сучасну літературу для дітей. Другий день – це зустрічі із сучасними поетами - Іваном Андрусяком, Сергієм Пантюком Оксаною Куценко та Олесею Мамчич.


"Ми любимо читати книги"
 
А кого з дітей ви запрошували?
 
Ми робили це свято для дітей обдарованих, сімей багатодітних, дітей соціально-уразливих категорій, для дітей із сімей, батьки яких загинули в АТО, дітей із сімей переселенців (внутрішньо-переміщених осіб). І всі бажаючі долучилися до заходу.

По темі: Дитячий простір "Території Гоголівка"
 
А хто допомагав створити цей захід?
 
Байдужими залишилося студентство та університет міста. Шкода, адже цей фестиваль – молодіжний. Захід відбувався за підтримки Департаменту сім”ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА, відділу у справах сім”ї та молоді виконкому Ніжинської міської ради, Управління культури і туризму Ніжинської міської ради, Народного депутата України Владислава Атрошенка, депутата Ніжинської міської ради Дзюби Сергія, голови Ради підприємців Ніжина Олександра Гришкевича.

Я дякую пізнавальному центру «Дитяча Світлиця», пізнавальному центру "Умка", приміщенню хореографічної школи “Ритм”, журналам “Крилаті” та “Однокласник”, видавництвам “Смолоскип”, “Букрек”, “Фонтан казок”, ресторанам “Гоголь”, “Боївка”, “Gangster Pub”, фабриці м”якої іграшки “Копиця”, Асоціації підприємців  Ніжинщини, молодіжному парламену та творчій молоді міста Ніжина. Всім величезна подяка за небайдужість!
 
 
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: