Завантаження ...
banner

Як функціонує служба зайнятості в умовах воєнного стану

6176baef31b0c.jpeg

Директорка Чернігівського обласного центру зайнятості Лідія Падалка розповідає, яка ситуація в області з працевлаштуванням. Кількість безробіних з 10,5 тисяч збільшилась на сотню (цифра на 10 травня). Найбільше – у місті Чернігові (2134), на Прилуччині (914), найменше – у Ріпкинському районі (193). З початку воєнної агресії безробітними стали 3,4 тисячі громадян області.

Серед них переважають продавці, оператори котелень, підсобні робітники, прибиральники, водії, кухарі. Є й бухгалтери та охоронники. Через об’єктивні причини, попит на робочу силу суттєво скоротився. До 24 лютого роботодавцями було заявлено до трьох тисяч вакансій. Надалі багато пропозицій було знято. На 10 травня в базі даних обласної служби зайнятості налічується лише 368 актуальних вакансій – у 3,5 раза менше, ніж на початок воєнної агресії. На кожне вільне робоче місце претендує 29 осіб (проти 8-ми на 24 лютого).

Наразі найбільш затребуваними у роботодавців є трактористи-машиністи сільськогосподарського господарства, водії, електромонтери, слюсарі-ремонтники, електрозварювальники, підсобні робітники. Також в області затребуваними є лікарі та швачки.

Як повідомляє Лідія Падалка, середній розмір оплати праці в розрахунку на вакансію становить 8430 грн. Проте, серед наявних на сьогодні пропозицій від роботодавців є й високооплачувані. Приміром, майстер будівельних та монтажних робіт, тракторист-машиніст, водій автотранспортних засобів із заробітною платою 20000 грн; 24000 грн пропонують головному бухгалтеру, 25000 грн – лікарю, 28000 грн - верстатнику деревообробник верстатів.

На період воєнного стану процедура взаємодії служби зайнятості з клієнтами є максимально спрощеною. Реєстрація можлива за місцем перебування громадянина в будь-якому центрі зайнятості України. Це можна зробити особисто під час відвідування, а також за допомогою вебпорталу електронних послуг "Дія". Статус безробітного та призначення допомоги по безробіттю відбувається у перший день після подання відповідних заяв та документів.

Надання статусу безробітного внутрішньо переміщеним особам, а також громадянам, які перебувають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, які не мають документів, необхідних для реєстрації, в тому числі про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітну плату, здійснюється на підставі відомостей з державних реєстрів.

Крім того, віднедавна зареєструватися у службі зайнятості можуть внутрішньо переміщені особи, які не розірвали трудові відносини. Припинити трудовий договір вони можуть в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості заяву на ім'я роботодавця. Зі свого боку центр зайнятості має повідомити про це роботодавця, територіальні органи Пенсійного фонду та Державної податкової служби.

Зазначимо, що роботодавець може отримати компенсацію за працевлаштування внутрішньо переміщеної особи. Кошти у сумі 6,5 тис. грн виплачуватимуться за кожного нового працівника для покриття частини заробітної плати. До речі, на ці цілі урядом виділено 200 млн грн. 

"Виплата допомоги по безробіттю нашим клієнтам з початком воєнної агресії не припинялась. Нарахування здійснювались навіть без особистого відвідування безробітним центру зайнятості у разі підтвердження будь-якими засобами комунікації, в тому числі електронними, свого наміру перебувати на обліку в центрі зайнятості. За останніми законодавчими змінами, які набули чинності 7 травня, аби отримувати виплати, доведеться особисто відвідати центр зайнятості", - повідомила Лідія Падалка.

Вона також зазначила, що відповідно до законодавства, виплата допомоги припиняється в разі, якщо безробітний перебуває за кордоном понад 30 днів.

Прес-служба Ніжинської Районної Ради

За матеріалами Світлани Шеремет