Муніципалітети країн Європи мають значний досвід впровадження реформ та розвитку, який вкрай потрібний українським громадам. З початком російського вторгнення для українських міст та сіл важливими стали обмін досвідом та гуманітарна підтримка від побратимів.
Команда Регіонального офісу U-LEAD в Чернігівській області проводить консультації для фахівців громад регіону "Налагодження міжнародного співробітництва громади". Вони спрямовані на інформування про можливості, які дають такі партнерства.
“Ми потребуємо такої підтримки, а світ готовий її надавати. Ми бачимо, що громади в країнах ЄС активно підтримують міста України й допомагаємо налагодити партнерство. Наша робоча група проаналізувала законодавство та наявні можливості співпраці, і ці знання передаємо колегам”, - наголошує Ірина Кудрик, керівниця Регіонального офісу.
Нещодавно була створена робоча група із фахівців U-LEAD, яку очолює Людмила Чабак, радниця із децентралізації та місцевого самоврядування. Ця команда зібрала інформацію та підготувала низку порад для громад з питань пошуку партнерів і налагодження співпраці.
Вже відбулись онлайн консультації для низки громад, зокрема Ніжинської, Новобілоуської та Чернігівської. У Ніжині є партнерства з іншими містами, але варто шукати нові зв’язки та посилювати цю роботу, вважає Людмила Чабак.
“Важливо щоб про громаду можна було знайти інформацію англійською мовою. Наприклад зробити розділ на сайті, а в кращому випадку створити сторінку англійською у Вікіпедії”, - наголосила Людмила Чабак.
Крім інформаційної роботи громада має активно працювати із міжнародними проєктами. Так в Ніжині вже звернулись до низки міжнародних інституцій та організації із пропозиціями пошуку партнерів.
“Ми не чекаємо поки нас приїдуть і врятують. Ми активно спілкуємось із можливими партнерами. Ось нещодавно ми відвідали Бельгію, і зараз вже маємо громаду партнера. Ми навіть перейменували декілька вулиць в честь вже наявних міст-побратимів, і це дуже сильно резонувало у тих громадах”, - говорить Юрій Хоменко, секретар Ніжинської міської ради.
Важливою складовою успішності міжнародної співпраці громад є відкритість та прозорість у цьому процесі. Такий підхід створює гарні передумови для ефективного залучення не лише влади, а й волонтерів.
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.